BudKocka.cz logo

Znáte nevýhody sedavého povolání?

Zdraví Problémy Práce Lucie 8. listopadu 2015
sedavá práce

Sedavá zaměstnání u počítače patří mezi velmi časté typy práce. Nejméně 40 hodin týdně se prosedí na židli u počítače, což se může projevit i negativními způsoby na zdraví. Práce v kanceláři nebo u počítače není zas taková výhra, jak si každý myslí. Víte, co všechno kancelářské krysy, asistentky, ajťáky, účetní atd. ohrožuje?

Práce u počítače není zrovna ideálním zaměstnáním, mohou se totiž objevit různé zdravotní problémy, které vznikají právě kvůli jednostrannému pohybu. Stačí si jen představit, co vlastně dělá člověk při práci. Neustále sedí (často v jedné strnulé poloze), hrbí se, mne si oči, jí atd. To se zákonitě musí projevit některými následky, které nejsou moc příjemné. Stačí jich pouze několik vyjmenovat.

Syndrom karpálního tunelu

Nesprávné nebo neustálé používání myši a klávesnice velice zatěžuje zápěstí a prsty. To se může projevit brněním, sníženou citlivostí nebo bolestmi, tedy je poškozen střední nerv v karpálním tunelu. Ze začátku se doporučuje zafixovat zápěstí, chladit ho, pokud to nepomáhá přistupuje se k injekcím nebo k operaci. Dobrou prevencí je správně používat myš a klávesnici, pravidelně procvičovat ruce, dávat si přestávky při práci a zvýšit příjem vitamínů skupiny B.

Problémy se zády

Kulatá záda při sezení, hrbení se, strnulá poloha, vykřivený krk, povolená ramena a k tomu špatně držené ruce se projeví nejen bolestmi zad, ale i krku nebo hlavy. Sedavá poloha je pro tělo velmi nepřirozená, což se může odrazit stále většími bolestmi. Opět pomohou přestávky, správné držení těla, cvičení a dobrá židle.

Oslabování pánevního dna

Při dlouhodobém sezení dochází k oslabování pánevního dna, to se projeví řadou nepříjemných následků. Mezi ty nejčastější patří inkontinence, problémy při porodu, potíže s močovým měchýřem, prolaps dělohy, problémy s erekcí nebo orgasmem. Nejlepším řešením je opět svaly pánevního dna posílit pravidelným cvičením, které ale musí být provedeno správně.

Zatěžování očí

Každodenní práce s počítačem má i negativní vliv na oči. Mezi nejčastější projevy patří pálení a slzení očí, unavené oči, suchost očí, snížená ostrost nebo bolesti hlavy. K tomu se ještě připojí nedostatečné nebo agresivní osvětlení, odlesky na monitoru, staré monitory atd. Pro to, aby byly vaše oči zdravé, věnujte dostatek pozornosti svému pracovišti. Minimalizujte odlesky, nemějte počítač proti slunci, nesviťte agresivními zářivkami, používejte kvalitní LCD, mějte ho v dostatečné vzdálenosti, mrkejte, cvičte a dělejte si přestávky. Nosíte-li brýle, pořiďte si je s antireflexní vrstvou.

Křečové žíly

Varixy neboli křečové žíly se nevyskytují jen u žen, ale i mužů. Na jejich vzniku má podíl dědičnost, strava, nadváha a sedavé zaměstnání. Jako nejlepší prevence je pohyb, střídavá sprcha, dát si nohy nahoru a nedávání si nohy přes nohu. V případě že si všimnete prvních varixů na nohou, běžte za lékařem, ať se to podchytí hned ze začátku.

Snadnější přibírání

Při sedavé práci má člověk tendenci neustále něco jíst, mlsat nebo jen pít sladkou kávu. Když k tomu ještě připočítá nulový pohyb, zvyšující se váha je na světě. Řešením je jíst v pravidelných intervalech, vyvarujte se neustálého jedení a mějte dostatek pohybu. Každý den se věnujte nějakému cvičení nebo alespoň choďte co nejvíce pěšky. Jen tak zamezíte zvýšení váhy, která se často u sedavých povolání vyskytuje.

Výskyt hemoroidů

Hemoroidy (nesprávně hemeroidy) se objevují často ve středním věku a na jejich vzniku má vliv nejen strava, ale i sedavý způsob života. Dá se říct, že dlouhé sezení může jejich vznik urychlit, protože je velmi rizikové. Jako prevence pomůže strava s dostatkem vlákniny, pohyb, zvolení vhodné židle nebo speciální cviky.

Stres

Dalším častým problémem je stres, který může být trošku vyšší než u jiných pracovních pozic. Práce u počítače může být stresující nejen kvůli tomu, že člověk nevidí, kolik mu toho přesně zbývá udělat, ale také kvůli prokrastinaci nebo problémům, které přináší právě to sezení. Nejlepším řešením je dávat si pauzy, mít pohyb a relaxovat.

V zásadě se dá říct, že nejvíce pomůže pravidelný pohyb, který může kompenzovat fakt, že pracujete v sedě.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte