BudKocka.cz logo

Švestky - nutriční zázrak, na který nezapomínejte

Zdraví Ovoce Potraviny Markéta 23. července 2014
švestky

Švestky jsou plody stromu slivoně švestky, který patří do čeledi růžovitých. Jedná se o peckovice modré až fialové barvy s jemně nasládlou chutí. Jejich použití je velmi široké. Mohou se konzumovat čerstvé, sušené, konzervované nebo kompotované, vyrábějí se z nich povidla, plní se jimi knedlíky, buchty nebo koláče a velmi oblíbené jsou pro výrobu slivovice. Kromě toho mají řadu zdravotních účinků a to nejen na náš organismus, ale i pleť a vlasy. Víte, jaké to jsou?

Švestky jsou bohaté na vitamíny

Tyto drobné, ale nesmírně zdravé plody obsahují důležité vitamíny A, B6, C a K. Vitamín A je významný hlavně pro naše oči. Pomáhá při šerosleposti, barvosleposti a dalších problémech se zrakem a chrání jej proti UV záření. Také pozitivně působí na sliznice, kosti, krvetvorbu, spermie a vajíčka a hraje důležitou roli pro správný vývoj plodu v těhotenství. Je prevencí proti rakovině úst a prsu.
Vitamín B6 pomáhá léčit chudokrevnost a nervové potíže.

Jeden plod švestky obsahuje až 7 % doporučeného denního příjmu “céčka”. Vitamín C je silný antioxidant, prevence proti chřipkám a nachlazením, hojí rány, zlepšuje vstřebávání železa, podporuje tvorbu kolagenu a protistresových hormonů. Antioxidanty neutralizují škodlivé účinky volných radikálů a tím snižují riziko rozvoje nemocí jako astma, artritida, infarkt a rakovina, působí také proti stárnutí.
Vitamín K je nezbytný pro správnou srážlivost krve. Jeho nedostatek způsobuje snadnou tvorbu modřin, podlitin a krevních sraženin.

Mají nízký obsah kalorií, tuku a nízký glykemický index

Švestky obsahují jen 52 kalorií (220 kJ) na 100 gramů. Pro představu - kalorie ze švestek byste spálila třeba jen 8minutovým plaváním. Neobsahují téměř žádný tuk a pouze 11 gramů sacharidů.
Jejich GI je 24 (nízký GI je do 55). Tak patří k potravinám, které nezpůsobují žádné radikální změny v hladinách cukru v krvi, podporují hubnutí při nízkokalorických a jiných redukčních dietách a jsou vhodné pro diabetiky.

Co dále švestky obsahují?

Toto ovoce chrání díky svým živinám před celou řadou nemocí. Dále obsahuje draslík, který je důležitou součástí buněčných a tělních tekutin, jež hlídají srdeční frekvenci a krevní tlak, zabraňuje srážení krevních destiček a je tak prevencí proti ateroskleróze, vysokému krevnímu tlaku, cévním mozkovým příhodám a ischemickým chorobám srdečním.
Vláknina ve švestkách pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, napomáhá správnému trávení a metabolismu. Hořčík je významný bojovník proti únavě, křečím, stresu a depresím. Kyselina listová je důležitá pro těhotné ženy a správný vývoj plodu.
Švestky mají rovněž dobré diuretické a detoxikační účinky na organismus.

Účinky švestek na pleť

Díky výše uvedeným antioxidantům a vitamínům je konzumace švestek nebo džusu z nich výborná i pro vaši pleť. Pomáhají odstraňovat příznaky stárnutí pleti, zlepšují její pružnost, zmírňují akné a vrásky, podporují tvorbu nové pokožky při jizvách a celkově produkci nových buněk, nahrazují poškozenou tkáň a hojí rány.

švestky

Účinky švestek na vlasy

Vitamíny, minerály a antioxidanty v tomto ovoci dále podporují růst vlasů, pomáhají na slabé, křehké a lámavé vlasy a naopak díky posilování buněčných membrán ve vlasových folikulech je udržují husté, zdravé a silné, pomáhají proti adrenální únavě (nedostatečnosti ledvin nebo únavě nadledvinek), která se mj. projevuje vypadáváním vlasů, bojují proti bakteriím a lupům na pokožce hlavy a díky své vysoké pigmentaci udržují přirozenou barvu vlasů a zabraňují předčasnému šedivění.

Proč jíst sušené švestky?

Když nejsou k dispozici čerstvé plody, sušené je bez problémů nahradí. Udržují si výše uvedené živiny a zároveň jsou výbornou a zdravou svačinkou pro všechny, kteří rádi mlsají, včetně dětí - rozhodně lepší než bonbony a jiné sladkosti. Navíc se po nich budete cítit déle nasycená, jsou tak ideální i při dietách a účinnější než kdejaké umělé přípravky podporující hubnutí. Významně pomáhají při zácpě.

Máte ráda švestky?



Názory k článku


Nějaké ověřené recepty by nebyly?
Monika, 8. září 2016

Napište, co si o tom myslíte