BudKocka.cz logo

Co je parfém, parfémovaná a toaletní voda?

Krása Parfémy Eliška 17. března 2015
parfémy

Vždy, když si chceme koupit nějakou hezkou vůni, hned pomyslíme na to, který parfém si koupíme. Ale málo se ví, že si ve skutečnosti téměř nikdy nekupujete parfém, ale je to spíš parfémovaná nebo toaletní voda. Každé značení se něčím liší a to hlavně podílem vonných látek. My se podíváme, jak to přesně s těmi vůněmi je.

Každé označení má jistá specifika, kolik je ve vůni vonných látek (vonných kompozic). Podle toho se také odráží, jak je vůně silná, jak dlouho vydrží vonět nebo kolik stojí. Nejsilnější je parfém, ale ten se nevyrábí vždy a neprodává všude. Daleko častěji se prodává parfémovaná a toaletní voda, které jsou cenově dostupnější než parfémy.

Parfém

Extrait Parfum nebo Extrait de Parfum - tak se označuje parfém. Jedná se o nejkoncentrovanější vůni, která obsahuje 15 - 30 % vonných kompozic, nejčastěji ale kolem 20 % a nejsilnější i 40 %. Parfém se hodí použít pouze pro slavnostní příležitosti (svatba, ples, večeře a podobné společenské akce). Nanáší se maximálně dvakrát denně po kapkách na klasická místa (za ucho, do loketního důlku, podkolenní jamky atd.).

Parfémovaná voda

Eau de Parfum (EdP), Parfum de Toilette (PdT) nebo parfémovaná voda obsahuje 8 - 15 % (někdy uváděno 10 - 20 %) vonných kompozic a 85 - 90 % lihu. Jedná se o vůni, která se prodává velmi často a mnoho lidí ji bere jako pravý parfém, ačkoliv není. Nanáší se na stejná místa jako parfém. Prodávají je parfumerie, e-shopy, ale v drogeriích se moc ne.

parfemy

Toaletní voda

Eau de Toilette (EdT), toaletní voda nebo také toaletka obsahuje 5 - 8% (někdy se uvádí 5 - 15%) vonných kompozic a asi 80 % lihu. Tato vůně se nachází nejčastěji v běžných drogeriích, parfumeriích i e-shopech. Výhodou je, že je levná a pro mnoho lidí tak snadno dostupná.

Kolínská voda

Eau de Cologne (EdC), kolínská nebo voda po holení obsahuje 3 - 5 % (také je uváděno 3 - 8 %) vonných látek a 70 % lihu.

Procentuální obsah vonných látek se může lišit, protože v některých zdrojích jsou uváděny různé obsahy vonných kompozic.

Většina bere jakoukoli voňavku za parfém (samozřejmě, že ne tu ve spreji). Dá se říct, že se jedná o synonymum, které takhle zobecnělo.

Co kdy použít?

I když to tak vypadá, tak parfém se nehodí vždy používat. Je totiž příliš silný a mohl by pro okolí nepříjemný. Během dne se hodí použít parfémovanou nebo toaletní vodu, která není tak intenzivní. Na večerní akce je vhodné sáhnout po parfému a ten si na sebe nanést s rozumem a to po kapkách.

Až si příště bude kupovat novou voňavku, zaměřte se na to, co kupujete.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte