BudKocka.cz logo

Časté kožní problémy a jak je můžete léčit

Zdraví Nemoci Markéta 7. června 2017
kůže a pleť

Svědí vás pokožka, je zarudlá, objevila se na ní vyrážka nebo podivné skvrny? Zánět kůže a změny v její struktuře a barvě může způsobit infekce, chronické kožní onemocnění nebo alergie. Pokud máte podezření na některý z těchto problémů, poraďte se s dermatologem. Ve spoustě případů nejde o nic vážného, ale jiné by se podcenit neměly.

Pásový opar

Pásový opar je nepříjemné onemocnění způsobující pálení, svědění, podráždění a zvýšenou citlivost kůže. Často se objevuje na trupu a hýždích, ale i jinde na těle. Akutní fáze trvá cca 2 týdny, ale nepříjemné pocity mohou trvat až měsíce, roky a u některých lidí dokonce celý život. Léčba zahrnuje pleťové krémy, antivirotika, steroidy a v některých případech i antidepresiva.

Kopřivka

Kopřivka je vyrážka objevující se na různých částech těla jako reakce na určité potraviny, jejich složky či léky, mohou ji vyvolat i vysoké horečky nebo infekce (bolesti v krku). Pomáhají antihistaminika a krémy.

Lupénka

Drsné zarudlé skvrny na kůži pokryté bílými nebo šedými šupinami bývají příznakem lupénky. Znamená to, že vaše kožní buňky rostou příliš rychle, ale lékaři neví, co konkrétně ji způsobuje. Skvrny se obvykle objevují na pokožce hlavy, loktech, kolenou a spodní části zad. Občas zmizí a jindy se zas vrátí. Léčba může zahrnovat krémy, masti, fototerapii a léky užívané jak ústně, tak injekčně.

Ekzémy

Ekzém je všeobecný termín pro několik kožních potíží vyvolávajících zanícenou, zarudlou, suchou a svědící pokožku. Lékaři si nejsou jisti, co je hlavní příčinou, ale ekzém může způsobit stres, alergeny a jiná dráždidla nebo počasí. U dospělých se většinou objevuje na loktech, rukou a kožních záhybech. Léky se aplikují lokálně na postižená místa, ústně či v injekcích.

Růžovka (rosacea)

Někdy se jí přezdívá akné dospělých. Projevuje se v obličeji, nejvíce postiženy bývají nos, tváře, čelo a brada. Nejprve se objevuje zčervenání a poté pupínky. 60% lidí trpících růžovkou má i problémy s očima (zarudlé spojivky). Používá se lokální léčba, v těžších případech antibiotika.

Opar na rtu

Tzv. vir herpes simplex způsobuje vznik malých bolestivých puchýřů naplněných tekutinou. Opar na rtu trvá asi 10 dní a je velmi nakažlivý. Mezi spouštěče patří horečka, přílišné slunění, stres, ofouknutí a hormonální změny (např. menstruace). Léčí se antivirotiky, krémy nebo babskými radami. Poraďte se s lékařem, pokud puchýř obsahuje hnis, zarudnutí se šíří i jinde na pleti, máte horečku či podrážděné oči.

Pupínky po oholení

Tuto vyrážku může způsobit nesprávné ošetření kůže před a po oholení, alergie na nějaký přípravek, tupá žiletka nebo zarůstání chloupků. Abyste se jí vyhnula, před holením si dejte horkou sprchu, chloupky odstraňujte ve směru jejich růstu, vždy použijte holicí krém či pěnu, poté opláchněte oholené partie studenou vodou a naneste hydratační krém.

Bradavice

Má s nimi zkušenost každý 10. člověk. Jedná se o nezhoubné nádorky vyvolané lidským papilomavirem HPV. Obvykle bradavice nejsou nebezpečné ani bolestivé (větší však mohou způsobit jizvy), mohou být však nepříjemné při chůzi. Odstraňují se zmrazením dusíkem, kyselinou mravenčí nebo chirurgicky při místním umrtvení. Rády se ale vracejí.

Akné

Dochází k němu, když se kožní póry ucpou mazem, odumřelými buňkami a zanítí. Mezi spouštěče akné patří bakterie a hormonální nerovnováha, nejčastěji se objevuje na obličeji, hrudníku a zádech. Léčí se místně, ale i léky podávanými ústně (v těžších případech), v současné době rovněž laserem. Často se doporučuje změna jídelníčku.

Plíseň nohou

Tato kožní infekce způsobuje loupání, zčervenání, svědění a pálení, mohou se objevit také puchýře a boláky. Mykóza nohou nebo nehtů je vysoce nakažlivá přímým kontaktem, dávejte si pozor především u bazénu a ve společných šatnách a sprchách (nechodit naboso). K léčbě se používají antimykotické vodičky, ve vážnějších případech doktor předepíše léky. Během léčby je důležité udržovat nohy v botách čisté a v suchu.

Pigmentová znaménka

Sama o sobě nejsou nebezpečná, ale hlídejte, jestli nemění barvu, tvar a velikost, zda nemají nepravidelné okraje nebo nerovnoměrné zbarvení, nekrvácí či nesvědí.

Jaterní skvrny

Ve skutečnosti nejsou způsobeny stárnutím, i když se jim přezdívá stařecké, ale jsou běžnější s přibývajícím věkem. Pigmentové skvrny může vyvolat nadměrné slunění, proto se objevují především na obličeji, rukou a pažích. Většinou pomáhají krémy, ale pro jistotu se poraďte s dermatologem, aby mohl vyloučit melanom (rakovinu kůže).

Melasma

Jedná se o nadměrnou pigmentaci projevující se nahnědlými skvrnami na tvářích, nosu, čele a bradě. Objevuje se až u poloviny těhotných žen, pokud sama nezmizí po porodu, zkuste lokální krémy (na předpis i volně prodejné). Melasmu zhoršuje sluneční světlo, takže při pobytu na slunci se doporučuje použít opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem.

Zkuste šetrné přípravky s mrkví na opalování.

Seboroická keratóza

Těmto nezhoubným nádorkům kůže se říká i stařecké bradavice, ale často se objevují už po 30. roce věku. Vyskytují se samostatně nebo ve skupinách, mohou být tmavé i vícebarevné, obvykle se zrnitým povrchem, ale i hladkým a voskovým. Léčba není nutná, pokud vám nevadí z estetického hlediska.



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte