Jste skřivan nebo sova? Jak to poznáte?
Zdraví Rady Problémy Spánek Veronika 27. února 2015Možná to ještě nevíte, ale mezi lidmi existují několik typů osob podle toho, kdy chodí spát. Nazývají se též chronotypy. Jejich denní rytmy jsou naprosto odlišné a to se týká nejen vstávání, pracování, ale i výskytem depresí, kouřením nebo sportováním.
Podle vědců existují tři chronotypy - skřivani, sovy a nevyhranění jedinci. To se rozděluje podle rozlišných cirkadiánních rytmů (střídání spánku a bdění). Podle studie, kterou vedla PharmDr. Alena Sumová DrSc. z FGÚ, chronotyp se odvíjí podle podle toho, jak je nastavena denní čas rytmické produkce hormonu melatonin, který se nachází v epifýze. Skřivani mají tento hormon na vyšší úrovni večer a ráno na nižší, sovy to mají zpožděné.
Každá z těchto skupin má své specifické chování, na které se podíváme. Víte, jak poznáte, do které skupiny se řadíte vy?
Skřivani - ranní typ
Skřivani, skřivánci či ranní ptáčata jsou nejčastější označení, která se pro tyto jedince používají. Poznávací znamení je, že vstávají brzo a dříve uléhají ke spánku. Nejaktivnější jsou dopoledne. Ranní ptáčata jsou častěji ženy.
Skřivani kvůli tomu, že je ovlivňuje světlo a čas, vstávají brzy ráno. Ráno se vyplaví více kortizolu, což je hormon, který může za větší odolnost proti stresu, hladovění nebo infekcím. Večer chodí spát mezi devátou a jedenáctou hodinou večerní, kdy už nemají dostatek energie. Naopak ráno mezi devátou a dvanáctou hodinou jsou plní energie a elánu. Dále je jich teplota těla o něco vyšší a poté klesá.
Skřivani pijí méně alkoholu a kávy, častěji sportují a netrpí depresemi. Mezi další výhody, které skřivani mají, jsou ty, že přes dopoledne zvládnou udělat více věcí, den jim neutíká tak rychle jako sovám, jsou spokojenější, protože stihli téměř všechno, co v daném dni chtěli udělat.
Sovy - noční typ
U nočního typu se často používá označení sova nebo noční ptáci. Sovy vstávají rády později, pracují nejraději večer a v noci, kdy mají nejvíce energie. Večerními ptáky jsou častěji muži. Bývají občas považování za lenochy, spáče a flákače.
Jejich hodiny jsou načasovány tak, že se oproti obvyklým podmínkám vlastně zpožďují. Ranní vstávání dělá sovám potíže, stejně to platí i při ranním pracování. Nejlépe a nejraději pracují v pozdním odpoledni, večer nebo v noci. V tuto dobu se také i nejlépe cítí. Jejich tělesná teplota je nejprve nízká a poté až stoupá, kdy maximum u nich nastává večer asi tak v osm hodin.
Pořiďte si povlečení se sovičkami, které na vás budou stále mrkat.
I když to tak nevypadá, tak sovy mají i mnoho negativ. Jsou nespokojené se svým životem, více kouří, holdují alkoholu, méně sportují, tráví čas prací nebo hraním her na počítači, podléhají depresím, mají problém s usínáním a spánkem obecně (spí krátkou dobu a špatně). Někdy se tvrdí, že mají problémy s učením a pamětí a někdy se tvrdí, že mají vyšší IQ.
Pro sovy bývá velmi těžká skutečnost, že se většinou v práci začíná brzo. Musejí tak brzo vstávat, pracovat ráno, přizpůsobit se. Zpravidla všechno dospí o víkendu, ale tato pomoc je pouze dočasná, protože od nového týdne opět musejí vstávat brzo. Pomáhá jím odpolední nebo klouzavá směna, která ale není možná ve všech zaměstnáních.
Jak zjistíte, zda jste skřivan nebo sova?
Většinou každý tak trochu tuší, kdy je aktivnější, kdy se mu nejlépe vstává, pracuje a kdy má nejvíce energie. Zaměřte se na následující otázky a popravdě na ně odpovězte. Bude-li vaše odpověď častěji znít ráno, jste skřivan, pokud tomu bude naopak, jste sova.
- Kdy se vám nejlépe vstává? Ráno x odpoledne
- Kdy máte nejvíce energie? Dopoledne x večer a v noci
- Kde se vám nejlépe pracuje? Dopoledne x večer a v noci
- Kdy se cítíte nejlépe? Dopoledne x večer a v noci
- Kdy máte nejvíce nápadů? Dopoledne x večer
- Kdy byste nejraději pracovali? Ráno x večer a v noci
- Kdy nejraději chodíte spát? Před půlnoci x po půlnoci
Nevyhraněný jedinec nebo lenoch?
Pokud se nedokážete zařadit, protože záleží vždy na dané situaci, zda jste aktivní nebo ne, patříte pravděpodobně mezi nevyhraněné jedince ti se nedokáží rozhodnout, kdy je pro ně nejlepší doba na práci, kdy mají nejvíce energie a nápadů. Možná nikdy, možná se jedná jen o lenochy nebo o někoho, komu je všechno jedno a jedná se o flegmatiky. Často nechtějí pracovat ani dopoledne a ani odpoledne, hledají záminky, výmluvy a nakonec vůbec nepracují.
Žití skřivana se sovou
Nejlepší situací je, pokud společně žijí v páru dva skřivani nebo dvě sovy, ale vzhledem ke skutečnosti, že ženy jsou častěji skřivánci a muži sovy, jedná se o zapeklitou situaci. Většinou je velmi těžké předělat sovu na skřivana, odráží se to akorát ve sníženém pracovním výkonu, nespokojenosti nebo depresích. Na druhou stranu je možné, že se dennímu rytmu k sobě přiblíží, pokud budou dva jedinci spolu žít dlouho spokojeně a nejlépe v manželském páru, kde budou mít dostatek povinností a společných zálib.
Také se tvrdí, že chronotyp se nedá změnit, ale je možné se přizpůsobit jinému vstávání nebo pracování kvůli práci nebo proto, že to od něj společnost očekává. Avšak chronotyp se mění často s věkem. Starší lidé jsou častěji skřivani, tyto preference se začínají měnit od padesátých narozenin. Bývalé sovy vstávají brzo a stávají se z nich postupně skřivani.
Názory k článku
Věra, 28. března 2024
Napište, co si o tom myslíte