Zero waste: Jak na život bez odpadků?
Životní styl Domácnost Zero waste Sára 26. srpna 2018Voda v PET lahvi, káva v kelímku, šunka v plastovém obalu, rajčata v plastové krabičce... tak vypadá den mnoha lidí. Všude samý nadbytečný plast a odpadky, které pak končí na skládkách nebo ve spalovnách. Následně asi každého pozorného napadne, že by se mělo zredukovat to ohromné množství odpadků. Řešením je zero waste neboli nulový odpad čili život bez odpadků.
Co je zero waste?
Zero waste je životní styl, který se snaží o snížení množství odpadků. Na Západě je velmi populární a dostává se i k nám. Zero waste se překládá jako nulový odpad. Hlavním smyslem je redukce odpadu, snaží se, aby zbytečný odpad vůbec nevznikal, snaží se využívat tradičních metod a zamezit plýtvání.
Všude okolo nás je plno odpadu, který často byl vyprodukován úplně zbytečně a zero waste se může postarat o to, aby se ho tolik nevyrábělo. Když nebude žádáno tolik zboží s plasty, nebude se ani tolik vyrábět. Recyklování totiž pomáhá jen částečně, protože se nedá neustále a neustále recyklovat.
Proč minimalizovat odpad?
Odpad je všude kolem nás. Každý člověk vyhodí desítky kilogramů odpadků každý rok, který skončí v nejlepším případě v popelnici (pak ve spalovně nebo na skládce), v horším případě v lese nebo na ulici. V rozvojových zemích dokonce i v moři.
Když nebudete mít tolik odpadu, plyne pro vás z toho mnoho výhod:
- Budete mít lepší pocit.
- Snížíte množství odpadu.
- Budete přemýšlet nad tím, co kupujete.
- Ušetříte.
- Příroda vám za to poděkuje.
- Budete myslet na budoucnost.
Jak začít se zero waste?
Když se podíváte kolem sebe, určitě najdete všude mnoho možností, kde byste mohli zredukovat odpad. Doma, v práci, při cestování, v garáži... kdekoliv. Nemusíte všude dělat razantní změny, stačí začít nejprve postupně a pak vás jistě napadne, co byste mohli dělat dál.
V kuchyni se to odpadky jen hemží
Začíná to nákupem, pak skladováním, vařením, pečením, uklízením a vyhazováním. Při nákupu místo mikrotenových sáčků na zeleninu a ovoce můžete použít látkové pytlíky a místo igelitky látkovou tašku. Potraviny uchovávejte v uzavíratelných dózách a sklenicích. Na úklid nepoužívejte jednorázové utěrky, vsaďte na látkové, které podle potřeby přeperete. Samozřejmostí je rovněž přemýšlet při nákupu, ať pak nevyhodíte potraviny, které ani nevyužijete, protože budou prošlé. Místo pečicího papíru vymažte plech máslem atd.
I v koupelně najdete plno plastů
V klasické koupelně vždy najdete plno přípravků, jejichž nádoby pak končí v nejlepším případě v kontejneru na plasty. Místo hromady líčidel, šampónů, čistících vod, deodorantů, sprchových gelů nebo jednorázových strojků, začněte s používáním šetrnějších produktů. Líčidla by se měla po chvilce vyhodit, protože jsou prošlá, tak proč je vůbec kupovat. Raději vsaďte na pár věcí, které jsou kvalitní. Voňavé mýdlo vás umyje stejně dobře jako sprchový gel, olej ošetří pleť a místo jednorázových strojků použijte holicí strojek s vyměnitelnými žiletkami.
Kartáček z bambusu je 100% rozložitelný v přírodě. Koupíte zde.
Úklid nemusí být sám o sobě odpadem
Jednorázové rukavice, ubrousky či hadry asi nebude pro zero waste zrovna ideální. Ubrousky a hadry vyměňte za látkové (použijte na ně stará trika), které podle potřeby můžete vždy vyprat (na praní můžete použít přírodní prací vejce. Rukavice někdy jsou potřeba, u těch to asi nijak nahradit nejde. Dále zredukujte čistící prostředky a vyměňte je za ekologické. Podívejte se na babské rady, které se dají použít při úklidu. Možná se budete divit, co všechno vyčistí ocet, citrón, sůl nebo soda.
Kancelář je zásobárnou zbytečností
Ať už doma v pracovně, nebo kanceláři můžete také zredukovat odpad. Využívejte moderní technologie místo papíru, poznámky si napište do počítače či mobilu, faktury nemusíte tisknout, když je můžete uchovat v počítači (ten ale pravidelně zálohujte!), smlouvy netřeba tisknout, přečtěte si je opět na počítači.
Tuhý šampón na vlasy bez plastové nádoby. Koupíte zde.
Při cestování můžete vygenerovat mnohem méně smetí
Místo vody v PET lahvi, použijte nerezovou. Místo klasických jízdenek použijte SMS jízdenky nebo jízdenky na vlak můžete ukázat k nahlédnutí v mobilu. Místo papírových kapesníků použijte látkové. Místo jídla zabaleného v sáčku, použijte pytlík z bavlny nebo krabičku. Cestovní příbor místo plastového také není k zahození.
Nemusíte mít tuny a tuny oblečení
Plná skříň oblečení na jednu stranu vypadá dobře, ale stejně každé ráno vás napadne, že nemáte si co obléct. Proč potom máte plnou skříň? A že zrovna jsou to věci, které jsou malé, velké nebo se vám nelíbí? Tak je prodejte nebo darujte. Už při nákupu je vhodné přemýšlet, zda opravdu daný kus potřebujete a zda ho máte jak využít.
Na zahradě je to s odpady velmi jednoduché
Dáváte spadané listí do igelitového pytle a následně do popelnice? Raději jej dejte do kompostu nebo kolem stromů, aby chránilo kořeny stromů před mrznutím. Stejně jako popadaná jablka či jiné ovoce nevyhazujte, ale dejte domácím zvířatům, darujte někomu nebo dejte do kompostéru.
Pravidla 5R aneb pyramida zerowaste
Zero waste má několik pravidel, která se dají vyobrazit i v jednoduché pyramidě. Podle nich byste se měli řídit, ať redukujete odpad.
1. Odmítnout (refuse)
Prvním pravidlem je odmítnout odpad, který nepotřebujeme. Nemusíme kupovat věci, které zbytečně mají obal. Je vhodné nad tím přemýšlet, jestli je opravdu nutné kupovat něco v obalu, když to jde i jinak. Dále je vhodné zamyslet se, pokud daná věc má obal, jak jej využijete, z jakého materiálu je, jestli se to dá recyklovat, vhodit do kompostu nebo jinak využít.
Nemusíte kupovat rajčata v plastové krabičce, když je můžete koupit na váhu nebo na trhu.
2. Omezit (reduce)
Dalším pravidlem je omezit to, co potřebujeme, ale nejde to odmítnout. Omezit můžeme nejen nakupované potraviny (nemusíme je pak vyhazovat), ale i oblečení (nemusíme mít tolik džín, triček), spotřebu vody (na umytí nepotřebujeme tolik vody) a paliva (můžeme chodit i pěšky), omezit tisk (noviny i knihy si můžeme přečíst na internetu) atd. Opravdu nepotřebujete tolik věcí, i když je omezíte, určitě nebudete vůbec trpět nedostatkem.
Knihy a časopisy se dají číst ve čtečce, nemusíte kupovat tištěnou variantu.
3. Znovu použít (reuse)
To, co nejde odmítnout a omezit, můžeme znovu použít. Nemusí se jednat jen o věci, které znovu použijeme pro svou potřebu (klasické utěrky, pleny), ale o to, jak nakládáme s věcmi. Vracíme zálohované obaly do obchodů, půjčujeme si věci místo pořizování nových, nakupujeme použité věci, nevyhazujeme nevyhovující věci, ale snažíme se je darovat, prodat nebo opravit.
Oblečení, které se vám už nelíbí, můžete prodat nebo darovat potřebným..
4. Recyklace (recycle)
To, co nám zůstalo i přes tři předchozí kroky, můžeme recyklovat. Mnohem důležitější je, když nebudeme mít co recyklovat, protože nic z toho ani nevznikne. Když už ale něco mít budeme, rozhodně je lepší vyhodit to tam, kam to patří. Pozor, ne všechny věci (plast, kartonový papír) lze recyklovat, proto se těmto produktům raději vyhněte.
To, co se dá recyklovat, vhoďte do správného kontejneru.
5. Kompostování (rot)
Dalším krokem je kompostování, kdy se hodně věcí dá kompostovat (např. bioodpad, skořápky z vajec, sáčky s čajem, květiny, piliny, bambusový kartáček). Kompost nemusíte mít jen na zahradě, ale i na balkóně nebo v bytě. Domácí kompostér pořídíte za pár stovek nebo si jej jednoduše vyrobíte z dřevěné bedýnky s víkem. Rozložit odpad pomůže nejen vlhkost, ale také žížaly.
Co byste si měli pořídit, ať zbytečně neplýtváte?
Pokud chcete zredukovat množství odpadu, začněte tím, že si koupíte verze, které pomáhají šetřit životní prostředí. I když se vám bude zdát, že zaplatíte za tuto alternativu více, určitě se to vyplatí.
Lahev na pití
Jedna plastová lahev každý den do práce, školy nebo na cestách se pěkně projeví při vynášení smetí. Pořiďte si lahev, kterou použijete víckrát (oblíbená je Zdravá lahev). Může být skleněná, nerezová nebo i plastová, která ovšem nemá takovou životnost a po čase se musí opět vyměnit.
Hrnek na kávu
Bez kávy jakoby den neexistoval. Pokud jste venku, tak je káva v plastovém kelímku samozřejmostí. Co tak to změnit a pořídit hrnek na kávu? Na trhu jich se jich vyrojilo celkem dost a oblíbené jsou uzavíratelné hrníčky KeepCup.
Látková taška
Kupovat každý den kromě nákupu i igelitku? To určitě nechcete. Pořiďte si látkovou tašku, která je vždy skladná a ve výsledku vás vyjde levněji. Navíc některé tašky jsou na zip nebo mají kapsičku. Klasická síťovka rovněž nevyšla z módy.
Tašky z recyklovaných materiálů výdrží mnoho let. Koupíte zde.
Látkové pytlíky
Ovoce, zelenina, chléb či pečivo balené do mikrotenových sáčků, které jsou pak jen na vyhození, přírodě moc nepomohou. Použijte na ně pytlíky z bavlny nebo voálu.
Krásné pytlíky na ovoce, zeleninu či pečivo. Koupíte zde.
Ubrousky
Papírové kuchyňské ubrousky patří k nepostradatelným pomocníkům v kuchyni. Co tak místo nich používat utěrku, hadr nebo staré tričko rozstřižené na dva kusy? Vyjde to levněji, nebude z toho odpad a vždy je můžete vyprat.
Látkové kapesníky
Někteří je potřebují každý den, někteří jen v sezóně při alergii nebo rýmě. Bavlněné kapesníky můžete nejen za rozumný peníz koupit, ale i vyrobit. Pak je můžete klasicky vyprat a zase použít. Smrkat se vám s nimi bude stále dobře.
Látkové pleny
Každodenní přebalování miminka dá životnímu prostředí pěkně zabrat, pokud používáte jednorázové plenky. Místo nich můžete používat klasické látkové, které mají i mnoho výhod pro dítě. Stačí je pak vyprat a vyžehlit.
Uzavíratelné krabičky a dózy
Hodí se vždy a všude. Nejenže si do nich můžete vzít své jídlo, ale také i z různých fast-foodů. Do dóz můžete uschovat i potraviny z bezobalových obchodů nebo potraviny z obchodu k uchování (těstoviny, rýže, mouka, koření).
Dámské hygienické potřeby
Každý měsíc se při menstruaci vyprodukuje celkem dost odpadu a ten můžete snížit. Existují menstruační kalíšky, které jsou vyráběny z lékařského silikonu. Dále se prodávají i látkové vložky, které nemusejí vyhovovat všem, protože se tak vrací o mnoho let zpět.
Pozor, okolí vás bude mít za blázna
Určitě si vzpomenete na to, jak se na vás rodina a známí dívali, když jste začali kupovat bio potraviny (vždyť to přece stříkají v noci) nebo začali třídit (stejně to dávají do jednoho auta). Počítejte rovněž teď s divnými otázkami, poznámkami a díváním se na vás jak na blázna. Snažte se jim vysvětlit, proč to děláte nebo ještě lépe, ignorujte je. Možná začnou být zvědaví a pustí se do toho s vámi.