BudKocka.cz logo

Švestky a zácpa: víte, jak vůbec pomáhají?

Zdraví Babské rady Monika 1. září 2015
švestky

Občas se setkáte s tím, že vás trápí zácpa. Někdy se jedná o občasnou zácpu, jindy o zácpu dlouhodobou. Často ale nastává po dietní chybě nebo i poté, co se záměrně vyhýbáte návštěvě toalety. Pokud vás trápí zácpa, můžete si koupit v lékárně projímadlo nebo sníst něco vyzkoušeného, co se zácpou pomůže zatočit. A tím jsou švestky! Víte, jak právě ony pomohou?

Švestky jsou bohaté na obsah vitamínů (A, C, B1, B2), minerálních látek (sodík, fosfor, draslík, železo, hořčík, vápník), vlákniny, antioxidantů a dalších látek. Mají příznivý vliv na zdraví a také jsou ceněny kvůli tomu, že mají velmi pozitivní vliv na zácpu. Jedná se totiž o přírodní projímadlo, které pomůže, pokud máte problém s vyprazdňováním. Už si nemusíte kupovat drahá laxativa v lékárně, stačí se pouze zaměřit na to, co nám nabízí naše matka příroda. Tímto řešením jsou právě švestky.

Jak pomohou švestky na zácpu?

Existuje několik různých rad, které můžete využít, pokud vás trápí zácpa. Jejich lehce projímavé účinky mohou pomoct, pokud je bude správným způsobem konzumovat.

sušené švestky

Sušené švestky

Mezi známou klasiku na zácpu patří sušené švestky, které mohou pomoct dvěma způsoby:
- Snězte sušené švestky a zapijte je troškou vodou. Brzy se dostaví pocit, že fungují proto zácpě a musíte si odskočit,
- Namočte sušené švestky do vody přes noc - před namáčením švestky opláchněte vodou, ať se odstraní oxid siřičitý, pokud nejsou bez siřičitanů a následně je zalijte studenou vodou. Na druhý den ráno vodu vypijte a měkké švestky snězte. Účinek brzy poznáte.

Švestkový kompot

Také může při zácpě pomoct jíst švestkový kompot a to jak samotné švestky, tak i nálev. Množství, které byste měla sníst, je u každého jiné.

Povidla

Funguje i pojídání povidel po lžičkách, samozřejmě zapomeňte na pečivo či chleba a užívejte si lahodnou chuť povidlí. To se po chvíli projeví potřebou odskočit si.

Čerstvé švestky

Nezatracujte ani čerstvé švestky, které mají blahodárný účinek proti zácpě. Pro lepší ranní stolici snězte večer 7 - 10 švestek večer půl hodiny před spaním. Ráno se vám bude snadněji chodit na záchod, máte-li obecně problémy.

Kombinace švestek a otrub

Taktéž můžete vyzkoušet sníst sušené švestky (2 - 4 kousky) se lžící ovesných otrub. Zapijte dostatečným množstvím vody. Pravidelná konzumace pomáhá zlepšovat chození na záchod.

I když jsou švestky ceněny pro svůj projímavý účinek, nikdy není zaručeno, že budou fungovat na všechny. Někdy (hlavně u chronické formy) nemusí švestky na zácpu fungovat. Nicméně tato babská rada stojí za vyzkoušení, protože při správné konzumaci se výsledek většinou dostaví.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte