BudKocka.cz logo

Padají vám vlasy? Znáte 15 příčin nadměrného padání vlasů?

Krása Vlasy Problémy Monika 9. října 2022
padání vlasů

Často vás při umývání vlasů, česání nebo upravování účesu nemile překvapí množství vlasů zachycených v ruce nebo na kartáči? Padání vlasů je celkem nepříjemné a mnohdy může docela vyděsit. Víte, proč vám mohou vlasy padat?

Samozřejmě je vypadávání vlasů zcela běžné, ale když se jedná o nadměrné množství vlasů, je dobré se na to pořádně podívat. Příčiny mohou být různé a někdy si za to můžeme tak trochu samy. Stáhnutý culík, barvení, fénování... a už padají.

Každý den běžně vypadne 70 - 100 vlasů. Tento proces je naprosto přirozený, vlasy opět dorostou, pokud se zachovají vlasové folikuly. Během života se vlasy neustále obměňují. Za rok vyrostou zhruba o 15 centimetrů, asi po čtyřech letech se naše hříva úplně obnoví.

Vlasy více padají novorozencům, v pubertě nebo také seniorům, pokud ale nepatříte do této skupiny, zkuste zjistit, proč se to děje. Podívejte se na časté příčiny a důvody, díky nimž mohou výrazně vypadávat vlasy.

Jaké jsou příčiny padání vlasů?

Hormonální změny

Hormony hrají u žen významnou roli právě v souvislosti s vlasy. Jedná se o pubertu, menopauzu, těhotenství, období po porodu, při poruchách štítné žlázy atd.

Porod a období po porodu

Několik měsíců po porodu masivně vypadávají vlasy. Estrogen v těhotenství je na vyšší úrovni a po porodu se opět dostává do normálu. Vlasy začínají výrazně padat. Jedná se o zcela normální věc, která se upraví zhruba do roku od porodu. Můžete jí pomoct pestrou stravou s dostatkem ryb, ovoce a zeleniny.

Pokrývka hlavy

Někteří nevěří vojandám, policistkám nebo pekařkám, ale pokrývka hlavy má neblahý vliv na vlasy. Často nošená čepice, kšiltovka, přilba nebo jiná pokrývka hlavy se mnohdy projevují četnějším řídnutím a padáním vlasů.

Podpořte vaši hřívu posilujícím sérem na růst vlasů Blendea.

Léky

Některé léky mají vliv na vypadávání vlasů. Nejedná se jen o cytostatika, ale také o imunosupresiva, antiepileptika nebo antikoagulancia.

Nemoci

Prodělaná infekce, záněty, zvýšená funkce štítné žlázy, lupénka ve vlasech, po covidu a jiná onemocnění mohou mít za následek alopecii.

Stres

Období plná stresu jako rozvod, zkoušky, hledání práce nebo starost o někoho nemocného se mohou projevit i problémy s vlasy. Kštice bude bez lesku, mohou se objevit problémy s řídnutím, vypadáváním nebo lámáním vlasů a nehtů. Stres ovlivňuje snad všechno, proto je nutné mít dobrou náladu a stresovým faktorům se vyhýbat. Má výrazný vliv na nadměrné vypadávání vlasů.

Znáte produkty HairBurst? Jsou určeny pro růst vlasů a jejich zpevnění.

Nedostatek živin

Jednostranná strava, nedostatek živin, diety a hladovky se neblaze podepisují na celém těle, vlasy nevyjímaje. Vhodná je pestrá strava, která zahrnuje dostatečné množství ovoce a zeleniny, masa, ryb, mléčných výrobků, tuků, ořechů a obilovin.

K tomu se připočítá nedostatečný pitný režim, který byste taktéž měla dodržovat. Vypijte nejméně 1,5 litru neslazených tekutin. Vynechejte sladké nápoje a nápoje s umělými sladidly.

Příliš utažený culík

Vlasy jednoduše stáhnete do culíku, aby vám nikde nepřekážely a často je pořádně utáhnete? Pro vlasy není vůbec zdravé mít je v pevném a těsném culíku, nejlépe v nešetrné gumičce (například ta na jarní cibulky) nebo mít upletený cop. Tento tlak a tah jim škodí, oslabuje a poté se lámou a vypadávají. A možná vás z něj občas bolí hlava.

Sepněte vlasy ležérně a neutahujte je. Vyberte si volnější a jemnější gumičky, někdy je nechávejte splynout bez uvázání. Používejte šetrné gumičky, které vlasům tolik neškodí. Oblíbené jsou Invisibobble, které na vlasy nevyvíjejí tlak.

Roční období

Tak jako zvířata mění svou srst z letní na zimní, tak i my lidé je v tom následujeme. Právě na podzim a v zimě více padají vlasy. Na rozdíl od zvířat je to zcela naopak. Asi to vězí v tom, že my si můžeme obléknout zimní bundu a čepici. :)

Kouření, strava a nevhodný životní styl

Vlasy negativně ovlivňuje kouření, strava (jak je uvedeno výše), časté opalování (i v soláriu), pohyb v zaprášeném prostředí a obecně ve znečištěné oblasti. Dále jim nesvědčí drogy ani alkohol.

Barvení vlasů

Opakované barvení, odbarvování peroxidem či nešetrné barvení vlasů je oslabuje, s čímž souvisí jejich zhoršená kvalita včetně padání. Pokud si už chcete nabarvit vlasy, zajděte za dobrou kadeřnicí, která používá kvalitní výrobky a má s tím řadu zkušeností.

V takovém případě je menší šance, že používá výrobky kdovíjaké kvality a bude barvu nechávat na vlasech zbytečně dlouhou dobu. Nejedná se jen o barvení, ale i o melír nebo ombré.

Vyzkoušejte šetrnou přírodní barvu na vlasy Color & Soin.

Trvalá ondulace

Trvalá ondulace vlasy výrazně oslabuje. Tato úprava vlasů naštěstí již není tolik v oblibě jako v osmdesátých letech, ale i tak je nutné na ni dávat pozor. Pokud ji chcete, navštivte dobrého kadeřníka s kvalitními produkty, které nebudou vlasy tolik ničit.

Trápí vás slabé řasy? Vyzkoušejte přípravek Revamin Lash.

Fénování, kulmování a žehlení

Nikdo neříká, že si vlasy nemáte upravovat, ale četné fénování, kulmování nebo žehlení vlasy oslabuje. Sice kštice vypadá upraveně, časem však zjistíte, že jejich kvalita je horší a možná více padají.

Snažte se občas omezit tyto způsoby úpravy a dejte vlasům volno. Nechejte je bez těchto úprav o víkendu nebo dovolené. Možná nebudete vypadat, jak kdybyste měla vyhrát soutěž krásy, ale vlasy alespoň na chvíli odpočinou.

Podívejte se na sérum na růst řas GigaLash.

Neustálé česání vlasů

Několikrát za den si češete vlasy? Možná i víc než desetkrát? K tomu používáte špatný hřeben, špatnou techniku, a přitom sbíráte z hřebenu vždy hrst vlasů. Zaměřte se jak na techniku, tak i na kartáč na vlasy.

Opravdu není nutné každou hodinu vyčesávat vlasy. Při česání na hlavu a vlasy netlačte, nesnažte se je silou rozčesávat a nečesejte je mokré. Pořiďte si kvalitní hřeben, zapomeňte na ty obyčejné (např. pánské nebo hřeben na vši), a pokud vám nejdou vlásky rozčesat, použijte dobrý kondicionér.

Vyhledejte odborníka

Pokud vám začaly vlasy extrémně padat a navíc se objeví svědění kůže na hlavě, zarudnutí, pálení pokožky na hlavě, lysinky, obraťte se na dermatologa. V takovém případě je nutné co nejdříve zjistit, co za takovou ztrátou hřívy a dalšími příznaky vězí, ať se problém nezhoršuje.

Máte s padáním vlasů nějaké zkušenosti? Napište je do diskuze.



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte