BudKocka.cz logo

Hořčičný olej na vlasy i prohřátí těla

Zdraví Vlasy Masáže Eliška 25. prosince 2015
Hořčičný olej na vlasy

Hořčičná semínka jsou známá již tisíce let a již starý Hippokratés tvrdil, že jsou neobyčejně léčivá. Později se pěstování hořčice rozšířilo také dál do Evropy a světa. Kromě klasické hořčice nebo semínek je oblíbený i hořčičný olej (ne hořčicový).

Hořčičný olej se vyrábí lisováním semínek hořčice bílé zastudena. V asijské kuchyni se běžně používá, ale v Evropské unii, USA a Kanadě nebyl uznán jako potravina, neboť obsahuje kyselinu erukovou (kyselina eruková je předmětem dlouhodobých sporů, zda je nebo není vhodná pro člověka). Smí se tedy používat pouze jinak než zevně, i když v asijské kuchyni se naprosto běžně používá.

Ač se to moc neví, hořčičný olej má mnoho zajímavých vnitřních a vnějších účinků. K tomu se může pyšnit zajímavou vůní a chutí. Stačí si jen představit jak chutná klasická hořčice.

V tomto oleji najdete účinné složky, jako jsou: enzymy, oleje, sliz, glykosid sinalbin, fermenty, vitamíny a minerální látky. Dále se má antibakteriální a antiseptické účinky. Jedná se také o přírodní antibiotikum.

Kde všude pomáhá?

Tento olej má obsáhlé možnosti použití, které již poznali staří Římané a Řekové. Nejčastěji se s ním dělají masáže, pomocí nichž dokáže spravit různé zdravotní neduhy.

Z čeho se skládá?

Hořčičný olej obsahuje mononenasycené mastné kyseliny (kyselina eruková, kyselina olejová, kyselina gadalejová) asi 60 %, dále 20 % polynenasycené mastných kyselin (kyselina alfa-linolenová, kyselina linolová) a 12 % nasycených tuků. Obsahuje též řadu vitamínů (C, B, A, E, K), minerálních látek (mangan, selen, hořčík, vápník, železo, fosfor, zinek, draslík atd.) nebo lutein.

hořčičná semínka

Maska na vlasy pro rychlejší růst a zlepšení stavu

Na vlasy perfektně funguje maska z hořčičného oleje. Pomůže zbavit se lupů, suché vlasy regeneruje a také podpoří jejich růst. Má velice dobrý vliv na vlasové kořínky.

Jednu až dvě lžíce oleje postupně naneste po celé délce vlasů včetně kořínků a nechejte působit asi hodinu. Pro intenzivnější účinek, můžete vlasy zabalit do fólie a ručníku a nechat působit přes noc. Z vlasů olej pořádně vymyjte, přidejte i masáž pokožky a pak umyjte šampónem. Pro nejlepší účinky používejte tuto masku dvakrát nebo třikrát týdně.

Raději zábal přes noc vyzkoušejte až poté, co budete mít pouze hodinový zábal, ať zjistíte, zda pokožce hořčičný olej nevadí.

Jednoduchá masáž, co pomůže prokrvit

Pokud potřebujete prokrvit či zahřát tělo, zmenšit bolest nebo odstranit ospalost, udělejte si nebo někomu řekněte o masáž. Hořčičný olej použijte místo jiného přípravku a vybraná místa pořádně promasírujte. Výhodou je, že se velice snadno vstřebá.

Použití v kuchyni

Tento olej kvůli obsahu kyseliny erukové není uznaný jako potravina ke konzumaci v Unii, Kanadě a USA. V jiných státech se ale bez problémů používá. Dodává svou charakteristickou chuť salátům, pečivu, těstu, masu atd. S olejem se dá opravdu kouzlit, protože hořčičná chuť je velmi oblíbená. Některé oleje se prodávají rovnou s označením jedlý, těch se nemusíte vůbec bát.

Kde ho koupíte?

Hořčičný olej koupíte v obchodech se zdravou výživou. Prodává se jak 100 ml balení, tak i větší o objemu 200 nebo 250 ml. Nejmenší balení můžete koupit již za 100 Kč.

Máte s tímto olejem zkušenosti?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte