BudKocka.cz logo

Pomůže běhání na hubnutí? Víme, co pro to udělat

Cvičení Hubnutí Markéta 5. srpna 2019
běhání a hubnutí

Běh je jeden ze zdravých a nejoblíbenějších způsobů, jak zhubnout. V kombinaci se správným jídelníčkem vás opravdu může zbavit přebytečných kil, ale chce to čas a trpělivost. Skvělé na běhání také je, že kromě bot nepotřebujete žádné speciální vybavení, zařízení nebo trénink. Vyrazit můžete sama i s kamarádkou, užít si čerstvého vzduchu, přírody a zároveň udělat něco pro sebe i své zdraví.

Prvním krokem je zdravé stravování

Pokud chcete zhubnout běháním, pamatujte, že kila půjdou dolů, jen pokud spálíte víc kalorií než spotřebujete. Chcete-li shodit alespoň půl kila, musíte spálit okolo 3500 kalorií, takže je třeba běhání spojit s vhodným a vyváženým jídelníčkem. Platí základní zásady zdravé výživy – menší, ale častější a výživné porce, dostatek celozrnných výrobků, ovoce a zeleniny a tekutin.

Zkuste si několik týdnů zaznamenávat, co jste snědla. Když to uvidíte černé na bílém, pomůže vám to zjistit, co ve stravování zlepšit a navíc posílíte disciplínu, když si dvakrát rozmyslíte, zda do sebe hodit koblihu.

Řiďte se tréninkovým plánem

Mít sestavený tréninkový plán je jednoduchý způsob, jak zůstat motivovaná k pravidelnému běhání. Budete přesně vědět, co vás který den čeká a každá část plánu navazuje na další, takže je mnohem těžší odložit nebo vynechat svůj trénink. Díky plánu se také můžete vyhnout zraněním nebo přepínání, jako kdybyste počet uběhnutých kilometrů zvyšovala příliš rychle. Čas a délka běhu se většinou prodlužuje po pár týdnech.

běhání je super

Ze začátku běhejte kratší trasu a čas. Stačí deset minut, následně tuto dobu prodlužte po dvou týdnech o pět minut, poté dalších pět minut atd. Vždy tuto dobu prodlužte, když budete cítit, že vám současná doba nečiní při běhání žádné problémy.

Potřebujete čas a trpělivost

Spíše než rychlému, intenzivnímu běhu, dejte přednost delším a pomalejším tratím, asi 30 – 45 minut 3x nebo 4x týdně. Jinak řečeno, pomalejším během na delší trať spálíte více kalorií než rychlým na kratší trať.

Víte, kdy naposledy během dne jíst?

Nezapomínejte, že největší problém lidí, kteří začínají s nějakým cvičením je, že nevidí výsledky hned a tak přestanou. I cca 1,5 km, který začátečník uběhne za přibližně 10 minut, udělá něco málo pro vaše hubnutí a zdravé srdce, což je přece dobrý začátek. Všech zdravotních výhod dosáhnete, když vždy poběžíte alespoň 30 minut.

Jak vybrat správnou obuv?

Vhodné boty jsou základem zdravého běhu. Můžete vybírat i podle povrchu, který pro vás bude primární – buď terénní (crossové) boty, které jsou robustnější, těžší a často z nepromokavého materiálu, lehčí silniční obuv ,nebo i speciální tretry na dráhu.

Pokud s běháním úplně začínáte nebo jste silnější, zvolte vysoce odtlumené boty, v nichž jsou dopady příjemnější. Na lehčí obuv byste měla přejít, až budete pokročilejší. Rozhodujte se také podle tvaru své nožní klenby a boty zkoušejte navečer, kdy jsou nohy po celodenní námaze oteklejší. Ve speciálních obchodech vám jistě poradí se vším, co potřebujete vědět, navíc zde nehrozí, že vám prodají šunt (na druhou stranu nejsou ani nutné boty, které stojí nad 3500 Kč).

Nevzdávejte se!

I když po prvních týdnech na sobě neuvidíte žádné výsledky, neznamená to, že opravdu žádné nejsou. Na centimetrech a číslu na váze se objeví až později, na lepší náladě dřív a zdravotních účinků si sama ani nemusíte všimnout. Nevzdávejte to a běhejte, pokud vás to baví. Pozitivní vlivy i při hubnutí se projeví až potom, najednou zjistíte, že máte pevnější a štíhlejší nohy, zadek a břicho, což je skvělé.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte