BudKocka.cz logo

Menstruační kalíšek a vše o něm

Zdraví Menstruace Novinky Veronika 26. února 2013
Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek je pomůcka, která se používá při menstruaci. Tato pomůcka se dostala na trh před několika lety a stále je velmi oblíbená. Dokáže nahradit nejen tampony, ale i vložky. Uživatelky si ho vesměs velmi chválí. Menstruační kalíšek můžete používat při sportování, cestování, v práci, v noci a prý i při plavání.

Co je menstruační kalíšek?

Tato dámská hygienická pomůcka je vyrobena ze silikonu, TPE nebo latexu a je zdravotně nezávadná. Nejlepší kalíšky jsou vyrobeny ze silikonu. Kalíšek zachytí až 30 ml tekutiny, to znamená, že si ho musíte vyjmout za 4 - 12 hodin podle toho, jak máte silnou menstruaci. Existuje ale více velikostí. Ženy, které rodily nebo jsou starší, potřebují větší kalíšek, zatímco dívky a mladší ženy potřebují menší velikost. Také záleží na tom, jak moc máte svaly pánevního dna pevné.

Jak se používá menstruační kalíšek?

V první řadě si pořádně přečtěte návod. Důležité je naučit kalíšek správně zavádět, což vám může chvíli trvat. Ze začátku trénujte zavádění ještě před menstruací a několik prvních měsíců raději používejte i vložku. Ze začátku trénujte kalíšek jen doma, ne v práci nebo ve škole. Zpočátku je vhodné vyměňovat pohárek častěji, než si na něj pořádně zvyknete a odhadnete, kolik tekutiny již obsahuje. Během menstruace se vyloučí 50 - 100 ml krve i s děložní sliznicí.

Zavádění kalíšku

Před zaváděním si důkladně umyjte ruce mýdlem a opláchněte. Kalíšek lehce navlhčete nebo potřete troškou lubrikačního gelu, přeložte kalíšek napůl a následně ho pomalu zasuňte do pochvy. Poté, co bude zasunutý, ho uvolněte. Kalíšek se rozevře a přisaje se ke stěně pochvy. Pokud se lehce dotknete konce a kalíšek se nepohne, je umístěn správně a je tam vytvořen správný tlak.

menstruační kalíšek

Vyjmutí kalíšku

Opět je nutné mít pořádně umyté ruce. Dolní část kalíšku - stopku stiskněte, tlak povolí a vy ho můžete vyjmout. Obsah kalíšku vylijte, omyjte ho a následně ho opět zaveďte. Nezapomeňte na mytí rukou. Dlouhou stopku (držátko) můžete časem zkrátit.

Kalíšek mezi menstruacemi mějte schovaný v uzavřeném látkovém pytlíku a před ní si ho vyvařte ale jen 5 minut a těsně před teplotou varu. Dávejte pozor na to, ať se vám díky varu kalíšek neponičí. Následně kalíšek opět omyjte.

Výhody kalíšku

Kolik stojí menstruační kalíšek?

Tento kalíšek pořídíte zhruba něco pod 700 Kč. Záleží vždy na značce. Existují například tyto značky: Mooncup, LadyCup, MeLuna, Lunette, Yuuki, Luno,... Některé jsou pružnější, jiné pevnější - záleží, co vám bude vyhovovat.

A jaké jsou zkušenosti uživatelů?

Vesměs kalíšky uživatelky chválí. Ze začátku je nutné se naučit správně menstruační kalíšek zavést, vyjmout a následně odhadnout, zda je nutné ho už vyndat. Pak už je to velmi snadné a pohodlné.
Pochlubte se v diskuzi, jak jste nebo nejste s ním spokojená.Názory k článku


kalíšek je pohodlí... akorát mi je 9 let a mám o mnoho silnejší menstruaci než moje mamka v 15. a proto mi kalíšek vždy přeteče. zkusila jsem tampony, ale ten mi za půl hodiny sám od sebe vipad (jak byl nasákli krví). a pak sem zkusila vložky, ty nejsilnější které existují, a pojmou co nejvíce menstruační krve. ale ta mi po půl hodině protekla až na kalhotky, a trochu na kalhoty. a tak jsem to vyřešila tím že sem si do kalhotek vždy nalepila 3 silné vložky. 1 vždy byla celá pokritá a prosáklá krví. a 2 už tolik ne, a 3 už to vydržela a byla celá bílá. tak šetřím a nové si tam dám vždy 2. občas mám velkou menstruaci a ani ta 3 vložka to nepřežije. už mám vypozorované kdy mám velkou menstruaci a když ji 1 den před tím budu mít tak si nalepím 4 vložky.
pokud nejsem jediná na tomto světě, doufám že i tobě pomohla. pokud jsi ve stejné situaci. pokud ano napiš mi na tento web jestli ti to pomohlo. pokud ano budu ráda.
Lucie, 14. května 2016

Napište, co si o tom myslíte