BudKocka.cz logo

Jak zrychlit zpomalený metabolismus?

Hubnutí Rady Eliška 21. srpna 2015
pomalý metabolismus

Dostala jste se do okamžiku, kdy jíte zdravě a velmi málo, a přesto se váha stále pohybuje na stejném čísle? Snažíte se cvičit, ale opravdu to nejde dolů ani o kousek. Možná máte zpomalený metabolismus, díky kterému se vám jen tak váha směrem dolů neposune. Co můžete udělat pro to, abyste ho zase rozhýbala a mohla hubnout?

Zpomalený metabolismus vzniká kvůli tomu, že často držíte diety, jíte málo, vybíráte si pouze jednostrannou stravu, jíte nepravidelně, vynecháváte porce, hladovíte atd. Organismus si při takovýchto situacích usmyslí, že je nutné šetřit, protože se mu tento styl stravování nelíbí a šetří na horší časy. K tomu musí vyjít s tím, co se dostane do těla.

Zpomalený metabolismus můžete zrychlit pouze tím, že začnete opět pořádně jíst a hýbat se. Jiným způsobem se zrychlit nedá. Hlavním vaším cílem by tak mělo být zase organismus naučit přestat šetřit na horší časy a zase normálně hospodařit.

Proč se metabolismus zpomaluje?

Hladovění a málo jídla

Občas držíte přísnou dietu, dodržujete limit 5 000 kJ nebo si dáte hladovku, abyste zhubla? Nepřijde vám podezřelé, že váha se dolů až tak moc nehýbe a spíše stagnuje? A po návratu k původnímu stravování vás opět překvapí jojo efekt? Právě díky tomu všemu se metabolismus zpomaluje a vy nehubnete.

Nepravidelná strava

Občas vynecháte jídlo, občas se přejíte a slovo pravidelná strava je pro vás neznámým pojmem. Právě tato nepravidelnost zpomaluje metabolismus a tím i hubnutí. Určitě neušetříte kalorie vynecháním snídaně nebo svačiny, protože tento deficit budete chtít večer dohnat.

Nedostatek živin

Cíleně nebo necíleně se vyhýbáte některým potravinám z různých důvodů? To se může projevit tak, že vám budou některé živiny chybět a některé z nich mohou mít vliv na zpomalený metabolismus. Jedná se například o bílkoviny, vlákninu a další složky.

žena jí zdravě

Jak zrychlit metabolismus?

Začněte dodržovat několik pravidel, která vám pomohou ke zrychlení metabolismu. Důležité je dodržovat je delší dobu, abyste poznala jejich účinek. Ze začátku můžete i něco málo přibrat, než se organismus srovná a naučí zase energii normálně bez šetření na horší časy využívat.

Začněte snídat

Pokud nesnídáte, děláte velkou chybu, protože pravidelná snídaně dokáže udělat divy. Máte potřebu méně jíst a nastartujete organismus po dlouhé noci. Dejte si na snídani kaši z ovesných vloček, jáhel, pohanky atd., chleba se sýrem, šunkou či pomazánkou, sypané müsli nebo někdy i něco sladkého. Důležité je tak do hodiny po probuzení něco sníst.

Pokud máte se snídani problémy, tak začněte postupně a po menším množství. Místo jídla můžete vyzkoušet rovněž proteinové nápoje.

Jezte pravidelně

Pravidelné stravování na metabolismus blahodárný vliv. Jezte v pravidelných intervalech 4 - 6x za den. Záleží na vás, co vám nejlépe vyhovuje a jak to máte s časovými možnostmi. Za den by měla být tři hlavní jídla - snídaně, oběd a večeře, ta pak doplňte svačinou.

Pijte čaj a kávu

Obecně na zrychlení organismu je dobré pít alespoň jeden šálek kvalitní kávy nebo zeleného čaje denně. Jak káva, tak i zelený čaj mají skvělé účinky na zrychlení metabolismu. Navíc také podporují spalování tuků, což se vám může hodit. Nezapomeňte, ale u obou nápojů vsadit na kvalitu.

Dostatečně dlouho spěte

Pro rychlý metabolismus se doporučuje také dlouho spát. Spěte nejlépe 7 - 8 hodin každý den. Spánek, který je kratší pod šest hodin, je zpravidla pro tělo nedostatečný a zpomaluje metabolismus.

Okořeňte si život

Chilli papričky, zázvor, česnek, kari, skořice a další koření má na zrychlení významný vliv. Stačí si přidat některou z těchto ingrediencí k pokrmu, ať můžete rozproudit svůj metabolismus. I tak málo na nastartování stačí.

Pijte vodu

Také nezanevřete na obyčejnou vodu z kohoutku, která je pro tělo velmi potřebná. Vypijte každý den 1,5 - 2,5 litru vody, protože zrychluje metabolismus. Můžete vypít i minerální vodu, ale vyberte si nejlépe nesycenou.

Hýbejte se

Pravidelný pohyb je velmi cenný pro náš metabolismus, dokáže ho hezky rozproudit. Pokud nejste na pohyb zvyklá, začněte s ním postupně. Můžete chodit cvičit do fitka, chodit po venku, běhat nebo jezdit na kole. Každý pohyb se počítá, proto začněte s něčím, co vás baví.

Vyhněte se nesprávné stravě

Vyhněte se také ve stravě všemu, co zpomaluje metabolismus, mezi ně patří sladké pamlsky, sladké nápoje, pochutiny, smažené pokrmy, polotovary atd. Všechny tyto potraviny, které se řadí k nezdravým, nemají moc dobrý vliv na metabolismus a zpomalují jej. Nejen z tohoto důvodu se jim vyhněte, dalším důvodem může být ten, že se po nich přibírá.

Pokud máte nyní zpomalený metabolismus, můžete trvat týdny i měsíce, než ho zrychlíte. To záleží nejen na genech, ale i na tom, jak dlouho ho máte zpomalený.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte