BudKocka.cz logo

Botulotoxinové injekce na vyhlazení vrásek

Krása Pleť Plastické operace Lucie 7. května 2015
injekce botox

Postupně všechny stárneme, ať chceme nebo ne. První znaky stáří se projeví prvními vráskami na obličeji a poté se jich objevuje čím dál tím víc. V dnešní době ale existují způsoby, jak je možné vrásky vyhladit a oddálit tím stárnutí. Mezi oblíbené způsoby patří botulotoxinové (botoxové) injekce, které vyhladí vrásky, ale na druhou stranu mají také své nevýhody. Mnohem lepší možností je smířit se s tím, že prostě stárnete.

Co to je a jak funguje?

Botulotoxin - botulin (klobásový jed) je jed, který se řadí k velmi jedovatým. V estetické medicíně se používá Botulotoxin typu A, který je ale silně naředěný.
Botulotoxin typu A blokuje uvolňování acetylcholinu (neurotransmiter) na zakončeních cholinergních nervů. Nervová zakončení nervosvalových spojů dále neodpovídají na nervové impulzy a odpověď neurotransmiteru v motorických ploténkách je blokována. Přenos se obnoví, až při tvorbě nových nervových vláken a obnoví se propojení s koncovými motorickými ploténkami.

Tudíž se díky němu přeruší nervová vlákna a nedochází k tvoření vrásek, protože přenos je blokován na motorické ploténce svalu. Sval se nehýbe a tak se netvoří vrásky. Tímto se vyhladí vrásky a mimika, prohlubování vrásek se zmenší. Po pár měsíc se funkce nervových vláken obnoví a vrásky opět objeví.

Kde se používá?

Botulotoxin (botox) se používá k tomu, aby odstranil mimické vrásky. Nejčastěji se aplikuje u kořene nosu, aby se zmenšily vrásky na čele a v okolí očí, aby se i ten vyhladily vrásky. Je možné je použít i v dalších oblastech - v okolí rtů, na bradě a na krku. Dále se používá také proti pocení (podpaží, dlaně) nebo na vlasy (zlepšuje stav vlasů).

Jak probíhá zákrok?

Samotný zákrok je velmi rychlý, trvá pouze kolem 15 minut. Botulotoxinová injekce se aplikuje vetšinou bez anestezie, ale dá se použít i lokální anestezie (na znecitlivění se používá krém), na dané místo. Látka se tenkou jehlou do oblasti aplikuje celkem rychle a následně se vyndá. Jedná se o subkutánní neboli podkožní aplikaci. Po zákroku je vhodné několik hodin si nelehat a několik dní omezit sport a další fyzickou zátěž.

Po vpichu, který bolí asi jako včelička, je možné cítit menší pálení nebo tlak. Poté na kůži zůstane otok, místo může zčervenat či se objeví modřina. V místě aplikace se může objevit i pár kapek krve. Otok i zčervenání po chvilce mizí, modřina po pár dnech.

Pokud se bojíte injekcí, vyzkoušejte nějaký krém. Třeba Magical Anti-Ageing Complex. Nachází se v něm komplex látek s velkým vlivem právě proti stárnutí pleti.

Kdy se projeví účinek a jak dlouho přetrvá?

Výsledek po aplikaci zpozorujete na sobě za dva až sedm dní. Drobné mimické vrásky jsou vyhlazené a ty velké již nejsou tak hluboké.

Po první aplikaci botoxu vydrží vyhlazení vrásek 2 - 6 měsíců. Záleží vždy na tom, jak moc stáhnou svaly a odbourávají se látky. Nervová vlákna se po pár měsících postupně obnovují a tím se opět objevují i vrásky. Po dalších aplikacích vydrží efekt déle a často stačí aplikace i jen jednou za rok. Je to ale individuální záležitost a nedá se u každého říct, jak na botox bude zrovna on reagovat.

Jaké má nežádoucí účinky?

Tak jako všechny látky, tak i botulotoxin má nežádoucí účinky, ty nejčastější jsou:

Vyzkoušejte na vrásky značku Nuance a Absolute Caviar. Vypadá velice zajímavě.

Tvář bez mimiky

Při časté aplikaci se může stát, že budete mít nepřirozeně vypadající obličej bez mimiky. To se může často vidět nejen u některých zahraničních celebrit, které mají umělý obličej bez jakékoliv mimiky, ale i u některých českých celebrit i běžných osob. Aplikaci by měl provádět nejlépe lékař v rozumných intervalech a rozumném množství. Botox by se neměl brát na lehkou váhu, protože některé změny jsou nevratné.

Podívejte se na výrobky s kolagenem:

Kdo by se měl tomuto zákroku vyhnout?

Tento zákrok není vhodný pro všechny a má jistá omezení. Ovšem záleží vždy na daném pracovišti, co zakazují a co ne.
Obecně botox není vhodný pro:

Kdy na zákrok jít?

Vzhledem k tomu, že botulotoxinové injekce vyhlazují vrásky, je vhodné jít na tento zákrok, až když budete mít viditelné vrásky. Některé ženy chodí na zákrok již po dvacítce, protože si myslí, že nebudou mít vrásky, když je hned na začátku potlačí. Tyto představy jsou ale naivní a ve výsledku mohou injekce více uškodit než pomoct.

Kde a za kolik?

Pokud se pro tento zákrok rozhodnete, navštivte kliniku, kde se na to specializují. Vybírejte podle referencí a rozhodně nevybírejte pouze podle ceny. Vyhlazení vrásek stojí několik tisíc podle toho, do kterých oblastí budete chtít nechat aplikovat látku.

Napište své zkušenosti a recenze s tímto zákrokem tady do diskuze.Názory k článku


Prakticky Botox ochrne mimicke svaly, mezi obocim ci na strane oci. Vydrzi to tak 12 tydnu (podle me osobni, vice nez 15ti lete zkusenosti). Neverte tomu, ze pri dalsich aplikacich se toto mezidobi bude prodluzovat, neni tomu tak. Takze si spocitejte kolik vas to bude stat rocne. Injekce mezi obocim obvykle boli vice. Bezbolestne to tedy urcite neni. Dulezite je, vubec se pri aplikaci nepohnout, jinak budete mit modrinu. Chystate-li se nekam, planujte dopredu, nejmene tyden.
magan, 8. února 2016

Mně Botox nepomohl jestli jsem dostala prošlou látku za ty peníze jsem rozladěná budu reklamovat
Karolína, 12. srpna 2016

Já jsem byla na kys.hyaluronové a do cela botox. S výsledkem jsem víc nez spokojená, pripadám si atraktivnejsi. Trvalo ale dost dlouho, nez jsem se prinutila na ne jít.
Eliska, 31. března 2017

Ja jsem byla na botoxu, celo a kolem oci, za 7000,-, kdy mi doktorka sapatne rozlozila latku a vypadala jsem nesoumerne a desne se mi zvedalo oboci... na kontrole mi to “opravila” a dorazila mne. Uz druhy den mi spadlo horni vicko jednoho oka , jedno oko je k tomu otevrenejsi a druhe zavrenejsi, no fakt na prvni pohled mam vazne ranu! :( no neberte to za 7000,-! Tak budu pocitat dny a doufat ze to nebude pusobit pul roku! :( :( :(
Alexis, 22. března 2018

A už jste v tom dermastatu byla na nějakém zákroku?
Nikula, 21. dubna 2018

V tom dermastaru jsem si nechala vyplnit vrásky botoxem.Konkrétně mezi obočím.
Gába, 23. dubna 2018

Napište, co si o tom myslíte