BudKocka.cz logo

Antiperspirant vs. deodorant

Krása Kosmetika Rady Eliška 29. dubna 2014
žena relaxuje

Potíme se téměř pořád a někdy je potřeba něco udělat s pocením a nepříjemným zápachem. Jako možnost se nabízí koupit si deodorant nebo antiperspirant. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl a který z nich je na co určený?

Při pohledu na regály s kosmetikou můžete být trošku na vážkách, co si z velkého množství koupit. Najdete tam tuhou kuličku, sprej, gel, stick, atp. Tyto přípravky slibují, že vydrží 24 hodin nebo 48 hodin, záleží na tom, jakou značku a typ si vyberete.

Pocení je naprosto normální, protože se vylučují z těla škodlivé látky, tělo se ochlazuje a zároveň zabraňuje, aby se přehřálo. Pot cítit není, ale jeho závan je způsoben bakteriální rozkladem potu.
Právě přichází léto, kdy se potíme mnohem více než v zimě, proto je nutné něco s potem a zápachem dělat, pokud to nechcete neřešit.

Antiperspiranty jsou účinné proti potu

Antiperspirant obsahuje soli hliníku (aluminium), které uzavřou potní žlázy v pokožce a pot se díky nim nedostane z podpaží ven. Dostane se ven jinou cestou. Kromě hliníku můžete ve složení najít alkohol, parabeny a další látky, které tento účinek zvětšují. Antiperspirant zpravidla vydrží na několik hodin, u některých výrobků se tvrdí, že i 24 nebo 48 hodin, což se ale v praxi málokdy děje. Koupíte je jak tuhé, tak i gelové nebo ve spreji.

Dají se koupit bez vůně, s různými vůněmi nebo s různou působností. Nedají se ale koupit bez hliníku, protože podstata antiperspirantů je taková, že zabraňují pocení.

Deodoranty neutralizují zápach

Deodorant potu nezabraňuje, ale pouze překrývá a neutralizuje zápach potu. Člověk se tudíž normálně potí. Deodoranty zpravidla neobsahují hliníkové soli, ale často se prodává varianta deodorant-antiperspirant, který je obsahuje. Deodoranty bez hliníku můžete koupit v lékárně, drogerii nebo ve specializovaných obchodech.

Jak je nanášet?

Přípravky je možné nanášet každý den, ale není vhodné je nanášet na čerstvě oholenou pokožku. Lepší je nanášet je až druhý nebo třetí den, protože se při holení naruší svrchní část kůže. Někteří doporučují nanášet antiperspiranty už večer po koupeli, jiní až ráno. Antiperspirant vydrží delší dobu, deodorant je nutné nanášet častěji, protože jeho účinky jsou slabší.

Podívejte se na antiperspiranty a deodoranty Borotalco.

Způsobuje hliník rakovinu?

Často se říká, že soli hliníku v antiperspirantech jsou škodlivé, protože způsobují rakovinu. Nanáší se do podpaží a dále se dostanou do těla. Toto však nikdy nebylo potvrzeno, proto se berou tyto přípravky za bezpečné. Ale kdoví, jak to vůbec je. Pokud se jim chcete vyhnout, kupujte si raději přípravky bez hliníku.

Přípravky bez špatných látek?

Sehnat se dají i deodoranty, které neobsahují hliník, parabeny a alkohol, ale často je nutné sáhnout po přírodní kosmetice nebo po dražší. Jestli tyto látky přípravek obsahuje, zjistíte přečtením etikety.

Oblíbené značky

Mezi oblíbené značky deodorantů a antiperspirantů patří Vichy, Garnier, Rexona, Old Spice, Dove, Adidas, Fa, La Roche, Nivea, Boutjois, Balea, Bioderma, Nivea, atd. a z přírodních Lavera, Weleda, Crystal, Nobilis, Alverde, Jäson, atd.

Jakou máte vy nejoblíbenější značku?Názory k článku


U mně vede jednoznačně Dove. Natural touch s minerály z mrtvého moře, nebo Invisible dry, teď jsem ho dokonce sehnala s holítkem jako dárek.
silta, 26. května 2015

U mně vede jednoznačně SweatStop
astra, 23. září 2016

Napište, co si o tom myslíte