BudKocka.cz logo

Jak odstranit bradavice?

Zdraví Rady Nemoci Lucie 16. dubna 2013
bradavice

Bradavice jsou malé výrůstky, které jsou způsobeny lidským papilomavirem HPV. Jedná se tedy o nezhoubný nádor, se kterým má zkušenost mnoho z nás. Jedná se o stejnou skupinu virů, které způsobují i rakovinu děložního čípku, ovšem tady se jde o jiný podtyp. Nemusíte se proto obávat, pokud máte bradavice, že budete mít automaticky i rakovinu děložního čípku.

Bradavice se mohou vyskytnout na mnoha místech - na noze (ploska nohy), na ruce, na tvářích a i na genitáliích. Existuje několik druhů bradavic - pravé, plantární, ploché, střapcovité a genitální.

Bradavice nejčastěji chytí děti a mladší lidé na koupalištích, veřejných sprchách, saunách a podobně. Genitální bradavice se přenášejí pohlavním stykem. K bradavicím jste náchylní, pokud máte sníženou imunitu. Můžete je tak snadno chytit a pak i následné léčení je mnohem delší.

Pokud bradavice máte, tak dbejte na to, ať je neroznášíte - používejte svoje boty, papuče, ručník, nechoďte na bazén, saunu,...

bradavice můžete chytit všude

Jaké mají bradavice příznaky?

Poté, co chytnete bradavici, se vám objeví po několika týdnech či měsících buď vystouplé (často zakulacené) místo, nebo zhrovatělé místo na kůži, kde můžete pozorovat uprostřed menší tečky. Bradavice nesvědí a nebolí (až na ty na ploskách nohou).

Genitální bradavice (kondylomata) se přenášejí pouze pomocí pohlavního styku. Nejprve můžete zpozorovat malé útvarky, které jsou růžové barvy a následně se mohou zvětšit. Objevují se jak u žen, tak i u mužů.

Jak se odstraňují bradavice u lékaře?

Léčba bradavic je často velmi dlouhá. Můžete si je léčit jak doma, tak i u lékaře. Přesto však nejde zabránit recidivitě (návratu bradavic), což se často stává při špatné léčbě. Metody, pomocí kterých je lékaři odstraňují:

Zmrazení tekutým dusíkem

Na několik desítek sekund lékař zmrazí bradavici tekutým dusíkem. Vytvoří se tam puchýř a pod ním výpotek, který může sám prasknout nebo jej propíchne po pár dnech lékař. Často se tento postup musí opakovat. Zmrazení se nemusíte vůbec obávat, je to jen takové nepříjemné a vydrží to na tu chvilku každý. Vypálení dusíkem je mnohdy velmi efektivní.

Chirurgická léčba

V místní nebo celkové narkóze je bradavice odstraněna chirurgicky. Někdy ale lékaři mají proti tomu námitky, protože může dojít k porušení nervů (např. na chodidlech) a bradavice se stejně může opět vrátit.

Vyškrábnutí lžičkou

V místním znecitlivění se ostrou lžičkou bradavice vyškrábne. Taktéž tímto způsobem se může opět vrátit.

Ošetření laserem

Léčba bradavic laserem se neplatí zdravotní pojišťovnou (jedno ošetření stojí od 500 Kč) a je nutné ho opakovat.

Genitální bradavice

Tento typ se léčí u obou partnerů zároveň na gynekologii, urologii nebo dermatologii.

Domácí léčba bradavic

Existuje mnoho domácích způsobů, pomocí kterých si můžete vyléčit bradavice.

Přípravky z lékárny

V lékárně můžete koupit mnoho zajímavých přípravků, některé pomohou více, některé méně. Záleží na každém, co si vyberete a jak je budete používat. Vybíráme oblíbené:

Kolodium forte - kožní roztok pro odstranění ztvrdlé kůže a bradavic
Dr. Max Wart Pen - pero s kyselinou mravenčí k odstranění bradavičky
ENDWARTS Original roztok - roztok kyseliny mravenčí pro snadnou aplikaci
Lapis tyčinka - tyčinka na potírání problematického místa
Wartner Pero - pero s obsahem kyseliny trichloroctové na odstranění
Tea Tree olej - pro pravidelné potírání během dne

Přípravek na bradavice

Pokud bradavici nebudete léčit, tak se při dostatečně silné imunitě někdy sama ztratí (neplatí to u genitálních bradavicích), v opačném případě to neplatí. Nezapomeňte, že i stres hraje při léčbě velkou roli.

Máte ověřený tip na léčení bradavic?Názory k článku


Na mně dokonale funguje přikládání banánu viz zde.
S dusíkem od doktora jsem měla vždy dost špatné zkušenosti (jednu zničil další vyrostly vedle) a navíc to bolelo jak ďas. Tohle sice trvá déle, ale zatím musím zaklepat na dřevo, nemám žádnou.
Pavla, 20. dubna 2013

Mě osobně se osvědčil česnek s octem!!!!
Udělala se mi bradavice na čele. Vzal jsem česnek a nakrájel ho asi na 2mm tlusté plátky. Poté jsem vzal lahev a nalil do ní ocet do kterého jsem přidal nakrájený česnek. Po cca 12 hodinách jsem si plátek česneku přiložil na bradavici a přelepil dvěmi náplastmi do kříže aby česnek nevypadl. po cca 4 hodinách jsem česnek odendal. Bradavice byla bílá a šla odloupnout. Poté jsem opět přilepil nový česnek a šel spát (trochu to pak štípe). Ráno jsem česnek sundal a místo bradavice už byl jen černý strup. Další večer jsem na strup opět přilepil naložený česnek a opět jsem nechal přes noc působit. Ráno jsem opět česnek sundal a už jsem nechal 2 dny aby se strup odloup sám. A JUPÍÍÍÍÍ ošklivá bradavice je fuč
samolecitel, 15. září 2013

Dlouho jsme se nemohla bradavic zbavit, vyzkoušela jsem všechno možné a nakonec mi pomohl Bradavičník z lékárny. Sice je trošku dražší ale mě pomohl.
Janie, 16. března 2014

platí tyhle domácí rady i na bradavice na genitáliích?
Romana, 28. května 2014

na genitaliich? tak to zajdi k doktoru,musi se to lecit,zrejme mas HPV ...
Lucka, 11. srpna 2014

moje doktorka mi na bradavici napsala kyselinu mravenci, potirani jednou denne, zbrouseni pemzou jednou tydne, no priznam se ze to bylo na dlouho a nevydrzela jsem to ale asi to zkusim znovu s nejakou z vyse uvedenych rad :D
Terez, 8. září 2015

MĚ SE JÍŽ 3X OSVĚDČIL RECEPT-na bradavici dám kousek másla/čím poctivější tím lepší/PŘELEPÍM RYCHLOOBVAZEM .TOTO UDĚLÁM 2X DENNĚ ASI TÝTEN.BRADAVICE SE DÁ ODŠKRÁBAT A UŽ SE NA STEJNÉM MÍSTĚ NIKDY NEUDĚLÁ.
IVÍK, 4. května 2016

Dobrý den všem,jsem skeptický vůči kožním lékařům kteří mnohdy samy nevědí kudy kam a co doporučit.Zápasím s bradavicemi léta,navštívil několik lékařů a podstoupil zákroky od zmrazení dusíkem,vytrhnutí a mazání mastičkami.Bradavice rostou.Poradí mi prosím někdo co s tím? Děkuji. Ladislav
Ladislav, 20. května 2016

Zkoušel jsem různé přípravky z lékárny, ale pak jsem nemohl ani chodit a hrozná bolest.
S česnekem jsem to přehnal a to taky pak dost bolelo. Nakonec jsem vyzkoušel mléko ze stonků pampelišek. Jen jsem to tím poctivě potíral a za 3 týdny byla bradavice cca 5 mm průměr naprosto a bezbolestně pryč. Prostě zmizela. Nemá ráda to mléko. Toto byla také babská rada, tak jsem zkusil. Bohužel to nejde praktikovat v každou roční dobu. Od té doby už se nevrátila, je to cca 5 let.
Petr, 31. května 2016

A co na bradavice pod obocim? Misto je citlive. Po cesneku mi kuze otekla, po bradavicniku jsem myslela ze se rozskrabu asi alergicka reakce i kdyz jsem ťupla jen na bradavicky a mrchy jedny se furt mnozi uz brecim nevim jak dal. Ani si nemuzu nic prilepit pres oko. V lekarne je vsechno na ruce a nohy.
Lenka, 1. června 2016

Lenko, je to opravdu bradavice? Nebylo by to lepší řešit na kožním než to zkoušet sama doma?
Zita, 2. června 2016

Ahoj mam na chodidle velkou skvrnu brafavic cca pul cm mozna vic mam strach jit k dr a nechat to palit nebo tak takze ji uz treti den potiram cernou masti.ted jsem narazila na fotku kde po tak velke bradavici zustala dira jako blazen (do masa) tak nevim jestly jit k dr nebo lecit dal.co mam cekat jestly taky takovou lochnu nebo jak to probiha nemate nekdo bezbolestnou radu?po cesneku s octem se mi rozmnozili.
Adel, 15. června 2016

Vaše tipy se mi libí, děkuji za ně. Sama mám osvědčený vlaštovičník. Je třeba aplikovat 2× denně a postupně zaschlé místo odstraňovat. Ja jsem to uštipla cvikátkem na nechty, ale pozor ne až do krve. Opravdu jen stvrdlou kůži,opakovat až zmizí i kořinky.
. Ale že bradavice sama zmizí je lež. Sama jse ji měla na prstu asi 2 roky.
Kudrlinka, 17. června 2016

Pro Adel a všechny co trpí bradavicemi. Na jemném struhadle nastrouhejte kousek cibule a bílou křídu (co s ní píší děti na tabuli ve škole) - prodávají v papírnictví i kusovky a smíchejte. Směs by neměla být ani mokrá ani suchá, ale tak akorád. Křídu nemusíte strouhat, jde to krásně škrábat nožem. Na noc tuto směs dejte na bradavici a přelepte čtvercovou náplastí. Ráno sundejte a večer dejte znovu novou směs. Bradavice se vyloupnou a vypadnou. Takhle se zbavil vnuk 15ti bradavic na noze cca do tří týdnů. Pomalu ani nemohl došlápnout, jak ho to bolelo. Chce to ale opravdu každý večer novou směs nejlépe po vykoupání, či umytí nohou - když je kůže měkká a napařená. Křída vysuší a cibule vyžere. Přeju vám úspěšný boj s bradavicemi.
Marie, 20. června 2016

Bradavice opravdu zmizí i sami, je to otázka i imunity. Sama jsem je chodila vypalovat ale tvořily se pořád dokola. Aź jednou zmizely..... Dcera teď má bradavici - papilom na jazyku, vloni jí to samo po pár měsících zmizelo, letos čekám a doufám že zmizí také. :-)
Jana, 23. června 2016

Mně nepomohla léčba od lékaře, je to nejhorší co může být. Hodně to bolí a stejně se to znova vrátí. Mně pomohla léčba s bananovou slupkou. Je to dobré, zkuste to!!!
Bára, 11. července 2016

rada pro Lenku,.... měla jsem bradavičku v obličeji,. . odstranila jsem jí sama tím,. že jsem si koupila bílou křídu do školy na tabuli . ,za 1 Kč,... poté udělám kašičku tak,. že nastrouhám kousek křídy a kápnu do ní vodu,. Nanáším na bradavičku každou chvíli , co to jde,. Bradavice zcela vyschne , odumře, potom jí odstraníš třeba pinzetou. Trvá to asi týden. Přeji úspěšný boj :-)
Jarka, 11. července 2016

Přátelé, jablečný ocet! Rok jsem mazala verrumal, a nepomohl. Ale párkrát jsem párátkem aplikovala jablečný ocet a zmizely obě, na ruce i na noze, zázrak....
Takže "chemická medicína" často pokulhává a je potřeba využít přírodní zdroje a nepodporovat jen farmaceutický průmysl!
HANA, 17. září 2016

Prosím o radu,na patě se mi vytvořila bradavice a na Vaše rady jsem vyzkoušela plátky česneku s octem,ale asi po 3 dnech mě to strašně začlo bolet černé skrvnky se mi vytvořily,je to prosím normální,že to začlo bolet?je to taková bolest,jak u kuřího oka.
Jana, 23. září 2016

Pro Janu. Ano, je to normální. Stalo se mi to samé. Aplikoval jsem česnek a přes noc mi způsobil, dá se říct popáleninu, nebo jak to nazvat. Byla to taková ukrutná bolest, že jsem nemohl několik dní chodit. Takže jsem česnek už nikdy nepoužil. Mléko ze stonků pampelišek a bylo za 3 týdny po bradavici. Bohužel teď ale nekvetou.
Petr, 11. listopadu 2016

To co tady píšete se většinou jedná o takové tvrdé vystouplé i bolestivé bradavice.Já trpím na takové co jsou jakoby na nožce,říkám jím cecíky.Nevíte někdo jak na tyto potvůky.Po chirurgických zákrocích se brzy objeví znovu.
Janča, 18. listopadu 2016

Ahojte.taky se mi udělala bradavice na jednom prstu na noze apřemyšlim jakou metodu skusit? je to celkem větši kousek teda a vystoupla a taka kulata asi 1 cm a někdy i trošku krvaci je to normalni? jakou metodu na takovou bradaci skusit diky za rady
Paja, 29. listopadu 2016

Ahoj,jen chci poznamenat,že ty kontroverzní názory na léčbu česnekem,mohou být způsobeny kvalitou česneku.Spousta česneku "z obchodu" je chlorováno!!! aby byl hezký,když jede na výlet přes půl planety.Nejsem odborník,ale mohlo by to vysvětlit ty až "popáleniny" co píšete.Tak zkuste nějakého strejdu z Horní Dolní,třeba bude mít česnek bez darů petrochemického průmyslu.Ahoj :-)
Jirka, 21. prosince 2016

Na bradavice svedske kapky.Syn ji mel na .chodidle pod malickem asi 1cm velkou.Denne!!!.jsem ji malinko uvolnila kosm.nuzkama e premazala kapkama nekdy i v kapkach namocila tamponek a na noc prelepila.Vzdy jsem to oschle odumrele odstranila denne!! Cca po 14 dnech vypadl korinek a bradavice byla znicena.Je to uz2 roky a chodidlo je stale ciste.Chce to ale opravdu tu pravidelnou denni trpelivost!

bublina, 23. ledna 2017

Tip na přírodní léčbu bradavice(papilomu) v dutině ústní?Děkuji!
Jana, 16. března 2017

Bradavice v puse? Není to spíše aft nebo nějaký váček?

Sisinka, 16. března 2017

máte někdo zkušenosti s léčením vystouplých bradavic. Vypadá to jako klíště .) Muž má v oklolí krku a já na břichu. Díky.
Jana, 15. srpna 2017

Já jsem použila na bradavici lak na nehty. Co druhý den jsem natírala.Bradavice nemůže dýchat a suší se. Zabralo.Zkuste.
Jiřina, 20. srpna 2017

Mám na prstu na ruce už pár let nějaký výrustek.. Nic jsem s tím nedělala a jen doufala že sama zmizí, to se ale nestalo a pomalu se rozmnožuje.. Zkoušela jsem takovou tu "žiravinu" pod naplast a nechat, otevřelo se to a cosi modrého tam bylo, tak jsem to odstranila.. Pár dní byl pokoj a pak se to vrátilo, opakovaně to nepomohlo, teď zkouším naplast na kuří oka (i když přesně nevím co to je), kůže změkne ale nedá se to úplně odstranit.. Chci v létě zkusit to mléko z pampelisek..co to vůbec je? Je to strašně tvrde, nějak to nebolí pokud nepřitlačím, ale je to celkem horké
Jana, 25. března 2018

Děkuji za rady, mám bradavičku na očním víčku, těsně nad řasami. Nic co pálí použít nelze, zkusím banánové slupky a máslo.
Veronika, 10. dubna 2018

Já jsem vyskoušela skoro všechno co tu píšete a nic nezabralo.
Marie, 11. dubna 2018

Napište, co si o tom myslíte