BudKocka.cz logo

Jak účinně a rychle odstranit kuří oko?

Zdraví Rady Monika 27. prosince 2015
nohy kuří oko

Občas se stane, že se na prstech a v okolí objeví kuří oko, které se vytvoří z nevhodné obuvi. Jak ho poznáte a vyléčíte? Jak si ho nesplést s bradavicí? Podívejte se na rady, které vám pomohou vyřešit tento nepříjemný problém.

Většinou mají více zkušeností s kuřími oky právě ženy, protože často nosí nevhodnou obuv, která je buď úzká, nebo špičatá. Jako obranná reakce kůže na nevhodnou obuv se vytvoří se útvar kulovitého tvaru (otlak) s většinou žlutošedým odstínem a černou tečkou uprostřed.

Kde můžete kuří oko najít a jak se projevuje?

Kuří oko se tvoří v místě, kde kůži tlačí obuv nebo jí nějak daná obuv překáží. Může to být nevhodný tvar bot, malá velikost nebo také příliš silné ponožky. Kuří oka se nejčastěji vytvářejí v oblasti prstů, mezi prsty, na patě nebo nártu, občas na chodidlech. Výrůstek je velký 3 - 12 mm, má zelenošedou nebo žlutošedou barvu, která se při odstraňování může změnit na bílou a začít se drobit. V tu chvíli stačí nohy pořádně namočit a kuří oko čistým předmětem po změkčení vydloubnout.

Tento otlak kulovitého tvaru je typickou svou barvou, hladkým povrchem a tmavou tečkou uprostřed. Jakmile jej uvidíte, měla byste ho odstranit, jinak bude prorůstat více do kůže. Kuří oko se nevytvoří ze dne na den, ale tvoří se postupně, když se kůže obuví neustále dráždí.

Nezaměňujte bradavici za kuří oko

Mnoho lidí si myslí, že má na noze kuří oko, avšak jedná se o bradavici. Kuří oko má hladký povrch s určitým barevným odstínem a tečkou uprostřed, bradavice může být hrbolatá, vícevrstvá, mít tam drobné tečky, kořínky při odstranění a může se vytvořit kdekoliv (na nohou, rukou atd.). Pokud byste odstraňovala nešetrným způsobem bradavici, může krvácet, kuří oko ne.

Pozor bradavice je infekční a právě krví se dobře roznáší. Bradavice se běžně vyskytuje na plosce nohy, kde ráda zarůstá, kuří oka (ne kuří oči) na plosce nohy moc často nenajdete. Bradavice bolí, když je velká, naopak kuří oko většinou hned.

Pokud se podobný útvar vyskytne na prstech nebo v okolí, pravděpodobně se jedná o kuří oko, pokud na plosce nohy, tak o bradavici (bradavice se ale může vyskytnout i v okolí prstů). Pokud se vám na prstech vytvoří bolestivý kulatý výrůstek, jde o kuří oko. Můžete si vzpomenout taktéž na to, jestli vás v poslední době netlačily boty, nebolely šlapky či prsty.

U dětí se kuří oka většinou nevyskytují, pokud nemají špatnou obuv. Zpravidla se u nich jedná o bradavice, které by se měly léčit u kožní lékařky.

Jaká je prevence?

Nejlepší prevencí je chodit v pohodlných botách, které vás nebudou vůbec tlačit a bude se vám v nich dobře chodit. Dále také nezapomínejte na pravidelnou péči o nohy - obrušování pemzou, krémování a masírování. Důležité je, ať máte chodidla jemná, bez tvrdé kůže a netlačí vás boty.

kuří oko

Jak odstranit kuří oko?

Kuří oko si můžete odstranit buď sama doma, nebo můžete zajít za pedikérkou. Za dermatologem se s kuřím okem nechodí. Pokud jej máte dlouho, může být léčba celkem zdlouhavá.

Hned po zjištění si pořádně omyjte nohy, chvíli je nechte namočené ve vodě se solí, aby změkla kůže a následně si problematické místo obruste pemzou. Poté, co nohy usušíte, přelepte kuří oko náplastí na kuří oka, kterou pořídíte v lékárně bez předpisu za pár korun. Tento postup opakujte, dokud se jej nezbavíte nebo jej snadno nevyříznete či nevyloupnete.

Místo náplasti můžete v lékárně koupit i další přípravky na odstranění kuřích ok, například se jedná o následující přípravky Scholl tužka, Lapis, Kolodium Forte, kyselina salicylová atd. Stačí se jen poradit, ale většinou stačí několikrát aplikovat náplast.

Babské rady na odstranění kuřích ok

Existuje také mnoho babských rad, které vám mohou pomoci zbavit se kuřích ok. Některé rady jsou shodné s těmi, které se doporučují na odstranění bradavic. Mají vždy jednou společné; díky těmto radám se bude postupně zmenšovat, až ho budete moct po koupeli bez bolestně vydloubnout. Například se jedná o následující.

Návštěva pedikérky

Další možností je jít na pedikúru, kde vám mohou buď pouze odstranit kuří oko (asi za 50 Kč), nebo odstranit v rámci celé péče o nohy (za pár stovek). Záleží to vždy na domluvě. Odstranění je rychlé a moc nebolí.

Máte nějaké rady, jak vyléčit kuří oko? Napište své názory a recenze do diskuse.Názory k článku


často na ně trpím a vůbec nevím proč.
Jitka, 6. července 2016

Napište, co si o tom myslíte