BudKocka.cz logo

Víte, kdy se letos bude měnit čas?

Články Novinky Veronika 6. březen 2017
spí


Už zase se bude měnit čas, tentokrát letního na zimní čas. Víte, kdy si posuneme hodinky o hodinu dozadu? Kdy se přilepšíme o hodinku spánku?

Minulý rok se 30. října měnil čas z letního času na zimní. Mohli jsme si o hodinu přispat a nyní se čas bude zase měnit. Samozřejmě, že i na podzim, opět proběhne posun času.

Kdy se mění zimní čas na letní?

Letos proběhne změna času na letní čas 26. března 2017. Ve 2:00 se čas posune na 3:00. To znamená, že noc i celý den budeme mít kratší o jednu hodinu. To se může líbit zaměstnancům, kteří zrovna budou na noční, protože jim směna uteče mnohem rychleji. Ostatní budou muset dříve vstát.Kdy se mění letní čas na zimní?

Další změna bude až na podzim, kdy se bude měnit letní čas zpátky na zimní (standardní) a to 29. října 2017. Ručička na hodinách se ve 3:00 posune zpět na 2:00. To znamená, že si přispíme navíc o jednu hodinu a rovněž i v práci, pokud budeme mít noční, budeme pracovat o hodinu déle.

Někteří nesou změny času těžce

Citliví jedinci nesou změnu času velmi těžce a může u nich vyvolat různé projevy. Mohou být unavenější, dezorientovaní, mohou se u nich objevit bolesti hlavy či kloubů nebo mít problémy se spánkem. Než si zvyknou na nový čas, může to trvat i týden.Proč se čas vůbec mění?

Hlavním záměrem změny času bylo šetření na svíčkách, proto první změnu provedl v roce 1784 Benjamin Franklin. U nás byla změna času zavedena v roce 1915 a 1916, aby se šetřily energie za války, poté se změnily ručičky na hodinách až v letech 1940 - 1949 zase kvůli úspoře energií. Na třicet let se čas neměnil a začalo se změnou až v roce 1979 a každoročně měníme ručičky na hodinách doteď.

Výhodou letního času je, že večer je v létě déle světlo, to oceníme při grilování, procházkách nebo při jiných akcích.

Projeví se změna času na výplatě?

Často se lidé ptají co změny času a výplaty. Jestliže máte měsíční tarif (jste odměňování pevnou (stejnou) částkou za měsíc), hodina navíc nebo hodina méně se u vás neprojeví. Jestliže ale máte hodinový tarif (odměna je určena podle odpracovaných hodin), dostanete o hodinu více při změně na zimní čas a na letní o hodinu méně. Příplatky za přesčas se nedávají, jelikož se podle nařízení vlády nejedná o přesčas. Příplatky za práci v noci a o víkendu se ale dostávají.

Změna času je některými brána jako přežitek, který je naprosto zbytečný a někteří ji naopak vítají. Do které skupiny se řadíte vy?

Názory k článku


Drazí milí, u mne je to čas přírodní ( tedy zimní čas, jímž se řídí příroda od vzniku planety Země) a umělý, co si lidi ve vládě vymysleli. To je u mne letní čas, vyhovující těm, kteří pracují od osmi až deseti hodin ranních. Pro ty pracující, kteří dělají od 6 až 7 hodin ranní vstávajících zpravidla o něco dříve ne. Speciálně ti co dělají noční, nebo dojíždějí hodinu za prací, pro ty je to utrpení. V létě je světlo kolikrát do 10 večerní, při slunečních dnech i déle. A to se pak špatně usíná, když musím ve čtyři ráno vstát. Mladí si to užívají ( Nebyla jsem jiná) a ti ostatní? Někde tuhle zbytečnost zrušili, pochopili, že je to proti přírodě.
Tajamar, 19. březen 2017

Mám to ráda, aspoň bude více světla. No jo, jsem mladá. :))
Kulda, 19. březen 2017

K nicemu to neni akorat blbnout lidi ,je to proti prirode .
Eva, 22. březen 2017

Myslim si ze by do melo byt furt s dejny cas ty nez di zase lidi zvyknou zas se do bude menit na zimni ja bych do v radil spet co ti stari lidi maj delat uz nevi jeddli do bylo ve 3 a nebo 2 anebo na opak maji v tim jen gulas nekdy i za pomenou jid treba k doktorovy na cas a pod ja bych cas v radil vsechno fungovalo a cely na rod kdo do vse vyyslel byl mezi nama osel
Jan bilek, 25. březen 2017

Je to hrozna hloupost a zasah do prirody
Jiri, 4. říjen 2017

Pro p. Bílka:
Mám pocit, že čeština je Váš nepřítel.
Laco, 14. říjen 2017

Pro p. Laca:
O tom ale neni tato diskuze, ze.....
Finbel, 19. říjen 2017

Měl by zůstat ten normální čas.Letni zrušit.
Petr, 25. říjen 2017

Bezduvodna hloupost, podívejte se na letopočet ..... Chce to ránu do palice všem politikům aby se jim rozsvítilo a pochopili že tím světla nepribude a sklonili se před moudrou přírodou ...
Selský rozum, 27. říjen 2017

Vzhledem k tomu, že se často pohybuju venku a většina mých aktivit (částečně i pracovních) je odpolední, tak letní čas ocením. Určitě to souvisí i s tím, že nejsem ranní ptáče ;-)
Jana, 29. říjen 2017

Zrušil bych to.V létě je světlo do 22h.Myslím,že nikomu nebude vadit když bude o hodinu méně 21h.A v zimě je tma už od 17h.Vracet se z práce odpoledne!za tmy je poněkud depresivní.
mišák, 29. říjen 2017

Napište, co si o tom myslíte