BudKocka.cz logo

Jak na kvalitní spánek? Co vám pomůže?

Zdraví Spánek Veronika 17. září 2021
nekvalitní spánek v praxi

Spánek je pro každého z nás velice důležitý, ale jak to udělat, aby byl i kvalitní? Časté probouzení, počítání oveček a pozorování stropu mu rozhodně nepomáhá. Podívejte se na snadné tipy, aby byl váš spánek lepší.

Pokud vás trápí špatný spánek, často za to může stres, obavy, úzkost nebo problémy, které vás trápí přes den. Potřebujete vypnout a nechat hlavu odpočinout. Pro mozek je právě kvalitní spánek důležitý k celkové regeneraci. Co udělat lépe, abyste rychle usínali a spali přes celou noc? Jak na správnou spánkovou hygienu?

Vsaďte na spánkovou rutinu

Choďte spát ve stejnou dobu. Vypadá to celkem jednoduše, ale může to být vcelku složité. Práce, různé úkoly a povinnosti často mohou za odkládání k ulehnutí. Tělo je poté zmatené a o kvalitním spánku nemůže být ani řeč.

Stejně tak vstávejte ve stejnou hodinu. I když je víkend, volno nebo prázdniny, vstávejte ve stejnou dobu. Nastavte si budík a po jeho zazvonění rovnou vstaňte. Zapomeňte na ještě deset minut, vstaňte hned.

Když budete chodit spát ve stejnou hodinu, po nějaké době se probudíte sami bez budíku přesně na čas. Tělo bude vědět, že je již odpočaté a vstanete. Pokud se vám nedaří vstávat, mrkněte na rady na lepší vstávání.

Když nemůžete usnout

Po ulehnutí je běžné usnout zhruba do 15 minut. Pokud se vám to nedaří, může to být způsobeno tím, že jdete spát příliš brzo, spali jste přes den nebo se bojíte následujícího dne.

Pokud nemůžete usnout, snažte se unavit. Poslouchejte hudbu, čtěte nebo vyzkoušejte jinou relaxační činnost. Vyhněte se ale činnostem, které vás nabudí (chatování, hraní her). Dále můžete sáhnout po přírodních pilulkách na spaní. Když se budete cítit unavení, lehněte si do postele.

Jídlo a pití ovlivňuje spánek

Těžká jídla jsou před spaním nevhodná, jelikož trávení naruší usínání. Není vhodné ani hladovění. Zhruba tři hodiny před spánkem snězte něco lehkého a dostatečně velkého. Nejsou moc vhodné potraviny s močopudnými účinky (petržel, celer, meloun atd.), které vás přinutí jít několikrát během noci na záchod.

U nápojů je zákazů ještě více. Zelený čaj, káva, energetické nápoje, cola by neměla nacházet své místo několik hodin před spaním. Některým osobám nevadí a mohou si dát třeba kávu dvě hodiny před spaním, zatímco pro citlivější osoby je káva nevhodná již po třetí hodině odpolední.

Rovněž není vhodný alkohol před spaním. Tělo ho složitěji odbourává, má odvodňující účinky a rozhodně po něm snadněji neusnete, jak se mnoho lidí mylně domnívá.

Připravte si místnost

Ložnice by měla být na spánek dokonale připravená. Pořádně ji vyvětrejte, pořiďte si žaluzie nebo závěsy a vypněte elektroniku, pokud ji tam máte. V noci klidně mějte otevřené okno přímo v ložnici, nespíte-li u silnice, klid je totiž velice důležitý. Pokud vás trápí hluk (nebo chrápání partnera), vyzkoušejte špunty do uší.

A nezapomeňte na kvalitní povlečení, které bude v létě příjemně chladit a v zimě zase hřát.

Šlofík před den s mírou

Rozhodně byste si neměli přes den chodit zdřímnout na 1 - 3 hodiny, to není žádný šlofík. Odpočinutí, které trvá do půl hodiny je v naprostém pořádku, ale delší jen v případě nutnosti. Pravidelná únava přes den zpravidla značí problém.

Choďte ven

Ať už se jdete ven proběhnout, jdete na procházku se psem nebo se jen tak projít, pohyb na čerstvém vzduchu je důležitý i pro spánek. Vyzkoušejte to a běžte každý den na vzduch nejméně na třicet minut.

Uklidněte se před spánkem

Zapomeňte na hraní her, cvičení, sledování filmů, které vás rozhodí, sledování počítače nebo mobilu před spánkem. Hodinku před ulehnutím relaxujte, pomalu se připravujte na to, že půjdete konečně spát a nesnažte se jakýmkoliv způsobem probrat.

Jste skřivan nebo jste sova? Jak to poznáte?

Nestresujte se

Před spaním vždy přemýšlíte o minulém dni a říkáte si, co byste mohli udělat lépe? Následně se připravujete v myšlenkách na další den? Nepřemýšlejte nad tím, stejně to neovlivníte. Hoďte všechno za hlavu a jděte spát. Pokud vám to nejde, vyzkoušejte čaj na zklidnění a lepší spánek.

Během spánku se děje celá řada procesů, které jsou důležité pro naši nervovou soustavu. Pokud budete mít nedostatečný spánek, mohou se projevit různé problémy jako špatná koncentrace, zhoršená paměť, špatná nálada, únava, problémy s psychikou nebo i různé nemoci.



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte