BudKocka.cz logo

Jak konečně přestat chrápat?

Zdraví Spánek Veronika 22. srpna 2016
spánek

Chrápání vzniká kvůli chvění měkkého patra během spánku. Chrápání není nepříjemné pouze pro někoho, kde spí vedle chrápajícího, ale i pro něj samotného. Co můžete udělat pro to, ať se chrápání zbavíte?

Samotné chrápání je nebezpečné tím, že často je příznakem spánkové apnoe. U ní dochází během spánku ke krátkým zástavám dechu a tím pádem nejsou dobře okysličeny orgány. To může ovlivňovat onemocnění, mezi která patří <ą href="/zdravi/cukrovka/">cukrovka, infarkt, vysoký tlak i mrtvice. K tomu navíc se dotyčný ani pořádně nevyspí a ráno působí neodpočatě.

Chrápání je často dědičné, avšak i s tím se dá něco dělat. Pomocí nejrůznějších rad je možné jej zmírnit nebo se také přestat chrápat.
Podívejte se následující rady:

Nespěte na zádech

Možná vám již někdo z okolí řekl, že častěji chrápete, když spíte na zádech. Ano, je pravda, že na zádech se chrápe nejčastěji. Někdy pomůže spát na boku nebo nejprve spát na zádech a pak změnit polohu při spánku právě na ten bok. V obou případech nezapomeňte na polštář.

Alergeny a prach vám může škodit

Alergeny a prach dráždí dýchací cesty a tím mají nepříznivý vliv na chrápání. Ucpaný nebo podrážděný nos přispívá k tomu, abyste chrápali. Nejlepší je zbavit se alergenů a prachu, perte pravidelně ložní prádlo i peřiny nejméně při teplotě 60°C, pravidelně větrejte a taktéž nezapomeňte často uklízet.

Používejte zvlhčovač vzduchu

Suchý vzduch je taktéž častou příčinou chrápání. V tomto případě může pomoct zvlhčovač vzduchu, případně nádoba s vodou nebo jen mokrý ručník. Dýchací cesty zůstanou vlhké a tím se sníží možnost, že budete chrápat.

Znáte Dreamly - sladké sny? Jedná se o přírodní doplněk stravy.

Pořádně přes den pijte

Kvůli nedostatku tekutin můžete chrápat, protože dehydrované ústa a nos je pokryt sekrety. Přes den dostatečně pijte. Vypijte alespoň dva litry tekutin, může to pomoct.

Omezte alkohol před spaním

Díky alkoholu se sice rozšíří cévy a svaly, ale na druhou stranu se zablokují dýchací cesty. Kvůli tomu budete chrápat o to víc než normálně. Raději se před spaním alkoholu i vínu vyhněte, nejlépe si dejte poslední sklenici (víno, pivo, tvrdý alkohol atd.) tři hodiny před spánkem.

Zhubněte

Pokud máte nadváhu či jste dokonce obézní, zhubněte. Často proti chrápání pomáhá jednoduše zhubnout na normální váhu (podle BMI). Zhubněte postupně pomocí zdravého stravování a pravidelného pohybu, určitě si všimnete mimo jiného i změny v chrápání.

Někdy se ovšem stane, že na chrápání nepomůže vůbec nic. Poté může být řešením spát v jiném pokoji, ať nikoho nerušíte, jít na operaci nebo si musí partner či partnerka zvyknout.Názory k článku


na tuhle otázku jak přestanu chrápat jsem nedokázal nikdy odpovědět.. tenisák jsem zkoušel, točit se různě.. ale moje přítelkyně stále se nemohla vyspat.. tak jsem začal i víc číst na internetu a s otázkou operace jsem se nechtěl smířit..ještě mi přítelkyně koupila pssst, od kterého jsem si sliboval minimálně zlepšení a né, že bych úplně přestal chrápat.. cíl to splnilo - chrápání omezilo, a stále ho zmírňuje, takže čekám, kdy úplně přestanu.
Tom, 23. září 2016

Napište, co si o tom myslíte