BudKocka.cz logo

Rychlá chůze pomáhá na hubnutí a kondici

Zdraví Hubnutí Cvičení Monika 27. července 2015
rychlá chůze

V poslední době jde jasně vidět, že lidé zapomínají chodit pěšky. Všude se dopravují autem nebo hromadnou dopravou, ale pěšky chodí už jen málokdo a to i přesto, že jejich cíl je vzdálen pouhý jeden kilometr. Přitom obyčejná chůze má vliv na zdraví a hubnutí. Není vyhýbání se tomuto pohybu zbytečné?

Na rozdíl od chození do fitka je chůze úplně zdarma a taktéž chodit umí naprosto každý. Není to jak např. poledance, který se musíte nejprve naučit nebo pilates, kde je potřebná jistá ohebnost. Obyčejná chůze je pro všechny dostupná, ale tolik se na ni zapomíná. Bohužel. Můžete to jednoduše změnit, uvidíte, že chůze má skvělé účinky na mnoho oblastí. Velkou výhodou je, že chůze je přirozený aerobní pohyb, který nezatěžuje klouby nebo chodidla, jak tomu je u jiných cvičení.

Co všechno k chůzi potřebujete?

Asi je každému jasné, že v lodičkách moc dlouho nevydržíte chodit. Jednou za čas určitě obuv na menším podpatku nohám neuškodí, ale pro pravidelnou chůzi se raději lépe vybavte a pořiďte si následující:
dobré boty - záleží po jakém terénu budete převážně chodit. Pokud se bude jednat převážně o asfaltové silnice a chodníky, budou se vám hodit boty, které mají odpruženou patu (např. boty na běhání). Pro pohyb v přírodě jsou zas lepší turistické boty. Ze začátku si vystačíte v obou případech i s teniskami, ale časem by vás v nich mohly bolet nohy.
krokoměr - pokud si rádi hrajete s čísly, pořiďte si krokoměr nebo nějakou aplikaci do telefonu na měření vzdálenosti. Toto ale vůbec není nutné.
chuť a motivaci - bez chuti a motivace se vám bude jakýkoli pohyb vykonávat špatně.

Nezapomeňte na správné držení těla

Častým problémem je, že se hrbíme, máme kulatá a křivá záda, což by bylo dobré při chůzi napravit. Osvojte si následující rady, ať je chůze pro váš pohybový aparát ideální.
Při chůzi se narovnejte (záda i ramena) a lehce zatáhněte břicho, dívejte se dopředu a ne dolů. Při chůzi by se měly vždy pravidelně pohybovat i ruce. Chůze nesmí být strnulá, nýbrž plynulá.

Na hubnutí je účinná rychlá chůze

Jeden z důvodů, proč má i svižná chůze vliv na hubnutí, je ten, že při chůzi se tepová frekvence pohybuje v pásmu, které je ideální na hubnutí. Tato tepová frekvence se pohybuje kolem 55 - 65 % svého maxima. U běžných sportů bývá často vyšší a místo spalování tuků dochází ke zlepšování fyzické kondice, což není ideální stav, když chcete shodit.

Abyste ale chůzí hubli, tak je nutné chodit rychlou chůzí (ne pomalé courání jako po obchodech nebo parku) nejméně jednu hodinu. Jako rychlá chůze se bere 5 - 7 km za hodinu. Ke spalování tuků dochází asi až po 30 minutách, proto by měl tento pohyb trvat delší dobu, ať se co nejdéle tuky spalují. Jedna hodina každý den je naprosto ideální, brzy totiž uvidíte skvělé výsledky při hubnutí.

chůze nordic walking

Kolik se spálí kalorií?

Nedá se přesně říct, kolik se při chůzi spálí kalorií, protože se to odvíjí od rychlosti chůze, obtížnosti terénu a také od vaší váhy, proto je tyto hodnoty nutné brát pouze orientačně.

Začněte postupně

Pokud jste do této doby nevykonávali žádný pohyb, i s obyčejnou chůzí byste měli začít postupně. Kdybyste rovnou začali chodit rychle po jedné hodině den co den, buď by vás to přestalo bavit, nebo by zbytečně unavovalo. Nejprve si dejte půlhodinovou chůzi, kterou po týdnu až dvou zvyšte na 45 minut a pak po týdnu na 60 minut. Na začátku nemusíte chodit hned rychle, ale aby vám to vyhovovalo. Pokud jste obézní, tak vždy dbejte na svou fyzičku, ať si neuškodíte.

Jaký zvolit terén?

Celkem je jedno, jestli budete chodit po chodnících nebo po neupravovaných cestách, rovině nebo kopcích, ale nejlepší by bylo terén střídat. Chůzi můžete využít k poznávání okolí, vzdálenějších míst nebo jezdit na výlety. K tomu připojte chůzi do schodů, která má vliv na vytvarování stehen a hýždí. Po pár týdnech pravidelného chození poznáte na sobě významné změny.

Chůze s holemi - nordic walking

Oblíbená je také chůze s holemi neboli nordic walking. Díky tomu, že se používají při chůzi hole, je tento pohyb vhodný na posílení paží a ramen.
Více o nordic walkingu se dozvíte zde.

Účinky na zdraví

Chůze má mnoho výhod a účinků na zdraví, mezi které patří:

Co když není čas na chození?

Mnoho lidí se vymlouvá, že nemá na nic čas, ale proč si ho neudělat? Chodit můžete kdekoli, stačí jen chtít. A pokud bude odměnou vytoužené hubnutí, dobrá kondice a lepší zdravotní stav, tak již to za to stojí.
Pokud máte doma psa, vydejte se s ním na dlouhé procházky, bude vám vděčný.
Do práce nebo školy jděte část (nebo i celou) cesty pěšky.
Nejezděte na místa vzdálená pár kilometrů autem, když tuto vzdálenost bez problémů ujdete pěšky.
Místo sledování dalšího dílu seriálu se vydejte na hodinovou procházku, určitě to bude lepší než řešit klasické seriálové problémy.Názory k článku


Už je to rok co chodím pravidelně a dokázal jsem zhubnout o 10 kilco
milan, 15. srpna 2015

Chůze je skvělá, člověk si při ní vyčistí i hlavu a je mu fajn.
Drahuše, 15. listopadu 2015

Chodím každý den svižně asi hodinku,je to nejlepší fitko,všem doporučuji,cítím se skvěle a štíhle:o)
Evík, 4. dubna 2016

Chuze : nejlepsi na svete, chodim denne a svizne...15 kg dole za 12 mesicu....s holema nebo kocarem...doporucuji :-)
Pamela, 11. srpna 2016

Ano, též mám stejnou zkušenost. Čtyřikrát týdně hodinka, za čtyři měsíce třináct kilo dole.
dana, 8. února 2017

Miluji tento sport :). Rychlá chůze je pro mě jako nabití baterie :). Člověk má hned lepší náladu, když je venku a ještě dělá něco pro zdraví. Rychlá a svěží chůze vyčistí hlavu a mysl.
Ester, 9. února 2017

Dostala jsem pod stromeček běhací pás, pouze chodím - 4-5 km/ hod. a minimálně 1 hodinu.
Jsem zvědavá, jestli půjdou kila dolů ale hlavně se cítím lépe. Lepší by bylo chodit v přírodě ale i tento způsob není marný. A ještě si u toho pustím TV nebo hudbu.
Laďka, 24. února 2017

Chodim do posilovny na běhací stroj . Za 45 minut 4 km delam . Kazdou návštěvou prodluzuji. Dáša
Dáša, 1. října 2017

Chodim 2x v tydnu do prace a zpet pesky. Je to celkem 24km. Nekdy to dam i 3x. Chodim prirodou a nic lepsiho jsem nepoznal. Jsem jiny clovek.

Víťa, 12. ledna 2018

Rychlá, ale opravdu rychlá chůze je úžasná....chodím prakticky denně a ve svých 69 letech umím za hodinu ujít 9,5 kilometru. Petr
Petr, 3. února 2019

Rychla chuze je fakt skvela, take denne chodim okolo 6 km. V soucasne dobe mam ale problemy s artrozou kycle a lekar mi chuzi moc nedoporucuje. Tak nevim jak to bez me oblibene chuze vydrzim a co budu delat.
Anna, 2. března 2019

Napište, co si o tom myslíte