BudKocka.cz logo

Celiakie - příznaky a bezlepková dieta

Zdraví Dieta Rady Nemoci Alergie Monika 28. dubna 2014
celiakie

Celiakie (celiakální sprue) je chronické onemocnění sliznice tenkého střeva, které je způsobené přecitlivělostí na lepek. Jedná se celkem o celkem časté onemocnění, v Česku jím trpí vždy asi 4 lidi z 1 000. Většina o svém onemocnění ani neví. Je možné, že čísla by byla mnohem vyšší, kdyby se testovali všichni, kteří mají potíže s trávením. Jak se vůbec celiakie projevuje a jak se dá léčit?

Celiakie neboli nesnášenlivost lepku je autoimunitní chorobou, při které imunita považuje lepek (gluten) za svého nepřítele. Lepek se nachází v pšenici, ječmenu a žitu. Celiakie se může projevit nejen u dětí, ale i u dospělých a to v jakémkoliv věku. Často se objevují nenápadné příznaky dlouhou dobu před vlastní diagnózou, ale nikdo jim zpravidla nepřidává žádnou váhu.

Jaké jsou příznaky celiakie?

Mezi příznaky celiakie patří průjem, zácpa, bolesti břicha, nadýmání, zvracení, pálení žáhy, hubnutí, únava, bolesti hlavy, bolesti kloubů, deprese, deficit vitamínů, neplodnost, časté potraty, vypadávání vlasů a podobně.
U dětí to může ještě být neklid, neprospívání, menší vzrůst, nepřibírání a pozdní puberta.

Ovšem příznaky mohou být i jiné něž tyto klasické. Vzhledem k tomu, že se mnohé látky nevstřebávají, není celiakie jednoduše odhalitelná.

Jak se nemoc diagnostikuje?

Diagnostika se provádí pomocí dvou testů. Nejprve je proveden klasický odběr krve, z krve se pak testuje výskyt protilátek ve třídě IgA. Jedná se o endomysiální (EMA) a transglutaminázové (TTG) protilátky. Dále se provede biopsie, při které se odebere vzorek ze sliznice tenkého střeva.

Biopsie se provádí po několika hodinovém lačnění. Jedná se o ambulantní zákrok, které díky použití znecitlivujících prostředků není bolestivý. V době, kdy se biopsie provádí, je nutné stále jíst potraviny s lepkem, aby sliznice byla poškozená. V případě pozitivního výsledku se vám pravděpodobně bude sdělena diagnóza celiakie.

jídlo bez lepku

Bezlepková dieta napořád

Jakmile zjistíte, že trpíte celiakií, měli byste dodržovat bezlepkovou dietu, jinak si vážně poškodíte zdraví. Bezlepková dieta spočívá v tom, že ze své stravy vypustíte všechny obiloviny a potraviny, které obsahují lepek. Jedná se o pšenici, ječmen a žito. Další obilovina oves sice neobsahuje lepek, ale bývá často znečistěná od obilovin, které lepek obsahují, proto se musí kupovat pouze ten, který jej neobsahuje.

Lepek se vyskytuje v mnoha potravinách. Nejedná se pouze o pečivo, ale i některé uzeniny, bujóny, polotovary, některé mléčné výrobky, pivo, alkohol nebo i prášek do pečiva. Měli byste si tedy dávat pozor na všechno, co chcete sníst. Důležité je číst složení potravin a vybírat si takové potraviny, které lepek neobsahují. Ve výsledku nesmíte nic, co obsahuje mouku. Můžete ale sáhnout po speciálních potravinách, které jsou vyrobeny bez lepku - jedná se o bezlepkové potraviny.

Co nesmíte jíst?

Jednoduše se říká, že nesmíte to, co obsahuje lepek, ale horší je to v praxi. Lepek se nachází téměř všude. Měli byste proto každý neznámý výrobek prozkoumat a pořádně si přečíst složení, ať víte, zda se tam lepek vyskytuje.

Měli byste se vyvarovat těchto potravin:
- mouka - žitná, pšeničná, ječměnná
- výrobky z mouky - pečivo, dezerty, knedlíky, koláče, strouhanka,...
- těstoviny - těstoviny, nudle, kuskus
- pamlsky - sušenky, oplatky, čokolády s různou plňkou, tyčinky,...
- pochutiny - křupky, některé chipsy, tyčinky,...
- polotovary - polévky, omáčky ze sáčku nebo konzerv
- ochucovadla - bujóny, sojová omáčka, směsi s kořením, dressing, kečup,...
- uzeniny - některé obsahují mouku
- alkohol - pivo, whisky a pálenky z obilí

Co smíte jíst?

Mnoho potravin je přirozeně bezlepkových, to znamená, že neobsahují lepek. Mezi ně patří:
- ovoce a zelenina, brambory
- rýže, kukuřice, pohanka, quinoa, amarant, jáhly
- luštěniny - maso a některé uzeniny
- vejce
- mléko a mléčné výrobky
- semena, ořechy, bylinky
- oleje a tuky
- bezlepkové potraviny - v obchodech se také prodávají potraviny, které neobsahují lepek. Jedná se jak o pečivo, tak i těstoviny, sladkosti nebo mouku. Tyto bezlepkové varianty vyrábějí firmy, které se přímo specializují na prodej bezlepkových potravin.

Podívejte se, co všechno smíte a nesmíte jíst při bezlepkové dietě.

bezlepkové jídlo

Život bez lepku nemusí být drahý

Často se prezentuje, že bezlepková dieta je velmi drahá, ale nemusí to platit ve všech případech. Nejdražší je kupované bezlepkové pečivo, když si ho ale doma upečete bude levnější. Přirozeně bezlepkové potraviny drahé nejsou, takže se díky nim i významně ušetřit.

Jak je to s neléčenou celiakií?

Nikdo vás nenutí dodržovat bezlepkovou dietu a velké množství lidí dokonce ani neví, že mají intoleranci na lepek, tudíž dietu ani nedodržují. Ovšem následky při nevynechání lepku ze stravy bývají celkem špatné. Nevstřebávají se vitamíny, minerály a další živiny, vzniká tak jejich nedostatek, vznikají další autoimunitní nemoci, ženy mohou být neplodné a nemusí udržet plod, hubnutí, častěji vznikají nádory v trávicím traktu, atd.

Smíření s nemocí

Jakmile se dozvíte, že trpíte celiakií, pravděpodobně zažijete ze začátku šok. Už si nebudete moc dát oblíbené pečivo, dorty, sušenky, pizzu, atd. Není ale důvod zoufat, protože všechno si můžete koupit nebo připravit v bezlepkové variantě. Ze začátku pravděpodobně nebudete vědět co jíst, ale na internetu najdete recepty, jídelníček a rady, které vám mohou pomoct.



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte