Trápí vás senná rýma a sezónní alergie? Zkuste tyto přírodní a domácí přípravky!
Zdraví Rady Jaro Babské rady Alergie Markéta 21. května 2014Je pro vás jaro nejhorší období roku, protože se každoročně trápíte rýmou, kýcháním, ucpaným nosem, kašlem a opuchlýma a svědícíma očima? Senná rýma postihuje sliznice dutin, nosu, krku, očí a patra a trávy a rostlinné pyly jsou příčinou zánětlivých reakcí a ještě hůře působí v kombinaci s chemickými látkami, prachem a nečistotami. Až 20 % populace trpí nějakou formou sezónních alergií a jaro je pro ně utrpením. Určitě berete prášky, ale domácí léčebné prostředky včetně bylinek a homeopatie jsou skvělým přírodním antihistaminikem, zmírňují nepříjemné příznaky a mohou zabránit i jejich návratu. Co můžete jednoduše zkusit doma? Jaké babské rady vám mohou pomoct?
Léčba s bylinkami
Heřmánkový čaj: Je dobře známý tím, že poskytuje úlevu od symptomů senné rýmy. Obsahuje flavonoidy (vitamín P má silné antioxidační účinky) a působí protizánětlivě. Dále se doporučuje namazat směs heřmánku a citronového oleje na postiženou tkáň, inhalovat jako prevenci příznaků nebo jej můžete použít ve formě obkladu na opuchlé, zarudlé a podrážděné oči.
Zázvorový čaj a med: Ulevují při pocitu těžkého hrudníku a uvolňují hlen. Posilují imunitní systém a působí jako přírodní antihistaminikum (zabraňuje nadměrnému a nežádoucímu uvolňování histaminu při alergických reakcích).
Zelený čaj: Blokuje produkci histaminu a patří mezi nejlepší domácí přípravky pro posilování imunitního systému.
Mátový čaj: Uvolňuje ucpaný nos a dutiny. Pijte studený pro zmírnění kašle spojeného se sennou rýmou a dalšími alergiemi.
Devětsil: Působí protizánětlivě, blokuje uvolňování histaminu a leukotrienů. Je účinný pro zmírnění kýchání, svědění očí, ucpaných dutin a bolestí hlavy. Měli by se mu však vyhnout lidé alergičtí na ambrózie a chryzantémy.
Měsíček lékařský: Jako roztok zředěný s vodou je skvělý na podrážděné svědící oči. K posílení antimikrobiálních účinků a zmírnění zánětu přidejte kapátko koloidního stříbra.
Homeopatické přípravky
Arundo (trsť rákosovitá) a wyethia (hovorově oslí nebo mulí uši): Pomáhají při pálení a svědění patra, nosu a očí, ucpaných čelních dutinách, kýchání a výtoku z nosu.
Arum triphyllum: Zmírňuje pálivý výtok z nosu, který způsobuje vředy, strupy a krvácení, člověk při něm musí dýchat ústy, má zduřené uzliny, bolavá ústa, někdy i spálovou vyrážku.
Sabadilla lékařská (kýchavice všivec): Je jedním z nejlepších homeopatik na neustálé kýchání doprovázené výtokem z nosu a svěděním v něm, slzením a pocitem knedlíku v krku.
Ovoce a zelenina
Vitamín C: Toto přírodní antihistaminikum najdete v mnoha druzích ovoce a zeleniny. V kombinaci s bioflavonoidy (přirozeně přítomné ve slupkách citrusů, ale i dalším ovoci a zelenině, plodech šípků, pohance a červeném víně), které významně zvyšují jeho vstřebávání a využití, má silné protialergické účinky, uvolňuje ucpané dutiny a zmírňuje další symptomy senné rýmy a jarní únavu.
Zkuste v šálku vody 15 minut povařit plody citronu a grapefruitu, nechte vychladnout a smíchejte s medem.
Červené papričky: Chilli papričky a feferonky obsahují aktivní složkou nazvanou kapsaicin, která uvolňuje ucpaný nos a významně pomáhá při všech nepříjemných příznacích jarních alergiích. Zkuste je každý den přidat třeba do salátu nebo dalších jídel.
Karotenoidy: Jsou to přirozené pigmenty různých rostlin, mezi nejlepší zdroj patří mrkve, meruňky, dýně, sladké brambory (batáty) a špenát. Působí jako silné antioxidanty pomáhající snižovat záněty dýchacích cest a posilující imunitu. Dejte si 1-2 porce potravin bohatých na karotenoidy každý den.
Česnek: Uvolňuje ucpané dutiny a pomáhá proti mírnějším příznakům senné rýmy, posiluje imunitní systém, působí protizánětlivě a je dobrým zdrojem kvercetinu, přírodního antihistaminika. Začněte s jeho konzumací už měsíc nebo dva před začátkem pylové sezóny, nejúčinnější je drcený nebo syrový (pokud vám nedělá dobře na žaludek, zkuste tobolky z lékárny). Je výborným kořením k mnoha jídlům.
Kvercetin obsahuje a protizánětlivě působí i cibule. Zkuste ji každodenně přidat do vašich pokrmů.
Další způsoby, jak zmírnit sennou rýmu
Napařování: Skvěle uvolňuje ucpané dutiny. Do misky s horkou vodou přidejte pár kapek eukalyptového oleje (jen pokud nepoužíváte i homeopatika – eukalypt snižuje jejich účinnost) a páru důkladně inhalujte.
Konzumace omega-3 mastných kyselin: Tyto esenciální kyseliny snižují množství zánětlivých chemických látek v těle, které se objevují po vystavení se alergenům. Zdá se, že strava na ně bohatá (mořské ryby, vlašské ořechy, pšeničné klíčky, sezam, kukuřice, řepka, sója a jejich oleje) snižuje výskyt senné rýmy.
Vazelína: Potření nosních dírek tenkou vrstvou vazelíny výrazně zmírňuje nepříjemné symptomy a efektivně zabraňuje vdechování pylu. Aplikujte během jarní sezóny pokaždé, než jdete ven.
Sebehypnóza: Nedávné studie ukázaly, že u alergiků, kteří se vyškolili v této speciální relaxační technice, se dramaticky snížily příznaky jako rýma a podrážděný krk. Také se cítili méně nepříjemně, když se objevily první symptomy jarní alergie. Zkuste se naučit sebehypnóze u ověřeného odborníka ještě před začátkem pylové sezóny.
Akupunktura: Tato starodávná čínská medicína, kdy se sterilní jehlou napichují určité body těla, pomáhá podle výzkumů výrazně snížit příznaky jako rýma nebo svědění očí. Před sezónou navštivte 4-6 sezení, aby byly výsledky co nejlepší.
Jak bojujete proti senné rýmě a dalším sezónním alergiím vy? Znáte další domácí a přírodní prostředky?
Názory k článku
M.S., 3. června 2015
Svaťka, 8. února 2017
Alka, 22. května 2017
Vilma, 24. května 2017
Emilie, 10. června 2017
Venda, 25. října 2017
Linda, 19. listopadu 2017
Jana, 21. listopadu 2017
Napište, co si o tom myslíte