Naučte se bojovat s prokrastinací a pusťte se do svých povinností s chutí
Životní styl Rady Markéta 30. ledna 2014Určitě to někdy zažil každý. Musíte se učit, psát seminárku nebo vás čekají pracovní či jiné povinnosti a vy se přistihnete, že místo toho brouzdáte po internetu, hrajete počítačovou hru, koukáte na televizi, lakujete si nehty nebo jste si hodila šlofíka, zatímco povinnosti stojí. Samozřejmě občas „vypnout” je příjemné a ničemu neškodí, ale co dělat, když vám jejich odkládání ztěžuje život? Přečtěte si náš článek o tom, jak vyzrát na prokrastinaci.
Význam slova prokrastinace
Prokrastinace je tendence neustále odkládat plnění úkolů a povinností na pozdější dobu. Jde o velmi rizikový fenomén pro duševní zdraví jedince.
Lenost nebo prokrastinace?
Někteří lidé tvrdí, že prokrastinace je jen korektní a módní výraz pro obyčejnou lenost, ale jiní zastávají názor, že jde o strach z činností, které mohou být nepříjemné nebo se u nich bojíme selhání a může i negativně ovlivnit duševní rovnováhu. Zatímco lenochům se nechce nic a často si i najdou způsob, jak se nepříjemným povinnostem vyhnout, lidé se sklony k prokrastinaci nakonec svou práci udělají, ale až na poslední chvíli a ve stresu. Mezitím mohou být aktivní v něčem jiném, třeba uklízí nebo vaří. Někoho hořící termín motivuje, jenže psychické a fyzické vypětí rozhodně není nejlepší způsob, jak se dopracovat k výsledku.
Uvědomte si, proč prokrastinujete
Jak už jsem zmínila výše, jedním z důvodů může být strach – ze selhání, chyb nebo dokonce paradoxně z úspěchu.
Další problém je, když máte zafixováno, že povinnost rovná se nepříjemnost. Většina pracovních nebo školních aktivit má i své nudné a obtížné stránky, proto se doporučuje začít nejprve jimi, ať se rychleji dostanete k těm zábavnějším a jednodušším.
Mnoho lidí je také chaotických, zatímco ti, kteří mají rádi ve věcech řád a přehlednost, si pravidelně vytvářejí tzv. „to-do” seznamy (věci, co mají udělat) a používají diáře a plánovače.
Prokrastinací ale mohou trpět i perfekcionisté, kteří se domnívají, že k danému úkolu nemají potřebné dovednosti, a proto se jim do něj nechce vůbec nebo lidé, kteří se bojí, že když uspějí, budou takovéto úkoly dostávat častěji. Jiní se zas nemohou rozhodnout, čím začít a tak začátek odkládají.
Když zjistíte, co konkrétně vám brání začít, je to první krok v překonání prokrastinace.
Veďte si seznam věcí, které máte v plánu
Tzv. „to-do list” je jednoduchou a užitečnou pomůckou. Prostě si do diáře (seznamy můžete vytvářet i v Excelu, v aplikaci na Gmailu, ve svém telefonu, existují i speciální webové stránky, nebo různé způsoby, jak si organizovat práci, např. GTD, apod.) pište, co je třeba udělat. Poznačte si rovněž deadline a popřemýšlejte, jak dlouho bude splnění daného úkolu trvat. Raději tuto dobu i zdvojnásobte a nepodceňujte.
Rozdělte úkol na několik dílčích částí
Začít s velkým projektem je vždy těžké. Ale není nic jednoduššího než jej rozdělit do jednotlivých kroků. Jak už jsme zmínili, můžete začít těmi těžšími, ale lze i naopak, protože jednodušší úkoly vám půjdou lépe od ruky a tím vás namotivují k pokračování. Když budete postupovat po malých krůčcích, nepřijde vám, že jste si naložili velké sousto.
Soustřeďte se a vytrvejte
Při práci omezte vše, co vás může vyrušovat, ať už puštěná televize nebo na pozadí zapnutý Facebook. Pusťte se do práce s tím, že aspoň na chvíli všechny rušivé elementy vypnete. Jakmile na vás přijdou myšlenky typu „Teď se na to necítím” nebo „Mám ještě čas dodělat to později”, nepodlehněte jim a snažte se ještě alespoň pár minut věnovat rozpracovanému úkolu. Brzy zjistíte, že to, co jste začali, je nejlepší dokončit naráz.
Odměňte se
Samozřejmě vám neradíme se přepínat. Naopak, dopřejte si zasloužený relax, klidně i po dokončení dílčí části vašeho úkolu. Teď si bez výčitek můžete pustit epizodu seriálu, zahrát si hru, zacvičit nebo nalakovat nehty – není to mnohem příjemnější pocit, když víte, že je to odměna za to, co se vám už podařilo dodělat?
Trpíte prokrastinací? Máte i své vlastní tipy na její překonání?
Názory k článku
Napište, co si o tom myslíte