BudKocka.cz logo

Jak se snadno vypořádat s menopauzou?

Zdraví Rady Markéta 20. února 2016
menopauza žena

Menopauza znamená trvalé zastavení ženského menstruačního cyklu a reprodukčních schopností, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků a produkce hormonů estrogenu a progesteronu. Nastává kolem 45-55 let, ale objevují se (i výrazné) odchylky (jak v nižším, tak vyšším věku). Menopauze se také říká klimakterium nebo přechod. Zjistěte, co máte očekávat a jak si zachovat zdraví a sílu během a po menopauze.

Příznaky menopauzy

Menopauza ovlivňuje každou ženu jinak. Některé nemají žádné symptomy kromě zastavení menstruačního cyklu, jiných se to dotýká v různých oblastech života. Někdy trvá dlouho, někdy ne. Není vždy jednoduché určit, zda jsou tyto změny spojeny jen s menopauzou nebo se stárnutím celkově. Nejčastěji se však žena může setkat s těmito příznaky:

Nepravidelná menstruace

Měsíčky se objevují častěji nebo naopak méně, trvají více nebo méně dní, mohou být silnější nebo mírnější. Když se nedostaví několik měsíců, neznamená to hned menopauzu. Žena může být těhotná nebo mít nějaký zdravotní problém. Také by měla navštívit lékaře, pokud se po roce bez menstruace objeví tzv. špinění. To může být příznakem nějaké nemoci.

Návaly horka

Znamená to náhlé pocity tepla v horní části těla nebo v celém těle. Krk a obličej mohou být červené, na hrudi, zádech a rukách se mohou objevit červené skvrny. Návaly horka může doprovázat silné pocení a třesavka.

Jak je zmírnit? Vyhýbat se věcem a situacím, které mohou být spouštěčem (kořeněná jídla, kofein, alkohol, určité oblečení, stres). Ženám s nadváhou by podle nedávných výzkumů mělo pomoci, když zhubnou. Doma a v práci se hodí používat ventilátor a když už nával horka přijde, tak zhluboka a pomalu dýchat. Některým ženám v menopauze může pomoci hormonální terapie nebo léky jako antidepresiva, na epilepsii a krevní tlak (po poradě s lékařem). Ženy, které stále menstruují, mohou lékaře požádat o nízkohormonální antikoncepční pilulky.

Problémy se spánkem

Některé ženy v noci špatně spí, hodně se ve spánku potí nebo se během dne cítí více unavené než dřív. Může to mít spojitost s výše uvedenými návaly horka.

Jak je zmírnit? Dobré je si před spaním zacvičit, naopak se vyhnout těžkým jídlům, alkoholu, kofeinu a kouření. Před spaním si dát něco teplého, např. bezkofeinový čaj nebo mléko. V ložnici by měla být tma a ticho. Vyhýbejte se spánku přes den, zkuste vstávat a jít spát každý den ve stejnou dobu.

Vaginální a močové potíže

Tyto problémy v období menopauzy mohou začít nebo se zhoršit. Vnitřek pochvy může být sušší a tenčí kvůli snížené produkci hormonu estrogenu. Tento hormon také chrání zdraví močového měchýře a močové trubice. S poklesem jeho hladiny během menopauzy může být pohlavní styk nepohodlný a častěji se objevují vaginální a močové infekce. U některých žen se objevuje i inkontinence.

Jak je zmírnit? Používáním volně prodejných vaginálních lubrikantů nebo krémů, které zvlhčují poševní prostředí a styk je díky nim pohodlnější.

Změny nálady

Objevují se výkyvy nálad jako podrážděnost a plačtivost. Není to ale to samé jako deprese.
Jak je zmírnit? Dostatkem spánku a fyzických aktivit, pozitivním myšlením, návštěvou terapeuta, u některých žen substituční hormonální léčbou.

Změny libida

Některé ženy ztrácejí zájem o sex, protože je jim nepříjemný, jiné jej naopak po menopauze považují za lepší.
Jak zvýšit chuť? Pomáhá fyzická aktivita, speciální cviky na pánevní dno, přestat kouřit (kouření snižuje průtok krve do pochvy a účinky estrogenu), vyhýbat se alkoholu (zpomaluje reakce) a všemu, co dráždí poševní prostředí (perličkové koupele, parfémovaná silná mýdla, výplachy). Také pohlavní akt samotný zvyšuje průtok krve do pochvy a udržuje zdravé tkáně. Důležité je umět mluvit o svých pocitech, potřebách a přáních s partnerem.

Osteoporóza

Řídnutí kostí znamená, že mohou být slabší a náchylnější ke zlomeninám. Pomůže dostatek vápník a vitamínu D.

Další změny

Některé ženy začínají být zapomnětlivé nebo mají potíže se soustředěním se. Z fyzického hlediska se některým ženám zvětšuje pas, ztrácí svaly a nabírají tuk. Klouby a svaly mohou být ztuhlé a bolavé. Odborníci si nejsou jisti, zda je to způsobeno nedostatkem estrogenu nebo prostě stárnutím.

Jak změnit svůj životní styl po menopauze?

Jíst zdravě a vyváženě

Ženám nad 50 let se doporučují 2,4 mikrogramy vitamínu B12 a 1,5 miligramu vitamínu B6 denně. Po menopauze je také potřeba dostatek vápníku (1200 miligramů denně) a vitamínu D (600 IU - mezinárodních jednotek denně) pro udržování zdravých kostí. Ty, které i po menopauze trpí krvácením, mohou potřebovat více železa.

Být aktivní

Cvičení pomáhá kostem, srdci i pro zlepšení nálady. Vhodné jsou nejméně 2 a půl hodiny středně intenzivních nebo 1 a půl hodiny intenzivních aerobních cvičení každý týden.

Přestat kouřit

Kouření má negativní vliv i na zdraví kostí. Starší ženy by se měly vyhýbat také pasivnímu kouření.

Pečovat o své zdraví

Po menopauze potřebují ženy pánevní vyšetření, jednou za rok PAP stěr (cytologické vyšetření děložního čípku) a mamografii prsu jednou za dva roky. Frekvence vyšetření závisí na anamnéze, některé ženy potřebují PAP testy a mamografii častěji. Další zas navštěvují urologa kvůli inkontinenci. S praktickým lékařem by žena měla probrat svůj krevní tlak, zdraví kostí a další záležitosti.

Máte radu, jak můžete snadno menopauzu zvládnout?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte