BudKocka.cz logo

Trápí vás senná rýma a sezónní alergie? Zkuste tyto přírodní a domácí přípravky!

Zdraví Rady Jaro Babské rady Alergie Markéta 21. května 2014
senná rýma a alergie

Je pro vás jaro nejhorší období roku, protože se každoročně trápíte rýmou, kýcháním, ucpaným nosem, kašlem a opuchlýma a svědícíma očima? Senná rýma postihuje sliznice dutin, nosu, krku, očí a patra a trávy a rostlinné pyly jsou příčinou zánětlivých reakcí a ještě hůře působí v kombinaci s chemickými látkami, prachem a nečistotami. Až 20 % populace trpí nějakou formou sezónních alergií a jaro je pro ně utrpením. Určitě berete prášky, ale domácí léčebné prostředky včetně bylinek a homeopatie jsou skvělým přírodním antihistaminikem, zmírňují nepříjemné příznaky a mohou zabránit i jejich návratu. Co můžete jednoduše zkusit doma? Jaké babské rady vám mohou pomoct?

Léčba s bylinkami

Heřmánkový čaj: Je dobře známý tím, že poskytuje úlevu od symptomů senné rýmy. Obsahuje flavonoidy (vitamín P má silné antioxidační účinky) a působí protizánětlivě. Dále se doporučuje namazat směs heřmánku a citronového oleje na postiženou tkáň, inhalovat jako prevenci příznaků nebo jej můžete použít ve formě obkladu na opuchlé, zarudlé a podrážděné oči.

Zázvorový čaj a med: Ulevují při pocitu těžkého hrudníku a uvolňují hlen. Posilují imunitní systém a působí jako přírodní antihistaminikum (zabraňuje nadměrnému a nežádoucímu uvolňování histaminu při alergických reakcích).

Zelený čaj: Blokuje produkci histaminu a patří mezi nejlepší domácí přípravky pro posilování imunitního systému.

Mátový čaj: Uvolňuje ucpaný nos a dutiny. Pijte studený pro zmírnění kašle spojeného se sennou rýmou a dalšími alergiemi.

Devětsil: Působí protizánětlivě, blokuje uvolňování histaminu a leukotrienů. Je účinný pro zmírnění kýchání, svědění očí, ucpaných dutin a bolestí hlavy. Měli by se mu však vyhnout lidé alergičtí na ambrózie a chryzantémy.

Měsíček lékařský: Jako roztok zředěný s vodou je skvělý na podrážděné svědící oči. K posílení antimikrobiálních účinků a zmírnění zánětu přidejte kapátko koloidního stříbra.

Homeopatické přípravky

Arundo (trsť rákosovitá) a wyethia (hovorově oslí nebo mulí uši): Pomáhají při pálení a svědění patra, nosu a očí, ucpaných čelních dutinách, kýchání a výtoku z nosu.

Arum triphyllum: Zmírňuje pálivý výtok z nosu, který způsobuje vředy, strupy a krvácení, člověk při něm musí dýchat ústy, má zduřené uzliny, bolavá ústa, někdy i spálovou vyrážku.

jarní alergie

Sabadilla lékařská (kýchavice všivec): Je jedním z nejlepších homeopatik na neustálé kýchání doprovázené výtokem z nosu a svěděním v něm, slzením a pocitem knedlíku v krku.

Ovoce a zelenina

Vitamín C: Toto přírodní antihistaminikum najdete v mnoha druzích ovoce a zeleniny. V kombinaci s bioflavonoidy (přirozeně přítomné ve slupkách citrusů, ale i dalším ovoci a zelenině, plodech šípků, pohance a červeném víně), které významně zvyšují jeho vstřebávání a využití, má silné protialergické účinky, uvolňuje ucpané dutiny a zmírňuje další symptomy senné rýmy a jarní únavu.
Zkuste v šálku vody 15 minut povařit plody citronu a grapefruitu, nechte vychladnout a smíchejte s medem.

Červené papričky: Chilli papričky a feferonky obsahují aktivní složkou nazvanou kapsaicin, která uvolňuje ucpaný nos a významně pomáhá při všech nepříjemných příznacích jarních alergiích. Zkuste je každý den přidat třeba do salátu nebo dalších jídel.

Karotenoidy: Jsou to přirozené pigmenty různých rostlin, mezi nejlepší zdroj patří mrkve, meruňky, dýně, sladké brambory (batáty) a špenát. Působí jako silné antioxidanty pomáhající snižovat záněty dýchacích cest a posilující imunitu. Dejte si 1-2 porce potravin bohatých na karotenoidy každý den.

Česnek: Uvolňuje ucpané dutiny a pomáhá proti mírnějším příznakům senné rýmy, posiluje imunitní systém, působí protizánětlivě a je dobrým zdrojem kvercetinu, přírodního antihistaminika. Začněte s jeho konzumací už měsíc nebo dva před začátkem pylové sezóny, nejúčinnější je drcený nebo syrový (pokud vám nedělá dobře na žaludek, zkuste tobolky z lékárny). Je výborným kořením k mnoha jídlům.
Kvercetin obsahuje a protizánětlivě působí i cibule. Zkuste ji každodenně přidat do vašich pokrmů.

Další způsoby, jak zmírnit sennou rýmu

Napařování: Skvěle uvolňuje ucpané dutiny. Do misky s horkou vodou přidejte pár kapek eukalyptového oleje (jen pokud nepoužíváte i homeopatika – eukalypt snižuje jejich účinnost) a páru důkladně inhalujte.

Konzumace omega-3 mastných kyselin: Tyto esenciální kyseliny snižují množství zánětlivých chemických látek v těle, které se objevují po vystavení se alergenům. Zdá se, že strava na ně bohatá (mořské ryby, vlašské ořechy, pšeničné klíčky, sezam, kukuřice, řepka, sója a jejich oleje) snižuje výskyt senné rýmy.

Vazelína: Potření nosních dírek tenkou vrstvou vazelíny výrazně zmírňuje nepříjemné symptomy a efektivně zabraňuje vdechování pylu. Aplikujte během jarní sezóny pokaždé, než jdete ven.

Sebehypnóza: Nedávné studie ukázaly, že u alergiků, kteří se vyškolili v této speciální relaxační technice, se dramaticky snížily příznaky jako rýma a podrážděný krk. Také se cítili méně nepříjemně, když se objevily první symptomy jarní alergie. Zkuste se naučit sebehypnóze u ověřeného odborníka ještě před začátkem pylové sezóny.

Akupunktura: Tato starodávná čínská medicína, kdy se sterilní jehlou napichují určité body těla, pomáhá podle výzkumů výrazně snížit příznaky jako rýma nebo svědění očí. Před sezónou navštivte 4-6 sezení, aby byly výsledky co nejlepší.

Jak bojujete proti senné rýmě a dalším sezónním alergiím vy? Znáte další domácí a přírodní prostředky?Názory k článku


Arundo (trsť rákosovitá) a wyethia (hovorově oslí nebo mulí uši) kde se to sežene? Děkuji za radu.
M.S., 3. června 2015

Mě na alergii bohužel nepomohlo nic jiného, než opravdu zajít do lékárny a tam si něco koupit...:(
Svaťka, 8. února 2017

No, to aji me...ja jsem si třeba kupila allergodil a ok :)
Alka, 22. května 2017

no, jiste...nic jinyho, nez leky nezaberou...
Vilma, 24. května 2017

Holky, kdy se u vás objevila senná rýma? A jak? Z niceho nic?
Emilie, 10. června 2017

No, u mě se objevila z ničeho nic... Poznala jsem až podle toho, že mi na nic nezabíralo...
Venda, 25. října 2017

Senná rýma se u mě objevila až v dospělosti a dokonce až po dvou porodech. Jako ze začátku jsem z toho byla dost zoufalá, protože jsem nevěděla, co na to :/ Prášek mi nezabíral. Ale nakonec jsem si koupila kapky Allergodil a ty mi teda zabírají :)
Linda, 19. listopadu 2017

No a Lindo, na ty kapky jste narazila jak? Na doporučení? Nebo přímo od dr?
Jana, 21. listopadu 2017

Napište, co si o tom myslíte