BudKocka.cz logo

Zjistěte, jak poznáte svůj fototyp kůže

Zdraví Rady Léto Lucie 15. června 2015
opalování

Podle toho, kolik máte v kůži pigmentu melaninu, můžete určit, jaký je váš fototyp kůže. Existuje 6 fototypů, přičemž každý má určité znaky, podle kterých můžete snadno poznat, jaký je zrovna ten váš. Poznáte jej nejen podle barvy kůže, ale i vlasů, pih nebo zčervenání po opalování. Podle toho, jaký typ kůže máte, se můžete slunit a zároveň se chránit před škodlivým UV (ultrafialovým) zářením.

Pro člověka jsou sluneční paprsky velmi potřebné, protože se díky nim vytváří důležitý vitamín D, který má významný vliv na zdraví. Ovšem při opalování je dobré dát si pozor, jak dlouho se opalujete, jestli je nutné mít krém s dostatečně vysokým ochranným faktorem (SPF) nebo jak dlouho se můžete opalovat bez krému. To vše se dá určit podle správného fototypu pokožky.

Jaký jste fototyp?

FototypVzhledReakce na slunce
I. (keltský typ)Pleť světlá, vlasy zrzavé, oči modré, mnoho pihPři slunění se vždy spálí, zčervená a neopálí se.
II. (evropský typ světlý)Pleť světlá, vlasy blonďaté, světle hnědé, oči modré, šedozelené, občas pihyVětšinou se většinou spálí, zčervená a někdy se trošku opálí.
III. (evropský typ tmavý)Pleť světle hnědá, vlasy hnědé, tmavě hnědé, oči hnědé, šedozelené, občas pihyOpaluje se dobře, občasně se spálí nebo opálí dočervena.
IV. (středozemní typ)Pleť tmavá, oči tmavé, bez pihVětšinou se při opalování nespálí.
V. (indický typ)Pleť velmi tmavá, oči tmavé, bez pihNespálí se.
VI. (černošský typ)Pleť černá, oči tmavé, bez pihNespálí se.
FototypPobyt na slunci bez SPFOchrana SPF v ČROchrana SPF u moře
I.5 - 10 min.20 - 3030 - 50
II.10 - 20 min.20 - 2530 - 40
III.20 - 30 min.10 - 1520 - 25
IV.30 - 40 min.8 - 1015 - 20

Přes poledne se nedoporučuje pohybovat na slunci, protože paprsky jsou velmi agresivní. Toto platí pro všechny kožní fototypy.

Pokud máte světlou pokožku, tvoří se méně melaninu a kvůli tomu je kůže mnohem citlivější než u těch, kteří mají tmavější kůži. Při dlouhém pobytu na slunci nezapomeňte na krémy s dostatečně vysokým ochranným faktorem, ať se nespálíte. Pokud máte naopak tmavší pokožku, nemusíte si dávat tolik na spálení pozor.

Znáte svůj fototyp pleti?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte