BudKocka.cz logo

Čím jsou esenciální oleje tak výjimečné?

Zdraví Rady Markéta 1. prosince 2018
oleje

Esenciální (éterické) olejíčky jsou v každodenní péči o tělo oblíbené jako přírodní alternativy bez chemikálií na rozdíl od tradiční kosmetiky a potenciálně toxickým parfémům. Krásně voní, dokáží také pomoci se zažívacími problémy nebo akné, zabíjejí bakterie apod. Které patří k těm nejúčinnějším?

Máta peprná

Vůně máty dokáže daleko více než jen osvěžit dech - používá se ke zmírnění nevolností a dalším problémům se žaludkem, pomáhá proti svědění a ochlazuje unavené svaly. A to není vše; bojuje proti příznakům premenstruačního syndromu (PMS), je přírodní alternativou k masti VapoRub, zmírňuje bolesti hlavy a krku. Pokud máte ucpané dutiny, přidejte pár kapek mátového oleje do misky s horkou vodou a vdechujte páru nebo vetřete naředěný olej na bolavé svaly.

Levandule

Její antibakteriální vlastnosti ničí bakterie, proto bývá důležitou složkou mnoha přírodních čisticích přípravků pro domácnost i tělo. Stejně jako máta pomáhá levandulový olej při špatném trávení a bolestech hlavy.
Jemná vůně levandulového oleje má i další použití, uklidňuje nervy, zlepšuje kvalitu spánku a je účinná na bolavé klouby, problémy s močovými cestami a dýcháním, akné a vysoký krevní tlak.

Sezam

Sezamový olej je nejvíce známý pro své hydratační vlastnosti, proto je častou složkou přípravků na vlasy a pleť. Dále má tento éterický olej mírný ochranný faktor proti slunci a obsahuje mastné kyseliny, které zmírňují stres, snižují krevní tlak a bylo prokázáno, že dokáží zpomalit růst rakovinných buněk.

Růže

Vybírejte esenciální růžové olejíčky té nejvyšší kvality - tj. z Bulharska nebo Turecka. Tyto lehce destilované oleje sice nemají silnou vůni olejů, ze kterých se vyrábějí parfémy, ale jsou velmi oblíbené při aromaterapii.
Jako žena jejich účinky určitě oceníte - zlepšují hormonální rovnováhu, vzhled a zdraví pokožky a pomáhají proti příznakům PMS a menopauzy.

vonné eterické oleje

Pelargónie

Éterické oleje z této rostliny zmírňují symptomy PMS, osvěžují pokožku, hojí záněty, zastavují krvácení, léčí akné a mastnou pleť, zlepšují krevní oběh a vzhled jizev, kožních skvrn, žilek a vrásek, pomáhají proti nadýmání a zbavují tělesného pachu.

Černý pepř

Nevoní sice tak sladce jako oleje z květin, ale pro zdraví je také výborný. Černý pepř byl kdysi nejcennějším kořením, zčásti i pro své léčivé vlastnosti - napomáhá trávení, mírní křeče a bolesti kloubů, zahřívá svalstvo a léčí bakteriální infekce.

Meduňka

Éterické oleje z této rostliny se nazývají i Melissa (z latinského názvu meduňky Melissa officinalis). Meduňka je přírodní antidepresivum, které uklidňuje nervy, úzkost a problémy s nespavostí, dále léčí vředy, záněty, opary a bakteriální infekce, snižuje vysoký krevní tlak a mírní bolesti hlavy.

Borovice

Ostrá vůně borovicového oleje může připomínat vánoční stromečky a vodu po holení, ale má také antiseptické, antibakteriální a analgetické vlastnosti. Léčí kožní potíže včetně lupénky, ekzémů a pupínků, zrychluje metabolismus, působí jako protijed při otravě jídlem, zmírňuje bolesti kloubů a pomáhá při respiračních problémech v zimním období.

Hřebíček

Kořenitý olej z hřebíčku se přidává do přípravků proti kocovině, protože mírní bolesti hlavy, ale je oblíbený hlavně při potížích se zuby, dásněmi a špatným dechem. Dále hřebíčkový olej dokáže hojit kousnutí hmyzem (vyzkoušejte po kousnutí Zap-Ease), řezné rány a odřeniny, mírnit zažívací potíže, překrvenou nosní sliznici, bolesti břicha a hlavy a jako bonus působí i jako afrodiziakum.

Vonné oleje a esenciální oleje můžete koupit v drogerii, některých zdravých výživách, e-shopech atd.

Máte také ráda vonné esenciální oleje?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte