BudKocka.cz logo

Pásový opar - příznaky, projevy a léčba

Zdraví Nemoci Markéta 2. srpna 2021
pleť bez oparu

Pásový opar je nepříjemné a bolestivé onemocnění, které se může projevit kdykoliv během života. Víte, jaké jsou jeho projevy, příznaky a léčba?

Co to je?

Pásový opar (Herpes zoster) je mimořádně bolestivé onemocnění zahrnující zánět senzorických nervů. Ten způsobí bolest, necitlivost a svědění následované výskytem shluku puchýřků pásovitého tvaru na různých částech těla. Bolest může přetrvávat i týdny, měsíce a dokonce i roky po vymizení vyrážky - říká se tomu postherpetická neuralgie.

Co způsobuje pásový opar?

Příčinou herpetu zosteru je stejný vir, který vyvolává plané neštovice (varicella). I když neštovice má člověk jen jednou za život, tento virus pak “spí” v nervovém systému těla a nikdy zcela nezmizí. U některých lidí zůstane neaktivní navždy, u jiných jej ale může “probudit” nemoc, stres, stárnutí nebo jiné podmínky oslabující imunitu. Ve většině případů však není příčina, proč se virus opět zaktivoval, nikdy zjištěna.

Víte, jak posílit imunitní systém?

Jak vypadá herpetická vyrážka?

Pásový opar je doprovázen výsevem bolestivých puchýřů v ohraničených pásovitých ložiscích, většinou na jedné straně těla nebo obličeje. Obvykle se objevují na hrudníku, břiše, zádech a obličeji, ale i na krku, končetinách a dolní části zad.

Kdo je ohrožen?

Jak už bylo zmíněno, virus je v těle každého, kdo někdy prodělal plané neštovice. Nejčastěji se znovuaktivuje u lidí starších 60 let s oslabenou imunitou, další příčiny jsou emoční stres, imunodeficience (AIDS, Hodginova choroba nebo chemoterapie), rakovina, ale i úrazy, šok či poruchy příjmu potravy.

Jaké jsou příznaky?

Hlavním je samozřejmě vyrážka, ale některé se mohou vyskytnout už před ní, především citlivá pokožka (pálí, svědí, mravenčí, konstantně bolí nebo z ní bolest nepříjemně vystřeluje). Další nespecifické syndromy, které se mohou objevit ve stejnou dobu, jsou horečka, zimnice, bolest hlavy či žaludeční nevolnost.

Jaké jsou příznaky vyrážky?

Vyrážka začíná jako malé puchýřky na červeném základě, nové se tvoří dalších 3-5 dní. Puchýře kopírují cestu jednotlivých nervů vycházejících z míchy, v jakoby “paprskovitém” rozložení (tzv. dermatomální výsev) a objevují se v pásovitých oblastech.

Stejně jako u neštovic, puchýřky nakonec prasknou a postižená oblast začne mokvat, nebo vyschnou. Vznikne odlupující se strup, který může způsobit zjizvení.

Jak dlouho pásový opar trvá?

Po propuknutí může nemoc trvat 3 - 4 týdny. Inkubační doba je 7 - 14 dní. V některých případech lidé cítí bolesti, ale puchýřky se neobjeví. Pak je pro ně těžké zjistit, co je vlastně její příčinou. Asi 15 % pacientů (zejména starších 50 let) i po vymizení vyrážky trpí tzv. postherpetickou neuralgií (PHN), nejčastější komplikací pásového oparu. Správné užívání antivirotik může být prevencí této přetrvávající bolesti nebo její dobu snížit.

Je pásový opar nakažlivý?

Herpes zoster není považován za přenosný s výjimkou lidí, kteří ještě neprodělali plané neštovice (od člověka trpícího oparem se mohou nakazit právě jimi) a těhotných žen. Infekční je tekutina v puchýřcích, proto je-li pacient ve styku s někým z těchto dvou skupin, měl by si je sterilně zakrýt.

Jaké jsou komplikace?

Kromě postherpetické neuralgie může vyrážka způsobit bakteriální infekci kůže, která se projevuje teplem, zarudlostí a křehkostí postižené oblasti. Vážnou komplikací je výsev puchýřků v obličeji (zejména okolí čela a nosu), který se může dostat až k očím a poškodit zrak.
Jinak obecně platí, že pásový opar se většinou hojí dobře a bezproblémově.

Jak se pásový opar diagnostikuje?

Klinické příznaky oparu s charakteristickými puchýřky lokalizovanými do oblasti určitého nervu obvykle ke stanovení diagnózy stačí. U některých lidí (zejména s nějakou poruchou funkce imunitního systému) se však vyrážka neobjeví; v tomto případě se vzorky z postižené oblasti testují v laboratoři, a to buď kultivací tkáně pro růst viru, nebo identifikací jeho genetického materiálu.

Jak se pásový opar léčí?

Léčba je pouze symptomatická, tzn. léčí příznaky ne příčinu. Pacienti s prvními symptomy by měli navštívit lékaře co nejdřív, protože účinná je jen včasná antivirová léčba. Pacienti s puchýřky na obličeji (okolí nosu a očí) musí k doktorovi okamžitě. Včasná lékařská pomoc rovněž může předejít riziku zjizvení.

Konvenční léčba (medikamenty)

Nejčastěji se předepisují antivirotika jako acyclovir (Zovirax), valaciclovir (Valtrex) a famciclovir, které mohou snížit závažnost a trvání vyrážky, jsou-li podány včas (do 72 hodin od jejího vzniku). Ke zmírnění bolestí se užívají nesteroidní protizánětlivé a uklidňující léky. PHN může vyžadovat i silnější medikamenty - opiáty.

Lokální kortikosteroidy by měly být užívány pod dohledem lékaře, protože u některých pacientů mohou stav zhoršit.

Domácí léčba

Koupání je povoleno a postižená místa se smí mýt mýdlem a vodou. Úlevu mohou poskytnout i studené obklady a krémy proti svědění. Přípravky s roztokem octanu a vínanu hlinitého (Burow apod.) mohou pomoci při mokvání a vysychání puchýřů. Pomáhá také aplikace obyčejné vazelíny či tekutého pudru a volně prodejná antihistaminika a prášky proti bolesti.

Víte, jak doma vyrobit mýdlo?

Co dále můžete zkusit?

Noste volné oblečení, které se o postiženou kůži netře, konzumujte doplňky stravy (L-lysin, Echinacea, pupalkový olej, vitamín E), česnek (přírodní antiseptikum) nebo pivovarské kvasnice (vitamín B).

Máte s pásovým oparem zkušenosti? Co vám na něj pomohlo?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte