BudKocka.cz logo

Pigmentové skvrny: Tipy na odstranění

Zdraví Rady Lucie 29. června 2016
pigmentová skvrna

Pigmentové skvrny nejsou pouze stařecké skvrny, ale mohou se objevit v každém věku. Mezi nejčastější příčinu patří časté slunění, jehož výsledkem jsou tmavé fleky, skvrny a skvrnky na obličeji, rukou, nohou a obecně všude na kůži. Jak se před nimi můžete chránit a jak je možné je nechat odstranit?

Tyto skvrny nevznikají pouze sluněním na pláži, ale také při pohybování se na slunci bez ochranného krému. Nejčastěji se objevují na místech, která nejsou moc chráněná (obličej, krk, ruce). Pigmentové skvrny mohou být tmavší i světlejší, většinou se zbarvení odvíjí od barvy pokožky a také od toho, jak hluboko v kůži je uloženo kožní barvivo (melanin).

Existují dva druhy melaninu:
- pravý melanin (eumelanin) - hnědočerný pigment, který se objevuje u jedinců tmavé pleti a lépe při opalování chrání před spálením sluncem,
- červený melanin (feomelanin) - červený pigment, který se objevuje u jedinců světlé pleti a může za zrzavé vlasy a pihy, méně chrání před spálením.

Příčiny pigmentových skvrn

I když nejčastější příčinou je nadměrné slunění, zdaleka není jedinou. Mezi další příčiny patří genetika, hormonální změny, těhotenství, hormonální antikoncepce, hormonální substituce, nesprávná funkce jater, stárnutí a také nedostatek vitamínů.

Genetické dispozice bývají velice častou příčinou u žen i mužů. U dětí se zpravidla první pigmentace objevuje od třetího roku života a jedná se o pihy.

Prevence vzniku pigmentových skvrn

Dodržujte následující rady, ať zamezíte jejich vzniku.

Léčba pigmentových skvrn

Nejprve byste se měla soustředit na příčinu, díky které vám skvrny vznikají, ať se stále netvoří. Měla byste omezit vystavování kůže slunečním paprskům bez ochranného krému a to hlavně místa, kde se již skvrny nacházejí. Pokud se začala pigmentace tvořit po lécích (hlavně hormonálních), tak se domluvit na jiných. Pokud máte pigmentové skvrny dědičné, celý rok, když svítí slunce, byste se měla mazat opalovacím krémem.

pigmentové skvrny

Hlavním cílem je, aby se omezila tvorba pigmentu a jeho následné ukládání v kůži. Je tak potlačována produkce buněk a ukládání kožního barviva v pokožce. Tomu významně pomůžete, když se budete na slunci chránit opalovacími krémy s ochranným faktorem 20 - 30. V případě genetických dispozic se nebojte sáhnout po vyšším ochranném faktoru.

Dále existují přípravky, které omezují tvorbu melaninu a buněk, jež tvoří pigment. Více vám poradí dermatolog (kožní lékař).

Můžete také vyzkoušet a částečně se zbavit skvrn pomocí speciálních krémů (Eucerin, Ryor, Bioderma, La Roche, Vichy atd.), které bělí pokožku. U nich je nutná pravidelná aplikace a pak si musíte na slunci opět dávat pozor, jinak by se skvrnky vrátily. Dále ne všechny krémy skutečně každému pomáhají. Většinou pomohou na menší a světlejší skvrny, na hlubší se musí jinak. Můžete se zeptat v lékárně, co by vám lékárnice na ně poradila.

Další možnostmi na odstranění jsou galvanická terapie, laserové odstranění, intenzivní pulzní světlo (IPL), chemický peeling atd. Existují i různé přípravky na depigmentaci a zesvětlení či vybělení pigmentových skvrn. Vždy platí ale to, že ne všechny skvrny jdou odstranit, někdy nepomůže ani ten nejlepší zákrok.

Babské rady zase doporučují potírat skvrny jojobovým olejem nebo šťávou z citrónu.

Mohou i samy vymizet

Pokud pigmentové skvrny vznikly během těhotenství, mohou i samy zmizet. To se týká i některých dalších skvrn. Většinou je to ale otázkou několika let, až nakonec jim se zmizením pomůžete spíše sama, než abyste se toho dočkala.

Máte nějaké rady, jak se zbavit pigmentových skvrn?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte