BudKocka.cz logo

Trápí vás lupy ve vlasech? Zbavte se jich!

Krása Vlasy Rady Markéta 22. ledna 2014
krásné vlasy

Mít lupy ve vlasech není žádná ostuda. Čas od času jimi trpí až polovina populace. Každopádně jsou ale tyto odumřelé částečky pokožky hlavy nepříjemné a dovedou pěkně potrápit. Víte, jak proti nim bojovat a dosáhnout lesklých, kvalitních a zdravých vlasů? V tomto článku vám poradíme, jak můžete s lupy zatočit.

Jak vznikají lupy?

Primární příčinou jsou kvasinky, které patří k běžné kožní flóře lidí. Způsobují uvolňování zrohovatělých kožních buněk. U lidí, kteří mají geneticky či hormonálně dánu nadprodukci kožního mazu nebo hodně mazových žláz, se kvasinky množí rychleji, takže také více trpí lupovitostí.

Existuje i řada dalších faktorů, které tvorbu lupů podporují, například časté mytí vlasů, spaní s mokrými vlasy, nekvalitní šampony, umývání vlasů hodně horkou vodou nebo jejich vysoušení horkým vzduchem, nedostatečné opláchnutí po umytí, výkyvy teploty, hodně suchá nebo naopak mastná pokožka, nedostatek minerálů a vitaminů (hlavně vitamin B, selen, zinek) a celkově nezdravá strava. Lupy mohou být také projevem nějaké kožní nemoci, stresu nebo zhoršené imunity.

Speciální šampony

Jakmile zjistíte, že vám z vlasů padají „vločky”, sežeňte si v drogerii nebo lékárně kvalitní šetrný šampon speciálně proti lupům. Měl by obsahovat pyrithion zinečnatý, sulfid selenu, kyselinu salicylovou a ketokonazol. Dobré jsou např. značky Bioderma, Alpecin, Alcina, Linola a speciální šampony od Nivey, Oriflame a Elséve. Někdy je třeba vyzkoušet víc druhů, než najdete ten nejvhodnější, doporučuje se je i pravidelně střídat, třeba co měsíc, protože dlouhodobé používání stejné značky může časem snížit účinnost.

Pokud nepomáhá ani pravidelné užívání kvalitních prostředků (kromě šamponů existují i kondicionéry a tonika proti lupům) je načase navštívit dermatologa.
Šampon ale není vše. Pokud trpíte lupy, je třeba celkově být k vlasům šetrnější, takže během léčby je nefénujte, nežehlete a chemicky nebarvěte.

Babské rady na lupy

Jestli dáváte přednost přírodě nebo chcete zkombinovat bylinky s přípravky z drogerie, existuje spousta lidových receptů, které pomáhají. Doporučují se odvary ze sušených listů břízy, heřmánku či máty, domácí šampon vyrobený smícháním vejce s lžičkou rumu a citronové šťávy, ale i aplikace olivového oleje nebo kefíru.

Mezi méně známé rady patří přidat k šamponu jemně nadrcený prášek ze dvou aspirinů či dva šálky jablečného octu se dvěma šálky studené vody, vmasírovat hrst jedlé sody do pokožky hlavy nebo po umytí opláchnout vlasy ústní vodou.

Správná výživa má také vliv

Zdravá životospráva má blahodárné účinky na celý organismus a pomáhá i proti lupovitosti. Pozitivně působí pangamin (pivovarské kvasnice) jako zdroj vitaminu B, selen a zinek najdeme v drůbežím a hovězím mase, oříšcích (hlavně para), hlívě ústřičné, celozrnných a mléčných výrobcích, mořských plodech nebo fazolích, beta-karoten v ovoci a zelenině. Nezapomínejte dodržovat pitný režim, který hydratuje pokožku.

Další rady a tipy

I když vás hlava svědí, neškrábejte si ji, tím pokožku jen podráždíte a lupy budou padat více. Místo toho pokožku hlavy jemně masírujte bříšky prstů, doporučuje se hlavně před umytím.
Přes zimu noste čepici, vlasy se pod ní sice víc mastí, ale pomáhá proti tvorbě lupů.
Posilujte imunitu, relaxujte, vyhýbejte se kořeněnému a tučnému jídlu a sladkostem.

Máte problémy s lupy? Jak proti nim bojujete?



Názory k článku
Napište, co si o tom myslíte