BudKocka.cz logo

Mytí vlasů sodou a jablečným octem

Krása Vlasy Rady Lucie 27. srpna 2013
vlasy

Mytí vlasů patří často mezi ženami mezi každodenní činnosti. Některé si vlasy umývají každý den, každý druhý den a jiné i jednou týdně. V obchodech najdeme velké množství šamponů od různých značek, které jsou určené na všechny typů vlasů. Jsou ale ty šampony vůbec k něčemu, když stejně na druhý den jsou vlasy trošku nebo více mastnější?

Nejedná se zase jen o velký business kosmetických firem, které se nás snaží reklamami jen přesvědčit o tom, že ten a ten šampon, kondicionér a další přípravky prostě mít musíte? Víte o tom, že si vlasy můžete umýt bez chemie za pomocí běžných potravin, které naleznete doma? Stačí na to jedlá soda a jablečný ocet. Tato metoda se nazývá No Poo. Podívejte se na podrobnosti, pokud se chcete dozvědět víc.

Když se podíváte na složení obyčejného šamponu, nestačíte se divit při pohledu na nejméně 20 různých chemických složek. A tato chemie působí nejen na vlasy, ale i na pokožku. Pokožka proto na tyto látky reaguje a to produkuje víc mazu, který se snaží ochránit vlasy, které jsou díky šamponům ve skutečnosti zničené.

Vy to ale moc nepoznáte, protože právě další látky nacházející se v šamponech vyvolávají dojem, že jsou vlasy lesklé, hebké a pružné. Vlasy je možné umývat jen vodou, ale před tím je nutné vlasy zase navrátit do původního stavu (i vlasy miminka se umývají pouhou vodou a vlasy jsou krásné a bez mastnoty).

Umývání vlasů sodou

Když si přestanete umývat vlasy, budete je mít pořád mastnější a mastnější. Byly totiž zvyklé mnoho let na šampóny.

soda jablečný ocet

Musíte je znovu naučit být bez chemie a to provedete přechodem pomocí jedlé sody. Přechod trvá asi 6 týdnů, během kterých si budete vlasy umývat vodou a sodou. Pak můžete vlasy mýt pouze vodou a jednou za čas umýt sodou nebo sodou a medem.

Jak na šampón a mytí?

Do vymyté láhve od šamponu či sprchového gelu (cca 200 - 250 ml) dejte polévkovou lžíci sody a 200 - 250 ml teplé vody. Směs promíchejte/protřepejte a máte připravený šampon.
Vlasy namočte vlažnější vodou a naneste šampon od kořínků ke konečkům, po chvilce opláchněte.
Jako kondicionér naneste jablečný ocet v poměru k vodě 1:3 (ne klasický, ale jablečný) v malém množství, promněte a opláchněte. Octa dávejte méně, pokud vám bude vysušovat vlasy. Také ho můžete vynechat úplně, protože každá žena nepoužívá kondicionér. To nejlépe zjistíte testováním.

Další možnosti přirozeného mytí vlasů

Vyberte si surovinu ze seznamu, tu neneste do mokrých vlasů, pokožku hlavy pořádně promasírujte a nechte působit 3 minuty. Poté vlasy opláchněte spíše vlažnější vodou (to hlavně platí u vajíčka) a poté může použít jako kondicionér jablečný ocet a nebo jej nemusíte vůbec používat.

Mezi hlavní výhody umývání vlasů sodou a poté vodou patří, že vaše vlasy budou vypadat mnohem zdravěji, budou husté a rychleji porostou. Také je soda mnohem levnější než šampón, takže ušetříte. Na druhou stranu si vlasy budou zvykat delší dobu (asi 6 týdnů), než je budete moct mýt pouze vodou.

Máte zkušenosti s mytím vlasů sodou a octem? Funguje to na vás nebo jste s tím přestala?Názory k článku


Já jsem to vyzkoušela asi už min. měsíc. Mně připadají že jsou moje vlasy pořád stejné, ale i přesto jsem velký fanda této metody :).
Gabriella, 29. prosince 2013

ocet by se vynechávat neměl. Zásaditá soda se neutralizuje kyselým octem.
bonny, 12. března 2014

zatiaľ som nikde nečítala negatívne skúsenosti s touto metódou (soda + ocot), tak som ju konečne vyskúšala. prvý týždeň to šlo. ale čím ďalej, tým viac mám vlasy akoby posypané škrobom, hlavne na záhlaví... nie je to príjemné. po siedmich týždňoch som si umyla vlasy mydlom na pranie a konečne sa to vymylo. na jeden krát. vlasy sú stále škrobovité a keď ich učešem (používam odporúčaný drevený hrebeň), ostane plný lepkavých sivých chumáčikov. šampón som nepoužila už skoro 3 mesiace.
našťastie na vlasoch to nevidno, nosím ich zviazané do copu, ale zaujímalo by ma, ako dlho bude trvať, kým si moje (inak dlhé, husté a pekné lesklé vlasy) konečne zvyknú a nastane ta sľúbená zmena... k šampónu sa nechcem vrátiť, lebo mi spôsobuje svrbenie pokožky...
alebo tento "zázrak" nefunguje...
ii, 26. března 2014

Myslíte že můžu použít normální ocet místo toho jablečného?? :)
lucka, 11. dubna 2014

Je to navíc i šetrnější k prostředí ! :)
Anna, 1. května 2014

Dneska jsem myla poprvé..trošku jsem se lekla když jsem to opláchla vodou a vysušila ručníkem..byly takový divně umaštěný.. ale po vyfoukání vlasy jsou určitě lesklejší a hlavně jsem nemusela používat vubec nic na rozčesání :)) jsem spokojená a určitě budu pokračovat!!
Janča, 1. října 2014

Já jsem si řekla, že to vyzkouším. Sodou si vlasy myju od Vánoc, dnes je 21. ledna. To znamená, že už skoro 6 týdnů. Hrůza. Vlasy mám, jako když zmokne nestříhaná ovce. Je to fakt docela hrůza, na omak katastrofa. Pořád čekám, že už to bude lepší. Mám dlouhé vlasy a nemůžu si zajít ani k holičce zastříhnout konečky. Urvala bych si pěknou ostudu. Špindíra :/ Už to nemůžu vydržet a vlasy jsem si "umyla" dnes podruhé. Takže místo obden 2x denně... Už mě svrbí ruka na šampon. Fakt nevím, co dál... :/
Eva, 21. ledna 2015

taky jsem vydržela několik týdnů si mýt vlasy sodou a místo balzámu jablečným octem nebo citrónovou šťávou, ale popisovaný zázrak se ani u mě nedostavil.. Někdy byly vlasy i po umytí znovu mastné... zkoušela jsem vychytávat množství sody i octu, takže to někdy bylo lepší, ale často jsem měla pocit po umytí vysušených vlasů a druhý den hned zase velmi mastných... Nevím, kde je problém... jestli to chtělo vydržet o měsíc dýl nebo ještě více...
weryk, 3. dubna 2015

pár týdnů zkouším a hodlám vytrvat...bohužel jsem si ale už musela koupit kondicionér, protože vlasy už začaly být jeden velký cucek a bylo to čím dál horší, zkusím ještě zahrnout med a pak nějaké další vlasové masky třeba s vejcem a banánem, třeba mi to vlasy za čas oplatí :)
helénium, 30. září 2015

to s tím octem je totální blbina. ocet se tam dává právě proto, aby vlasy vysušené nebyly, ne opačně. tuto metodu už používám dva roky takže vím o čem mluvím ;)
asdf, 2. října 2015

Vesměs pozitivní ohlasy na tuto metodu mne motivovaly, abych ji taky vyzkoušela. Dnes je to přes tři měsíce, co si vlasy myji sodou a musím konstatovat, že se mi mastí pořád stejně. Velmi mne to zklamalo. Nevím, jestli dělám někde chybu... Vlasy jsou první den po umytí bohatší a pevnější, ale druhý den ráno jsou opět mastné a zplihlé. :-(
U mně se zkrátka zázrak nekonal.
Lea, 1. července 2016

Vyzkoušela jsem to taky,je to katastrofa,mám jemné a vlnité vlasy,na některých částech hlavy i krepatejsiho vzhledu a bez laku na vlasy ani ránu. A umýt si vlasy jen sodou a octem,tak na to můžu totálně zapomenout. Vlasy jsou potom jako rosti.
Iveta, 22. července 2017

Na této medotě jsem od června a je to super. Začátek byl těžký, celý červenec jsem nosila vlasy sepnuté nahoru, aby nebylo vidět, jak jsou mastné. Na konci června jsem si umyla vlasy šamponem naposledy. Pak byly měsíc naprosto bez vody, ale každý den jsem si je česala kartáčem z kančích štětin. Na začátku jsem si umyla vlasy prvně sodou a vodou a paráda, týden byly nadýchané a krásné, dalších 14 dní jsem je nosila v sepnuté, protože se mi nechtěly umývat, ale nikdo nepoznal, že jsou nemyté, výčes pěkně držel a vlasy byly objemově bohatší. U metody jsem zůstala, myji si je jednou za měsíc a jsem nadšená. Také mě bolí méně hlava a už vůbec nesvědí. Je potřeba ale vlasy umývat vlažnou vodou, nikoli teplou, pak se víc mastí a nefénovat - to také občas poruším...
Zdena, 14. listopadu 2017

Myji si hlavu sodou a pak oplachnu redenym jablecnym octem ktery dezinfikuje pokozku a pak oplachnu vlaznou vodou.
Standa F., 4. prosince 2017

Napište, co si o tom myslíte