Oblékejte se zdravě - móda, která (ne)bolí
Móda Rady Markéta 13. července 2019Známá rčení říkají: „Krása bolí“ nebo „pro krásu se musí trpět“. Ale to by neměla být pravda, neboť nevhodně zvoleným oblečením si můžete zadělat i na nepříjemné zdravotní problémy. Myslíte, že je nutné trápit se, jen abyste vypadala dobře? Důležitější přece je, jestli se cítíte spokojeně a pohodlně.
Příliš vysoké podpatky jsou rizikové...
O vysokých podpatcích je známo, že dlouhodobým nošením deformují nožní klenbu, k méně závažným, ale také nepříjemným věcem, pak patří mozoly a kuří oka. Tady je nejlepší řešení prostě nosit nižší boty. Noste jehlové podpatky jen na speciální příležitosti. Pokud nízké boty naprosto odmítáte, vybírejte alespoň takové, které mají podpatek nižší než 5,5 cm.
...ale některá nízká obuv také
Některé boty, např. baleríny a žabky, nepodporují dostatečně nožní klenbu, takže bolesti nohou se mohou objevit i při nošení nízkých bot. Pokud máte nohy bolavé v různých typech obuvi, poraďte se s ortopedem, zda nepotřebujete nosit speciální vložku.
Jak tedy vybírat obuv?
Nemusíte cítit bolest, když vyrazíte ven v sexy botách. Když je jdete kupovat, vybírejte až odpoledne po práci nebo jiné fyzické námaze, kdy jsou nohy nateklejší. Tím se vyhnete tomu, že byste si vybrala např. sandály s popruhy, které řežou do kotníků. Pokud se vám i tak udělá puchýř, nepoužívejte náplast, ale hodně uklidňující masti, pásky tak nebudou ke zranění přilnavé a puchýř bude mít čas se zahojit. Podívejte se na rady, jak se zbavit puchýřů.
Kabelky noste opatrně
Pravděpodobně nosíte kabelku každý den, takže ji noste tak, aby vás nezatěžovala. Vhodné jsou široké pevné popruhy, které neřežou do lopatek a ramene. Tašky s křížovými popruhy vytvářejí tlak na na záda a ramena. A nenoste v kabelce spoustu těžkých věcí! Neměla byste nosit více než 10 % své tělesné hmotnosti.
Jak je to se stahovacím (zeštíhlujícím) prádlem?
Stahovací spodní prádlo je v pořádku, pokud není velmi malé a nemáte jej oblečené příliš dlouho. Hodně těsné prádlo může zhoršovat krevní oběh v dolních končetinách a zvýšit riziko vzniku křečových žil. Po sundání stahovacího prádla si alespoň na půl hodiny lehněte nebo sedněte se zdviženýma nohama.
Stejný problém hrozí u příliš těsných, tzv. skinny džín. Měly by vám dobře sedět, netlačit v pase a umožnit pohodlný pohyb.
Svetry dráždící pokožku
Některé látky (např. vlna) mohou způsobit podráždění kůže, svědění a vyrážky. Noste vlněné svetry na tričkách nebo košilích z bavlny a s dlouhými rukávy, aby s nimi nebyla kůže ve styku celý den. A udržujte pokožku hydratovanou, protože suchá je náchylnější k různému podráždění a svědění.
Pozor i na doplňky
Těžké náušnice jsou výrazné a originální, ale mohou natahovat lalůček. Noste lehké plastové náušnice místo kovových, střídejte těžké náušnice s malými nebo dejte celkově přednost drobným kuličkám a perličkám a velké náušnice si nasaďte jen ke speciálním příležitostem.
Ani roztomilé čelenky do vlasů nemusí být bez rizika. Jelikož tlačí na nervy v pokožce hlavy a čela, mohou vyvolat bolesti hlavy či dokonce migrénu. Noste čelenky a pokrývky hlavy, které nikde netlačí, nebo vždy jen na chvíli.
Oblečení do pasu
Krátká trika, topy a bundy nebo bokové džíny nejsou zrovna ideální. Můžete mít díky tomuto krátkému oblečení problémy s močovým měchýřem nebo ledvinami. Rovněž se začnou v této odkryté oblasti tvořit tukové zásoby, aby ochránily ledviny. Říká se jim madla lásky, která nevypadají zrovna hezky.
Oblečení na cvičení
Jakmile se zpotíte, oblečení, ve kterém cvičíte, může dát vaší pokožce pěkně zabrat - odřít ji, podráždit a způsobit nepříjemné pupínky. Pro sport vybírejte oděvy ze syntetických vláken (ne bavlny), které budou odčerpávat vlhkost pryč z pokožky. Abyste se vyhnula vyrážce na zádech či hrudi, osprchujte se po cvičení mýdlem s obsahem benzoyl peroxidu a hned se převlečte do suchého.