BudKocka.cz logo

Dámské džíny: Jaké vám budou sedět?

Móda Trendy Kalhoty Markéta 23. června 2022
džíny

Džíny mají bohatou historii a dodnes patří k nejoblíbenějšímu volnočasovému oblečení mužů i žen. Nápad vyrábět pracovní kalhoty ze stanové látky, silné bavlněné textilie zvané denim neboli džínovina, se zrodil v hlavě německého imigranta Leviho Strausse, který se přestěhoval do Ameriky v období zlaté horečky.

Zlatokopové byli z těchto kalhot nadšení a Strauss je dal patentovat roku 1873. V 50. letech minulého století se staly populární mezi mládeží a poté i u všech vrstev a věkových skupin.

Zajímavostí je, že jedna teorie hovoří o tom, že denim utkal v 2. pol. 19. stol. Gustav Marburg, majitel největší textilky v Bruntále, a to omylem, protože při výrobě nedodržel běžný technologický postup. Velmi hrubou látku neměl kde upotřebit, a tak ji prodal na světové výstavě ve Vídni, kde ji nakoupil americký obchodník a představil Levi Straussovi.

Dnes existuje spousta druhů džínů. Víte, které vám sednou nejlépe?

Jednou módní trendy velí nosit skinny, jindy zase volné modely. Podívejte se na střihy, které běžně najdete v obchodech.

Skinny džíny (úzké)

Tento super úzký střih patřil v poslední době k nejoblíbenějším. Jelikož obtáhne všechny vaše křivky, obliny i faldíky, doporučuje se spíše štíhlým ženám s dlouhýma rovnýma nohama. Ale ve vhodném provedením dokáží opticky prodloužit a zeštíhlit postavu i nohy, přesto, pokud máte pár kilo navíc, dejte přednost tmavší barvě a jestli máte kratší nohy, noste skinny jen s vyššími podpatky.

Pro výrazně širší boky a stehna se však hodí spíše střih bootcut. Naopak velmi štíhlé ženy mohou nosit i tzv. super skinny. Oblíbené jsou rovněž jeggíny.

Straight džíny (rovné)

Tento střih džínsů je rovný a hodí se pro všechny typy postavy a nohou. Perfektně sedí na zadečku a bocích, obtahuje stehna a od kolen pak má jednu šířku. Opticky tak vyvažuje rozdíl mezi horní částí nohou a lýtky, pěkně je tvaruje a na rozdíl od skinny džínů uberou tyto i pár centimetrů, pokud je třeba. Navíc se jedná o nadčasový střih, který se dá kombinovat s rozmanitým oblečením a je vhodný k nejrůznějším příležitostem.

Slim džíny (cigaretové)

Jejich střih je něco mezi skinny a straight. Od kolen dolů se mírně zužují, ale zároveň plně neobtahují lýtka. Jsou tak ideální pro ty, které nechtějí úplně obepnuté rifle.

Bootcut džíny (“bootky”)

Od kolen dolů se nohavice mírně rozšiřují a jsou volnější, hodí se tedy pro ženy se širšími stehny a silnějšími lýtky. Vytvoří dojem delších nohou a zvýrazní zadeček. Jak už název napovídá, doporučují se k vyšším botám, přes které se jednoduše přetáhnou.

Skinny bootcut džíny

Tyto džíny kombinují střih skinny a “bootek”. Jsou úzké jako první jmenované, ale pod koleny se mírně rozšiřují stejně jako střih bootcut. Hodí se pro ženy s širšími boky více než klasické skinny.

Bell bottom (flare) džíny (zvonové)

Klasické “zvonáče” se staly populární v módě hippies a nosí se dodnes. Můžete si zvolit od lehkého náznaku rozšíření po výrazné zvony, jaké se nosily v 70. letech a 80. letech. V podstatě je jejich střih podobný jako u slim džínů, ale nápadnější. Často mají vyšší pas, mají se nosit pouze s podpatky. Hodí se hlavně pro štíhlé ženy, ale i pro ty s pár kily navíc.

Boyfriend džíny

Jsou inspirovány pánskou módou - tedy jako byste si je vypůjčila ze skříně svého partnera. Na bocích a stehnech mají volnější střih, často nižší sed (vyrábějí se i s ultra nízkým sedem) a nosí se ohrnuté nad kotníky. Jsou vhodné spíše pro volnočasové aktivity než na společenské události, doporučují se štíhlým ženám nebo těm, které mají jen pár kilo navíc.

Boyfriend skinny džíny

Tyto jeans se objevily relativně nedávno, jak už je z názvu patrné, jedná se o kombinaci střihu skinny a boyfriend džínů. Jsou volnější v rozkroku, ale nohavice mají mnohem užší než klasické “boyfriendy”.

Wide leg džíny (široké)

Pokud nemáte ráda obtažené džíny, široké džíny jsou dobrou volbou. Rozšiřují se už odshora, hodí se k vyšším postavám nebo těm s pár kily navíc. Ale pozor - pokud jste celkově silnější, dejte paradoxně přednost užším typům - wide leg nemají sloužit k zakrytí přebytečných kil. Pro optické prodloužení a zeštíhlení nohou je noste s vyššími podpatky.

Turecké džíny

Jejich střih má podobně jako boyfriend džíny snížený sed a dobře zakrývá nedostatky. Důležitá je však originalita jejich vzhledu, proto jsou doporučovány spíše těm, kdo se nestydí a mají smysl pro nápaditost.

Jaký je váš oblíbený střih džínů?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte