BudKocka.cz logo

Jak zlepšit paměť a koncentraci pomocí několika jednoduchých triků

Zdraví Rady Monika 28. října 2013
učení hrou

Nejen ve škole, ale v běžném životě se hodí, pokud nám paměť slouží a my pořád nezapomínáme. Je celkem vhodné si zapamatovat, co se naučíme, kdy má být schůzka, nebo kam jsme zase dali tamty věci. Mozek a paměť je dobré neustále trénovat, ať nám nezakrní. Jak jej můžete trénovat a neustále tím zlepšovat paměť?

V dnešní době, kdy se lidi příliš moc nenamáhají a všechny informace, které neví, si jednoduše vyhledají na internetu nebo v ještě horším případě nad nimi mávnou rukou, mozek snadno zakrní. Výsledkem nakonec je, že si nic pořádně nezapamatujete a mozek ještě apatií zhoršíte. Pokud to chcete změnit, je nutné na to jít chytře - trénovat paměť i změnit další důležité vlivy. Podívejte se na několik tipů, které vám pomohou zlepšit paměť i koncentraci.

Dávejte si úkoly

Dávejte si různé úkoly, ať se mozek nemusí pořád věnovat jedné věci. Vybírejte odlišné úkoly a chvíli dělejte ten a pak zas ten další.

Hrajte si

I když to zní úsměvně, tak i hry vám pomohou. Hrajte šachy, luštěte, hrajte slovní fotbal, vyplňujte sudoku, kvízy a hledejte i na internetu hry k procvičení mozku. Zapamatujte si telefonní čísla, latinské názvy a nebo se naučte nový jazyk. Možností je opravdu mnoho. věnujte se také něčemu kreativnímu (kreslení, tvorba dekorací, pletení,...).

Čtěte

Ano, i čtení má velký vliv na paměť. Přečtěte alespoň 2 knihy odlišných žánrů v měsíci. Nečtěte očima, ale opravdu text vnímejte. Ve volných chvílích se v myšlenkách vraťte ke knize a shrňte si, co jste se již dozvěděli. Občas zvolte odbornou knihu, ať máte informace i z jiných oborů.

Učte se něco nového

Že jste už dávno pryč ze školy a učení vás nezajímá? Chyba. Tím si nejvíce trénujte mozek a paměť. Vraťte se k látce, která vám dělala kdysi ve škole problémy nebo k něčemu, co vás vždy zajímalo. Poté si najděte něco nového. Kupte si nebo půjčte knihu či učebnici a studujte. Najděte si každý den hodinku a věnujte se učení. Nabyté informace si zapamatujte. Klidně si dělejte i poznámky a k nim se vracejte.

losos

Vybírejte si kvalitní stravu

Strava má vliv snad na všechno, proto by měla být kvalitní a vyvážená. Stravou tak můžete významně podpořit nervovou soustavu, stačí se zaměřit na přísun vybraných potravin. Omega-3 nenasycené kyseliny mají velmi příznivý vliv na nervovou soustavu, najdeme je v rybách (losos, sardinky, makrely, tresčí játra,...), olejích (lněný, avokádový, sojový,...), semínkách, ořeších a avokádu. Vitamíny skupiny B jsou také pro výživu nervů důležité, najdeme je v ovoci a zelenině, mléčných výrobcích, masu, rybách, vnitřnostech, kvasnicích, obilovinách, ořeších a semínkách. Důležitý je i dostatečný přísun ovoce a zeleniny v čerstvém stavu a to každý den.

Vyrovnaná hladina cukru

Správná hladina cukru má taktéž vliv na paměť a koncentraci. Dosáhnete jí pravidelným stravováním vhodných potravin. Nejhorší je hladovění, vynechávání jídel a naopak přejídání. V těchto okamžicích si můžete všimnout problémů s pamětí a koncentrací.

Dostatečně dlouho spěte

Po náročném dnu je nutné, aby si organismus dostatečně odpočinul. Na to je důležitý dostatečně dlouhý a hlavně kvalitní spánek. Choďte spát každý den ve stejnou dobu a také ve stejnou dobu vstávejte. Nepijte před spaním kávu či zelený čaj, ať se vám dobře usíná a vy můžete celou noc spát.

Hodně pijte

Každý den vypijte alespoň 2 litry neslazených tekutin. Nepřehánějte to s kávou a už vůbec není vhodný alkohol. Přes den můžete dopřát i zelný nebo černý čaj, ale vyhýbejte se mu večer.

Meditujte a sportujte

Najděte si každý den alespoň 10, 15 minut, sedněte do tureckého sedu, zavřete oči a v temnu při relaxační hudbě nebo bez ní meditujte.
Na druhou stranu se věnujte i sportování, které rotujte. Jednou běžte do posilovny, pak běhejte, pak se vrhněte na plavání, rychlou chůzi nebo běžte na hodinu zumby.

Jaké máte tipy na udržení paměti?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte