BudKocka.cz logo

Nepříjemná infekce močových cest

Zdraví Nemoci Markéta 3. ledna 2017
žena

S infekcí močových cest se někdy v životě setká asi polovina žen. Dochází k ní, když bakterie infikují orgány, které mají za úkol odvádět moč z těla - ledviny, močový měchýř a močovou trubici. Pokud je včas a vhodně léčena, není nebezpečná, ale pokud se šíří až do ledvin, může způsobit závažnější potíže.

urixin

Jaké jsou příznaky infekce močových cest?

Většina infekcí napadá konkrétně močový měchýř, proto je označován jako zánět močového měchýře. Symptomy zahrnují bolest nebo pálení při močení, časté nutkání k močení, bolest v podbřišku, zakalenou či páchnoucí moč. Někteří lidé nemají žádné příznaky.
Neléčená infekce se může rozšířit do ledvin. Pak mezi symptomy patří bolest na obou stranách spodní části zad, horečka a zimnice, nevolnost a zvracení.

Kdy zajít za lékařem?

Navštivte svého doktora (praktický lékař nebo urolog) ihned, jakmile se u vás projeví výše uvedené příznaky. Obecně není nutné jít na pohotovost, ale u některých lidí existuje vyšší riziko komplikací, zejména u těhotných žen a seniorů a u pacientů s cukrovkou, problémy s ledvinami či oslabeným imunitním systémem. Někdy stačí i domácí léčba.

Je to infekce močových cest nebo něco jiného?

Přestože pálení při močení je výmluvným znamením, že se jedná o zánět močových cest, může to být také příznak vaginální kvasinkové infekce nebo některých pohlavně přenosných nemocí jako chlamydie, kapavka či trichomoniáza. K rozlišení slouží jednoduché laboratorní testy.

Proč přezdívka líbánková cystitida?

Jen málo věcí může tak znepříjemnit líbánky jako infekce močových cest, ale tato obtíž je tak častá, že se jí proto i přezdívá líbánková cystitida. Při častém pohlavním styku jsou bakterie tlačeny do močového ústrojí. Samozřejmě nejde jen o problém spojený s nadměrnou sexuální aktivitou. Některé ženy dostanou zánět močových cest téměř pokaždé, když mají styk, náchylné jsou především ty, které jako antikoncepci používají pesar.

Jaké mohou být komplikace?

Hlavním nebezpečím spojeným s neléčenou infekcí močových cest je to, že se může šířit do jedné nebo obou ledvin. Když bakterie napadnou ledviny, mohou je poškodit tak, že se trvale sníží jejich funkce. U lidí, kterým ledviny nepracují správně nebo naplno, pak hrozí vyšší riziko jejich selhání. Existuje také malé riziko, že se infekce dostane do krevního řečiště a rozšíří do dalších orgánů.

pití tekutin

Jak infekce močových cest vzniká?

Ve střevech a genitáliích běžně žije mnoho typů bakterií, ale to se netýká močového ústrojí. Jistě víte, že moč je sterilní. Když se bakterie nějakým způsobem dostanou do močového ústrojí a cestují z močových trubic do měchýře, vzniká infekce. Ženy jsou k ní náchylnější zřejmě proto, že mají kratší močovou trubici než muži.

urixin

K zánětu nejčastěji dochází u sexuálně aktivních žen. Mezi častou příčinu patří, když se bakterie z střev a konečníku dostanou do močové trubice (např. střídáním vaginálního a análního styku, dotýkáním se penisu řitního otvoru během sexu). Mezi další rizikové faktory patří nedostatek tekutin, časté koupele, zadržování moči, ledvinové kameny, nošením bokových kalhot, tang, bundy do pasu atd.

Jak se zánět močových cest diagnostikuje?

Lékař může přímo v ordinaci zjistit z moči, zda se v ní nacházejí bakterie či abnormální počet bílých nebo červených krvinek. Poté ji pošle do laboratoře pro zjištění typu (kultury) bakterií na bakteriologický rozbor. Vyšetřit moč si můžete i doma pomocí speciální soupravy, ale výsledky nejsou 100% a měla byste je i tak konzultovat s doktorem.

Jak se zánět močových cest léčí?

Většinou zaberou antibiotika nebo chemoterapeutika předepsaná lékařem. Doporučuje se také pít hodně tekutin a často močit, aby se bakterie vyplavily. Závažnější infekce ledvin už může vyžadovat hospitalizaci včetně intravenózního podávání antibiotik.
Některým ženám se zánět močového měchýře často vrací. V tomto případě může lékař navrhnout dlouhodobé užívání malých dávek antibiotik (z toho jednu dávku hned po pohlavním styku), popř. okamžité nasazení antibiotik, jakmile se objeví příznaky.

brusinky

Jako domácí léčba jsou při zánětu močových cest velmi oblíbené brusinky. Obsahují totiž látku, která zabraňuje bakteriím uchytit se na stěně močového měchýře. Můžete si je dopřát čerstvé, jako šťávu nebo čaj, i v kapslích. Pokud máte ledvinové kameny, poraďte se nejprve o jejich užívání s doktorem. V začátcích mohou fungovat i léky bez předpisu, které koupíte v lékárně (jedná se o volně prodejné léky) nebo přírodní přípravky.

Uživatelé mají výborné zkušenosti s tímto doplňkem stravy. Podívejte se na více informací.


Infekce močových cest a těhotenství

Během těhotenství můžete být k infekci močových cest i vážnější infekci ledvin náchylnější zejména proto, že hormony způsobují změny v močovém ústrojí a děloha může tlačit na močovod nebo močový měchýř (či obojí), takže je obtížnější procházení moče z ledvin do měchýře a ven z těla. Neléčená infekce močových cest v těhotenství může vést k předčasnému porodu, takže informujte lékaře o jakýchkoli příznacích nebo podezření.

Infekce močových cest u malých dětí

Malé děti vám nemohou přesně definovat příznaky, ale na infekci močového ústrojí může ukazovat náhlá horečka, páchnoucí moč, nechutenství, popř. zvracení nebo rozmrzelost a nervozita. U dětí je důležitá rychlá léčba, aby nedošlo k infekci ledvin. Snížit riziko lze okamžitým vyměňováním špinavé plenky a dostatečnou hygienou (zejména u holčiček utírat zadeček zepředu dozadu).

Jaká je prevence vzniku infekce močových cest?

Pro snížení rizika vzniku této infekce dodržujte pitný režim (dostatek tekutin po celý den), vyprázdněte močový měchýř před a po pohlavním styku, po velké potřebě se utírejte zepředu dozadu, pro intimní hygienu nepoužívejte parfémované přípravky, dávejte přednost sprchám před koupelemi a choďte pořádně oblečená.

Jaké máte zkušenosti s léčbou? Co vám pomáhá?

urixin


Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte