BudKocka.cz logo

Jak na opar na rtu? Co na něj pomáhá?

Zdraví Rady Nemoci Lucie 1. dubna 2013
opar na rtu

Opar (herpes) je nakažlivé virové onemocnění, které je vyvolané virem Herpes simplex virus. Existuje více typů a právě HSV 1 je původcem oparů na tváři - na rtech, v nose, na bradě, v ústech...

Tímto virem je nakaženo až 90 % populace, ale ne u každého se projeví. I když si vyléčíte opar například na rtu, zmizí vám pouze příznaky, ale virus máte v sobě.

Jaké jsou jeho příznaky?

Pokud máte opar poprvé, tak jej poznáte podle pupínku nebo puchýřku na rtu. Předchází mu svědění a pálení. Časem může prasknout. Pokud na opary trpíte, tak si ho všimnete hned podle starého známého pálivého pocitu na rtech.

Pokud máte pupínek, tak se nelíbejte. Stejně tak není vhodné používat něčí kartáček, ručník nebo příbor, to snad ale nikdy neděláte bez ohledu na opar. :-) Můžete tak nakazit i ostatní.

Léčba oparu

Existuje mnoho možností, jak můžete opar na rtech léčit. Pokud se na jakoukoliv léčbu pupínku vykašlete, tak zmizí sám za jeden až dva týdny. Existuje mnoho účinných gelů i babských rad na opary, které zmizení oparu urychlí. Opar nikdy nepropichujte, nemačkejte a ani se ho nesnažte strhnout.

Podívejte se na to, jak ho můžete vyléčit:

Jaká je prevence vzniku oparu?

Prevence oparu sama o sobě neexistuje, důležité je, ať nemáte kontakt s nakaženým. Dále se nestresujte a posilujte imunitu dostatkem vitamínů a zdravou stravou. Někdy se opar vyskytne po dlouhém pobytu ve studeném počasí nebo pokud máte jiné onemocnění.

Máte vlastní tipy na rychlé vyléčení oparu?Názory k článku


dobre je opar potirat lihem.lih hodně vysušuje .a proto se musi opar znovu potřit calciovou masti.doporučuji.mam to vyzkoušene.je to rychla .
jiřina, 25. října 2013

Napište, co si o tom myslíte