BudKocka.cz logo

Časté návštěvy solária mohou být rizikové

Zdraví Rady Nemoci Markéta 14. června 2014
opalování

Solární studia v posledních letech prožívají ohromný boom. I v menších městech najdeme minimálně jedno. Mají řadu pozitivních účinků, například pomáhají zlepšovat ekzémy, akné, lupénku a další kožní potíže, posilují imunitní systém a krevní oběh, podporují tvorbu serotoninu jako prevenci proti depresi a syntézu vitamínu D v zimním období, kdy je venku málo slunce apod.

Lékaře a vědce však začínají vážně znepokojovat jejich negativní vlivy na zdraví, velkým problémem také je, že mnoho solárií nesplňuje stanovené hodnoty záření, které je ještě bezpečné.

Jaké problémy vám může časté opalování se pod umělým světlem způsobit?

Nebezpečné UV záření

Solária vyzařují paprsky UVA a UVB, o kterých je známo, že způsobují rakovinu kůže. UVA paprsky nejsou tak škodlivé, ale některá studia začala v minulých letech používat UVB s vyšší intenzitou záření, aby byl proces opalování rychlejší. Tyto paprsky mohou způsobit akutní i chronické poškození pokožky.

Časté vystavování se UV záření může vést k rakovině kůže, šedému zákalu a dalším potížím se zrakem, oslabení imunitního systému a předčasnému stárnutí pleti.

Rakovina kůže (melanom)

Podle rozsáhlé 20 let probíhající studie, každá čtvrtá návštěva solária zvyšuje riziko vzniku melanomu o 15 %. Ještě mnohem vyšší je riziko u lidí, kteří začali solária používat dříve než dosáhli 35 let věku – zde je to až 75 %.

Se soláriem má souvislost i vznik tzv. spinocelulárního karcinomu, což je nejběžnější typ rakoviny kůže u bělochů a předrakovinného poškození (tzv. lézí) jako aktinická keratóza nebo Bowenova nemoc.

Poškození zraku

UV záření může akutně způsobit např. zánět spojivky, rohovky či duhovky. Dlouhodobé působení těchto paprsků zvyšuje riziko šedého zákalu, ptyregia (nemoci, kdy zbytnělá spojivková tkáň přerůstá přes rohovku) a tzv. dlaždicového karcinomu, ze kterého může vzniknout rakovina spojivky.

Další rizikové faktory

I když nemáte s opálením na slunci problém, v soláriu se můžete spálit a podráždit si pokožku, hrozí i puchýře, otoky a bolest. Vaše pokožka může být citlivější, než si myslíte, pokud zrovna berete antidepresiva, antibiotika nebo léky na vysoký krevní tlak, posílení imunity, kožní potíže a proti zánětům.

Lidé mladší 20 let s velmi světlou pokožkou a velkým množstvím pih a ti, kteří již trpěli melanomem nebo se někdy hodně spálili a těhotné a kojící ženy by se měli soláriím vyhnout úplně.

Znáte mrkvové přípravky na opalování?

Pokud se návštěv solárních studií nechcete vzdát, vyberte osvědčené, s kvalitními referencemi a kde najdete odborníky, kteří vám doporučí čas a intenzitu záření přesně pro váš typ pokožky.

Máte se soláriem pozitivní nebo negativní zkušenost?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte