BudKocka.cz logo

Přísady v kosmetických přípravcích, jež mohou podráždit pleť

Krása Kosmetika Markéta 15. července 2016
kosmetika

Pokud se při otvírání své kosmetické taštičky cítíte, jako byste měla za chvíli přejít po minovém poli, protože si nikdy nejste jistá, co vám způsobí svědivou vyrážku nebo bolestivé pupínky, je asi čas naučit se vybírat přípravky, které nehrozí alergií.

Snad každé ženě se stalo, že jí občas kosmetika vyvolala alergickou reakci a není divu, když známe více než 3 700 látek identifikovaných jako kontaktní alergeny (tj. že mohou způsobit vyrážky či jiné kožní potíže) a hodně z nich najdete i v kosmetických produktech, které používáte každý den. Zjistěte, které všechny k nim patří a jaké jsou jejich bezpečnější alternativy.

Sloučeniny hliníku

Pokud vaše podpaží zrudne nebo se začne loupat pokaždé, když použijete antiperspirant, můžete být alergická na sloučeniny hliníku, které se vyskytují ve většině z nich. Bohužel, čím silnější ochrana proti pocení, tím vyšší pravděpodobnost nepříjemné reakce.

Zkuste antiperspiranty pro citlivou pokožku, které zpravidla obsahují nízké množství hliníku, kamenec, bio antiperspiranty a deodoranty - zde je však nevýhodou, že nemusí tak dlouho vydržet.

Podívejte se na deodoranty italské značky Borotalco.

Různé druhy kyselin

Je logické, že výrobky určené k odlupování staré kůže (buněk), mohou někdy napáchat více škody než užitku. Patří sem kyselina salicylová, beta - hydroxykyseliny používané k léčbě akné a na mastnou pleť, alfa - hydroxykyseliny přítomné ve většině chemických peelingů, lokální retinoidy normalizující zrání kožních buněk a zlepšující stimulaci kolagenu či kyselina glykolová. Ty všechny mohou způsobit podráždění kůže jako suchost, zarudnutí nebo pálení, pokud je použijete ve větším množství.

Poraďte se s dermatologem a řiďte se pokyny před používáním všech lokálních přípravků obsahujících tyto složky. Je vhodné začínat postupně nebo užívání snížit (např. každý druhý den), aby si pokožka zvykla.
Můžete také vyzkoušet prostředky s obsahem vitamínu C či ovocnými enzymy anebo nechemické formy peelingu.

Různé vůně

Syntetické vonné látky patří k dalším častým příčinám podráždění a to nejen pokožky - mohou vyvolat i kašel, dušnost či bolesti hlavy. Navíc nejsou obsaženy jen v parfémech, ale také v téměř každém druhu kosmetiky a dokonce i ve výrobcích označených jako neparfémované.
Hledejte produkty označené „bez vůně”, nejjistější je bio kosmetika.

Kovy

Pokud jste alergická na nikl (často se vyskytuje v bižuterii a knoflících) či jiné kovy, dávejte pozor na kobalt, používaný v různých výrobcích pro osobní hygienu, antiperspirantech a světle hnědých barvách na vlasy. Mezi další kovy, které se mohou v kosmetických přípravcích objevit, patří hliník, chrom a olovo.
Používejte přírodní deodoranty a otestujte každý nový make-up a jinou kosmetiku, u které je pravděpodobnost, že obsahuje kov.

Změkčovadla

Změkčovadla sice mají na pokožku působit příjemně, ale mnoho z nich rovněž může způsobit podráždění, především u pleti náchylné k akné. Patří sem např. lanolin, isopropyl palmitát, isostearyl isostearát a myristyl laktát.
Pokud trpíte akné, vybírejte hydratační krémy na vodní bázi, které pomáhají pleť udržovat hydratovanou bez ucpání pórů.

Sulfáty (sírany)

Laurethsulfát (laurylethersulfát) sodný a laurylsulfát sodný jsou detergenty (chemické čisticí látky) používané v šamponech, sprchových gelech i dětských mýdlech. Mohou způsobit nejen vyrážky a skvrny, ale také podráždit oči a vysušují vlasy a kůži. Většinou jsou na štítku uvedeny v horní části seznamu obsažených složek. Neobsahuje je většina přírodních a organických šamponů.

Esenciální (éterické) oleje

Než vyrazíte na nákup kosmetiky do bio obchůdku, nezapomeňte, že ani přírodní neznamená vždy nejlepší. Esenciální olejíčky jsou přírodní, ale u některých lidí mohou vyvolat podráždění pokožky, především vyrážky. Automaticky se přidávají do některých šamponů, kondicionérů, tělových mlék a krémů na obličej.
Pokud máte podezření, prostě si čtěte etikety. Většinou se na rozdíl od syntetických vůní uvádějí odděleně, takže je snadnější je v seznamu látek najít a vyhnout se jim.

Máte negativní zkušenosti s nějakou látkou, která se nachází v kosmetice?



Názory k článku
Napište, co si o tom myslíte