BudKocka.cz logo

Proč vůbec vzniká akné? Znáte příčiny?

Krása Pleť Iveta 12. srpna 2015
akné

Akné je velice nepříjemný problém, který se většinou v pubertě téměř nikomu nevyhne. Někdy se objevuje i v dospělosti, kdy se jich ženy ani muži nemohou často dlouho zbavit. Malé a větší pupínky na obličeji, krku, zádech, hrudníku nebo ramenou moc hezky nevypadají, ale proč vůbec vznikají?

Akné (acne vulgaris) je kožní onemocnění, které se objevuje většinou při dospívání a někdy přetrvává i do dospělosti nebo se znovu v dospělosti objeví. Většinou po ukončení puberty akné mizí, avšak případné jizvy po akné, které pupínky udělaly, nezmizí. Akné je způsobeno nadměrnou tvorbou kožního mazu a působením bakterií, přičemž se ucpávají póry a dochází ke vzniků nevzhledných pupínků či boláků.

Příčiny vzniku akné

Akné vzniká většinou kvůli několika příčinám. Jakmile zjistíte, které přesné příčiny se vyskytují zrovna u vás, můžete se nepříjemných pupínků snadněji zbavit. Nejčastější příčinou jsou ale hormonální změny, které se projevují v pubertě. V tomto období je nutné pravidelně pečovat o pleť, nechat ji dýchat a přečkat jej.

Hormonální změny v dospívání

V dospívání dochází k mnoha hormonálním změnám, díky kterým se objevuje menstruace, prsa a mění se ženské tělo. V tuto dobu se také zvětšují mazové žlázky, které produkují více mazu a právě díky němu a působení bakterií vzniká akné.

Vliv má i dědičnosti

I akné se může dědit. Pokud má někdo sklon v rodině k většímu akné a tím pádem i k větší produkci mazových žláz, je velká pravděpodobnost, že jej zdědíte nebo máte alespoň predispozice. To ale nemění nic na situaci, že se u všech pupínky nemusí objevit.

Bakterie a jejich roznášení

Bakterie Propionibacterium acnes mají taktéž významný podíl na akné. Snadno se dají roznést díky mačkání pupínků nebo také kvůli používání bakteriemi napadaného oblečení a doplňků. Jakmile se spojí tyto bakterie s velkým množstvím kožního mazu, mohou se bakterie snadno množit.

Špatná životospráva se časem projeví

Vznik akné podporuje i nesprávná životospráva. Větší konzumace sladkostí, červeného masa, mléka, pečiva, slaných, sladkých a tučných pokrmů přispívá ke vzniku akné. Důležité je omezit příjem jednoduchých cukrů, soli a obecně nezdravých potravin, ať se minimalizuje možnost nadměrné tvorby mazu. Vhodné je jíst zeleninu, ovoce, celozrnné potraviny, kysané mléčné výrobky, ryby a libové maso.

Alkohol je dobré omezit

Alkohol je z dalších rizikových potravin, které mají na vznik zánětů významný vliv. Vhodné je omezit jeho konzumaci a to hlavně tvrdého alkoholu a piva. Víno v rozumném množství není tolik škodlivé.

Kouření má negativní vliv

Častou příčinou pro vznik akné i v pozdějším věku je kouření. Kouření podporuje nadměrnou tvorbu mazu, což se projeví v nových pupíncích. Nejlepším řešením je skoncovat s tímto zlozvykem, protože i díky němu pokožka stárne.

Léky nemusí jen dobře sloužit

Některé léky mohou mít na akné neblahý vliv. Pokud je musíte brát, tak pořádně pečujte o pokožku a vyhýbejte se zbytečným lékům a to včetně hormonální antikoncepce. Navíc hormonální antikoncepce na akné nejprve pomůže, ale po vysazení se mohou pupínky objevit ještě v horším stavu než před jejím užíváním.

Stres zhoršuje pupínky

Také stres má vliv na akné, neboť ho zhoršuje. Díky tomu, že se stresujete, produkuje se více mazových žláz a tím pádem se akné zhoršuje. Snažte se stres minimalizovat, ať se pupínky postupně ztratí.

Existují i další příčiny a důvody, které mohou za akné, ale tyto vyjmenované jsou nejčastější. Zjistěte zde, jak můžete s akné bojovat.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte