BudKocka.cz logo

Zdravá semínka pomáhají na pevné zdraví!

Zdraví Rady Markéta 21. června 2014
semínka

Semínka jsou malinká, ale přitom nesmírně zdravá – tyto nutriční pecky obsahují vlákninu, bílkoviny, zdravé tuky, vitamíny, minerály, antioxidanty a nenasycené mastné kyseliny. Pokud hledáte kvalitní, výživné a syté občerstvení, semínka jsou ideální volbou. Navíc mají univerzální použití – kromě jídla třeba jako odvary, nálevy, masky a další. Která patří k těm nejúčinnějším?

Chia semínka

Chia (čia) semínka pocházejí z Mexika, konkrétně z rostliny šalvěje hispánské. Už staří Aztékové a Mayové je konzumovali jako zdroj energie a dnes jsou vyloženě trendy superpotravinou, která se objevuje ve stále více obchodech. Kromě energie podporují hubnutí a zažívání, pomáhají stabilizovat hladiny cukru v krvi, snižovat cholesterol a zlepšovat krevní tlak, jsou zdravé pro zuby a kosti a doporučují se diabetikům.
Jsou přímo nabité omega-3 mastnými kyselinami, sacharidy, bílkovinami, antioxidanty, vlákninou a různými minerály (vápník, mangan, fosfor).

chia semínka

Jak chia semínka použít?

Díky své ořechové příchuti lze chia semínka přisypat k mnoha jídlům a nápojům, můžete je přidat třeba do ovesných vloček a müsli, rýže, salátu, jogurtu a tvarohu, pudinku, marinády, pokud pečete, tak je přidejte i do pečiva. Hodí se do koktejlů (tzv. smoothie) a čajů. Při smíchání s vodou vytváří gel ideální do kaší, těsta či tvarohu.

Lněná semínka

Pěstovala se už ve starověkém Babylonu a již od těch dob jsou dobře známa pro své léčivé účinky. Snižují riziko srdečních onemocnění, rakoviny (hlavně střev a prsu), mrtvice a cukrovky, detoxikují organismus, podporují zažívání, snižují břišní tuk, pomáhají při menstruaci a jsou skvělým pomocníkem při problémech se zácpou. Doporučují se při těhotenství a usnadňují porod.
Jsou bohatá na nenasycené mastné kyseliny (omega-3 a 6), vlákninu, lignany (rostlinné sloučeniny s protinádorovými účinky), lecitin (přírodní antioxidant), různé vitamíny a minerály.

lněná semínka

Jak lněné semínko použít?

Můžete je rozemlít v mlýnku, ale styk s kovem obsaženým zdravým látkám škodí, proto se doporučuje len nadrtit ručně dřevěnou paličkou. Jsou ideální s ovesnou kaší, koktejly, polévkami či jogurtem, ale dají se také při vaření přidat do omáčky a dušeného masa, při pečení jimi lze částečně nahradit mouku.
Dále z nich můžete vyrobit odvar (lžička semínek se zalije půl litrem horké vody a nechá aspoň 15 minut vylouhovat, můžeme dochutit medem) a nálev (stejné množství semínek a vody, ale voda studená, necháme odstát přes noc, dobrý s medem, do jogurtů nebo müsli). Zdravou superpotravinou je i olej z lněného semínka.

Sezamová semínka

Pokud jste milovnice asijské nebo blízkovýchodní kuchyně jistě je už znáte – používají se do pasty tahini (z ní se vyrábí mj. sladkosti jako baklava a chalva), hummusu nebo falafelu. Sezam patří mezi jednu z nejstarších známých plodin, pěstoval se už před 3000 lety. Tato nutriční bomba obsahuje esenciální minerály (mangan, měď, železo, fosfor, vápník, zinek – podporují zdravé kosti a jsou prevencí osteoporózy), ze všech semen a ořechů mají nejvyšší obsah fytosterolů, které snižují cholesterol, vitamíny B a E, lignany, antioxidanty, nenasycené mastné kyseliny a aminokyseliny.
Sezam je tak prevencí proti vzniku rakoviny, posiluje imunitu, snižuje vysoký krevní tlak, pomáhá při stresu a depresích, zlepšuje účinky některých léků užívaných při cukrovce. Nedávné studie u zvířat ukázaly, že působí i protizánětlivě a zlepšuje mozkovou kondici.

sezamová semínka

Jak sezam použít?

Kromě výše uvedených jídel se hodí do salátů, pečených a orestovaných pokrmů, k dušené zelenině nebo místo majonézy pastu tahini do sendvičů, hamburgerů a tzv. wraps.
Tip: Sezamové smoothie, které je ideální jako svačina či večeře, vyrobíte rozmixováním 2 dl podmáslí, 1 lžičky sezamových semínek a 6 kompotovaných višní.

Dýňová semínka

Dýně jako plodiny i jejich semena se používají v tradiční medicíně mnoha zemí. Jsou velmi dobrá i samotná, protože chutnají jemně sladce, ořechově a dobře se žvýkají.
Najdete v nich důležité minerály (zinek, železo, hořčík, draslík, fosfor, chrom, selen), vitamíny B a E, betakaroteny a fytosteroly. Jejich výhodou je, že obsahují méně tuku než jiná semena a jsou celoročně dostupná.
Známé jsou jejich příznivé účinky na srdce, kožní onemocnění a alergie, jsou projímavé a močopudné, pomáhají i při stresu a nervozitě.

dýňová semínka

Jak dýňové semínko použít?

Hodí se se saláty, cereáliemi a k pečivu nebo jen tak jako zdravá svačinka.
Tip: Při problémech s pletí vyzkoušejte masku z dýňových semínek. 2 PL mletých semen smíchejte s 1-2 PL smetany, naneste na umytý obličej, nechte půl hodiny působit a důkladně opláchněte.

Slunečnicová semínka

Jsou výborným zdrojem bílkovin, železa, zinku, vlákniny, kyseliny listové a hlavně vitamínu E. Ten dokáže zpomalovat proces stárnutí, posiluje imunitu a je prevencí kardiovaskulárních onemocnění. Tato semena dále obsahují 4x více antioxidantů než např. borůvky a ořechy. Mezi jejich další účinky patří snižování vysokého tlaku a cholesterolu, posilují zrak a pomáhají při šerosleposti, podporují trávení a léčí různé problémy s pokožkou.

slunečnicová semínka

Jak slunečnici použít?

Zkuste semínka k salátům, dušenému masu, do pomazánek anebo jako přílohu. Pokud doma pečete chléb nebo muffiny, slunečnice zvýší jejich nutriční vlastnosti. Chutnají i samy o sobě.
Tip: Při suché a povadlé pleti rozmixujte hrst slunečnicových oloupaných semínek a smíchejte s 1 čl mandlového oleje a 1 čl medu. Směs naneste na obličej, nechte 20 minut účinkovat a poté opláchněte.

Hořčičná semínka

Pod pojmem hořčice by se vám neměla vybavit jen plnotučná pochutina, ale i velmi zdravá semena obsahující základní minerály (selen, mangan, hořčík, fosfor), B-komplex, vitamíny A a C, omega-3 mastné kyseliny a tryptofan (aminokyselina, která se v těle přeměňuje na serotonin, takže pomáhá proti špatné náladě a depresím). Tato semena jsou snad zázračná – působí antibakteriálně, antisepticky a protiplísňově, pomáhají při astmatu a revma, snižují cholesterol, zrychlují metabolismus a tím podporují hubnutí, trávení a spalování tuků, zmírňují migrény.
Existuje až 40 druhů hořčičných semínek, ale ke konzumaci jsou vhodná jen černá, bílá a hnědá.

hořčičná semínka

Jak hořčičná semínka použít?

Jsou výborným aromatickým kořením, ale mají i další využití – jako obklad uklidňují, Hippokratés z nich vyráběl placky, které přikládal na bolavé klouby a staří Římané léčivé pasty.
Tip: Pro podporu růstu vlasů vyzkoušejte masku. Nasypejte do misky 2 PL sušeného namletého semínka, 2 KL cukru, zalijte 2 PL horké vody a promíchejte. Poté přidejte 2 KL oblíbeného oleje (např. ricinový, který také urychluje růst) a žloutek a opět promíchejte. Směs naneste na mokré vlasy, zabalte do igelitu a nahřátého ručníku a nechte 15-30 minut působit, poté vymyjte.

Pískavice řecké seno

Semena této rostliny jsou už odedávna oblíbená v léčitelství. Obsahují slizové látky, silici, fosfor, železo, bílkoviny, lecitin a další látky, díky kterým podporují celkovou látkovou výměnu, ulevují při kašli, nadýmání a průjmu, pomáhají při slabosti, vředech, hnisavých zánětech, cukrovce, křečových žilách, urychlují hojení podlitin, otoků a poúrazových zatvrdnutých svalů a šlach.

pískavice řecké seno

Jak pískavici použít?

Jako koření se nacházejí ve směsích karí nebo chutney (čatní), lze z nich udělat čaj proti kašli, obklady a prášek proti vředům, výplachy a obvazy na hnisavé záněty či kaši s medem při rekonvalescenci.

Vidíte na sobě pozitivní účinky semen? Jaká máte ráda a používáte i jiná semínka?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte