BudKocka.cz logo

11 babských rad, které fungují na opary

Babské rady Zdraví Eliška 25. února 2017
opar na rtu a léčba

Opar se vždy objeví, když se to nejméně hodí. Máte jít zrovna na schůzku, blíží se ples nebo pracovní schůzka a vy se ho potřebujete co nejdříve zbavit. Můžete na něj použít různé přípravky z lékárny nebo vyzkoušet babské rady. Co všechno vám z nich může pomoct?

Opary způsobuje virus, který se jmenuje Herpes simplex, jakmile se jednou v těle vyskytne, zůstane tam navždy. Opar se nejčastěji vyskytuje na rtu, na obličeji, v nose atd. Pokud se vám objeví opar, dávejte pozor, ať nikoho nenakazíte. Používejte svůj vlastní ručník, kartáček a nádobí. Rovněž nikoho nelíbejte. Doporučuje se zvýšit příjem vitamínu B1 a B12 a vitamínu C.

Pokud chcete nějaký přípravek z lékárny, tak je nejlepší zeptat se, co mají nejúčinnějšího. Pokud je lékárna daleko, má zavřeno nebo chcete vyzkoušet něco přírodního, inspirujte se babskými radami, které mohou také pomoct. Nezapomeňte, že tyto rady jsou nejúčinnější, když s nimi začnete co nejdříve.

Co pomáhá na opary?

Zubní pasta

Asi nejznámější rada je, abyste aplikovala trošku zubní pasty na opar a tu pak nechala zaschnout. Opar namažte zubní pastou večer před spaním, během noci ho bude chránit před strhnutím, dezinfikuje a rovněž ho vysušuje.

Prášek do pečiva

Smíchejte jeden kypřicí prášek s lžičkou vody a promíchejte. Poté malé množství naneste na opar a nechejte směs zaschnout. Chrání před bakteriemi, pomáhá vysušit a zahojit.

Tea tree

Několikrát denně opar potírejte olejem z čajovníku. Bude se postupně zmenšovat a zmizí asi po dvou až třech dnech. Koupíte ho v tomto e-shopu.

Černý čaj

Uvařte černý čaj, nechejte ho louhovat dvě minuty a poté vytáhněte sáček. Ten nechejte na talíři vychladnout. Sáček přiložte na opar na jednu minutu a opakujte několikrát během dne.

Droždí

Kostku droždí nadrobte a smíchejte s lžičkou vody a vytvořte hustou kašičku. Poté opar směsí potřete a nechejte zaschnout.

Propolis

Propolis se může pochlubit protibakteriálními a antiseptickými účinky, které pomáhají opar vyléčit. Znecitliví ho, uklidní a pomáhá s rychlejším hojením. Propolis na něj aplikujte několikrát denně, dokud nezmizí.

Ledový tymián

200 ml vody svařte se třemi lžícemi tymiánu a vařte 5 minut. Poté odstavte a nechejte ještě dvacet minut odpočinout. Následně vodu přeceďte, nalijte do tvořítek na led a zmrazte. Jakmile ucítíte, že se vám tvoří opar, přiložte na něj kostku ledu, dokud se neroztopí. Opakujte několikrát během dne.

Česnek

Česnek je přírodní antibiotikum, které pomáhá léčit i opar. Nakrájejte stroužek česneku na plátky a plátek přiložte k oparu na několik minut. Během dne několikrát opakujte. Funguje nejen při prvních příznacích, ale i rovnou na puchýř.

Mléko

I obyčejné mléko má hojící účinky. Potírejte opar tampónem nebo vatou namočenou v mléce několikrát denně (vždy nechejte alespoň minutu působit), dokud nezmizne.

Ušní maz

Ušní maz obsahuje látky, které brání, aby se opar zvětšil a pomáhá ho zmenšovat. Měl by se na něj nanášet dvakrát denně. Nejlepší účinek má hned na začátku při prvních pocitech pálení. Tato celkem nechutná metoda má být prý velmi účinná.

Alkohol

Pokud nemáte doma nic jiného, sáhněte po alkoholu. Alkohol vysušuje a tím rychleji vyléčí opar. Potřete dané místo slivovicí, meruňkovicí nebo třeba i fernetem několikrát za den.

Po domácku se můžete většinou zbavit oparu do 2 - 4 dnů, pokud začnete hned při prvních příznacích používat nějakou radu z uvedených babských rad, tak i přes noc.

Pomáhá vám domácí léčba? Napište své zkušenosti do diskuze.Názory k článku


Ani zubni pasta ani česnek. Hrůza už nevím mám to 3. den a jeto horší a horší...
Bob, 20. října 2018

Pro Boba :
Dejte si 3x denně 4 thiaminy= vitamin B1 (tablety 50mg) a uvidíte. Růst oparu se tím zarazí. V této léčbě pokračujte, dokud neucítíte, že opar už je "mrtvý". To je zhruba za 2 dny. Neškodí přitom opar dezinfikovat, aby se nezanítil druhotnou infekcí. V naší rodině to všem celkem spolehlivě funguje.
Jindřich, 26. října 2018

Já si opar odjakživa léčím B-komplexem. Když cítím, že se mi začíná dělat, rozkousnu tabletku, opar potřu žlutým vnitřkem, zbytek spolknu a ještě si dám jeden vitamín B navíc. Růst oparu se zarazí a brzy se vstřebá.
Dana, 1. února 2020

Napište, co si o tom myslíte