BudKocka.cz logo

Chia semínka fungují na hubnutí i zdraví

Zdraví Hubnutí Monika 9. února 2016
chia semínka

Na první pohled vypadají nenápadně, ale ve skutečnosti se jedná o zázrak. To přesně jsou chia semínka, která jsou známá více než pět tisíc let a nyní se dostávají do popředí zájmu všech, kteří se zajímají o zdravou výživu. Dodávají energii, pomáhají při hubnutí a mají i další účinky na zdraví. Zjistěte, proč jsou tak oceňována.

Co to vlastně je?

Chia semínka jsou plodem rostliny, jež se nazývá šalvěj hispánská (Salvia hispanica). Tato jednoletá rostlina byla oblíbená za dob Aztéků a Mayů, kteří její semínka používali hlavně kvůli tomu, aby jim dodala sílu a energii. Nyní se chia semena opět stala velmi oblíbenými a znovu se objevují jejich účinky, kterých není zrovna málo. Jen pro informaci, chia se čte jako čia.

Jaké mají účinky?

Jedná se o plnohodnotnou potravinu, která obsahuje mnoho bílkovin, vitamínů a minerálních látek. Taktéž má mnoho účinků na zdraví, hubnutí i energii. Podívejme se na tyto účinky podrobněji, ať víte co chia semínka svedou:

Jak pomáhají na hubnutí?

Chia semínka mají skvělé vlastnosti na hubnutí. Dá se o nich říct, že jsou hubnoucí zázrak. Jakmile je sníte, naváží na sebe v žaludku vodu a tam se zvětší až 9x. Vy tak budete mít pocit, že jste snědli mnohem více jídla a již nebudete mít potřebu toho tolik sníst. Dále tímto rychlejším a znatelnějším zasycením zabrání zbytečnému přejídání. Vy opět sníte méně jídla a ušetříte tak nadbytečné kalorie, které byste běžně snědli.

Protože vyrovnávají hladinu cukru v krvi, nebudete mít chutě na sladké, které vznikají zvýšením krevního cukru. Též mají dobrý vliv na trávení, což je i při hubnutí důležité.

Abyste ale poznali jejich hubnoucí účinky, je nutné je konzumovat každý den nejméně po dobu jednoho měsíce. Denní dávka by se ale neměla překračovat. Toto snadné hubnutí je vhodné doplnit i pohybovou aktivitou.

Co tato semínka obsahují?

Tato drobná semínka obsahují plno cenných látek, které prospívají našemu organismu. Nachází se v nich následující vitamíny: vitamín A, B1, B2, B3, B9, C a E a minerální látky: vápník, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, sodík a zinek.
Dále jsou bohatá na omega-3, omega-6 a omega-9 nenasycené mastné kyseliny, alfa-linolenovou kyselinu a enzymy.

Díky tomuto složení se z nich stává doslova zázrak, který v sobě skrývá pro člověka potřebné látky. Stačí jen využít toho, co nám nabízejí.

chia semínka

Foto: Prozdravi.cz

Chia semínka jsou bezlepková a jsou vhodná i pro diabetiky či těhotné ženy. Jejich použití se nemusejí bát ani děti.

Nutriční hodnoty

100 g semínek obsahuje 2 034 kJ (484 kcal), bílkoviny: 16,5 g, sacharidy: 42,1 g, tuky: 30,7 g, vláknina: 34,4 g.

Jaká je doporučená denní dávka?

Denně se doporučuje sníst dvě lžíce chia semínek, což je asi 25 gramů. Tato dávka stačí nejen na přípravu mnohých receptů, ale také na dodání důležitých látek. Pokud byste ale toto dávkování překročili, nemělo by se nic stát.

Nemají nežádoucí vedlejší účinky

Doposud nebyly pozorovány žádné nežádoucí vedlejší účinky. Na jejich konzumaci by si ale měly dávat pozor osoby, které mají nízký tlak nebo užívají léky na ředění krve. Neměly by překračovat doporučené množství na den (25 gramů) a vhodné je dát si je jen občas.

Co udělat s chia?

Nemáte žádnou představu, co byste mohli udělat s chia semínky? Tak vězte, že jejich využití je obrovské. Dají se použít v mnoha receptech a to jak klasických, tak i přímo pro chia. Nemají téměř žádnou chuť, ale o to více účinků. Mohou se přidat do jakékoliv polévky, omáčky, kaše, těsta, dále připravit s nimi moučník, jogurt, koktejl, pudink, lívance, palačinky, smoothie atd.

Recepty najdete na mnoha místech na internetu (například zde). Příprava je ale velmi snadná, stačí je přidat k jídlu a buď chvíli počkat (vytvoří jemný gel), nebo je rovnou sníst (budou trošku křupat).

Kde je můžete koupit?

Chia semínka se dají koupit v obchodech se zdravou výživou nebo i některých hypermarketech. Často to bývá balení po 100 nebo 200 gramech, přičemž se cena za stogramové balení pohybuje od 50 Kč (bio od 80 Kč).

Mnohem levněji je mají i v tomto e-shopu.

Už jste je zkoušeli? Pozorujete nějaké účinky? Napište své zkušenosti do diskuze.Názory k článku


Miluje je! Semínka jsou fakt skvělá a mám po nich mnohem menší hlad. .
Miška, 25. února 2016

Mě se upravilo hlavně vyprazdňování, múj letitý problém.
Jája, 12. března 2016

Špica...cítím se skvěle, pleť ,váha a tam to vyprazdňování
Chia Mann, 10. dubna 2016

taky jsem je začala jíst ..jsou dobrá do jogurtů ,kysané smetany :)
Lupeto, 3. května 2016

Seminka mi chutnají, ale pokud jde o hubnutí to nevím...
Nevidím učinky. Zná někdo nějaké jiné bylinky ktere pdporují hubnutí?
Sylvie, 5. června 2016

Chia seminka jsou moc dobra davam je do ruznych jidel a opravdu pomahaji pri hubnuti mam to vyzkouseny
iris, 10. září 2016

Holky pijete ty chiashake?
lussyB, 31. října 2019

Napište, co si o tom myslíte