BudKocka.cz logo

Jak poznáte, že se blíží migréna?

Rady Zdraví Lucie 6. září 2016
migréna

Mnoho lidí si myslí, že když je bolí hlava, jedná se o migrénu. Většinou se o migrénu nejedná, ale o obyčejnou bolest hlavy. Migréna totiž se projevuje i jinak a vyžaduje komplexní léčbu. Obyčejný Ibalgin na ni mnohdy nepomůže.

Migréna trápí častěji ženy a to až třikrát častěji než muže. Hlavním projevem migrény je pulzující bolest hlavy zpravidla na jedné straně hlavy. Prvotním příznaky, které na migrénu dopředu upozorňují, mohou být však různé. Podívejte se, které to mohou být.

Objeví se aura

Jako hlavní příznak se jistě dá označit aura. Aura se objevuje asi hodinu před samotnou migrénou. Drobné záblesky a výpadky zraku označované jako aura charakterizují, že přijde migréna.

Mění se nálada

Před migrénou se také často mění nálada. Chvíli se můžete cítit podráždění, poté zase usměvaví a najednou v depresi. Bez zjevné příčiny. Ano, i toto může být příznakem záchvatu migrény.

Příznaky nachlazení

Možná si myslíte, že něco na vás leze (například chřipka nebo nachlazení), ale pouhé ucpání nosu, kašlání či slzení může značit, že se blíží migréna.

Chuť na jídlo

Znenadání se u vás objeví chuť na sladké nebo na slané? I toto je znak nepříjemné migrény. Pokud se u vás objevuje chuť na jídlo velmi často, problém může být ve špatném stravování.

Pořád zíváte

K náznakům migrény patří i velmi časté zívání. Klasické zívání jednou za čas nic neznačí, ale zívání co pár minut již ano.

Chodíte častěji na záchod

Máte častější potřebu chodit močit, aniž byste prochladli? To může znamenat, že brzy přijde migréna. Toto znamení se může objevit již několik dní před ní.

Brní vám část těla

Další předzvěstí migrény je, že se znenadání změní citlivost části těla. Daná oblast může brnět nebo být jinak citlivá než ostatní části těla. Většinou se tento problém objevuje pouze na jedné straně (lýtko, stehno, břicho, tvář, ruka atd.), citlivost proto můžete snadno porovnat se stranou druhou.

Problémy s viděním

Dalším problémem mohou být problémy s viděním; může se objevit dvojité vidění nebo na chvíli i ztráta vidění. Pokud se ale u vás tento problém běžně před migrénou nevyskytuje, zaslouží si i pozornost lékaře.

Objevují se nevolnosti

Z ničeho nic se objevují nevolnosti, pocit na zvracení, samotné zvracení nebo závratě. Může se jednat o další z náznaků migrény, které se zjeví i několik dnů před ní.

Špatně se vám mluví

Nemůžete se pořádně vyjádřit, zadrháváte se při mluvení nebo nebo máte při mluvení nějaké problémy? Může se jednat o příznak migrény nebo i příznak mrtvice či jiných neurologických chorob.

Před migrénou se vůbec nemusí objevit tolik příznaků, může to být pouze jeden, dva nebo tři. U každého jedince mohou být příznaky různé, nejčastějším je právě aura. Jakmile se migréna objeví, nezapomeňte na včasnou léčbu zahrnující také klid a relaxaci.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte