Močová inkontinence - únik moči
Zdraví Nemoci Monika 19. července 2016Močová inkontinence nebo inkontinence moči je porucha fungování močového měchýře nebo jeho svěrače a přitom dochází k mimovolnému úniku moči kvůli různým situacím. Může tak nastat při smíchu, sportu, kašli nebo i kvůli onemocnění. Jedná se o celkem nepříjemný a častý problém, který se dá pomocí léčby a několika menších změn řešit.
Inkontinence se častěji objevuje u žen a to již v mladším věku. Většinou vzniká kvůli těhotenství a porodu nebo kvůli nějaké stresové situaci. Později za ni mohou ochablé svaly pánevního dna, hormony, váha nebo různé nemoci.
I když se jedná o celkem choulostivý problém, není důvod se za tento problém stydět a je nutné jej rychle řešit. Vždy je na místě vyhledat pomoc lékaře - tento problém řeší urolog. Příčina může být u každého jiná, proto je nutné se domluvit s odborníkem, aby ji pomohl odhalit. Jen tak ji můžete zmírnit nebo odstranit.
Druhy inkontinence moči
Existuje několik druhů inkontinencí, které vznikají kvůli různým příčinám.
Stresová inkontinence
Jedná se o nejčastější typ inkontinence. Při zvýšení tlaku v dutině břišní dochází k úniku moči. Často je tlak vyvolán různými drobnostmi, mezi které patří sportovní zátěž, kýchnutí, smích nebo kašel. Stresová inkontinence často vzniká kvůli oslabení svalstva pánevního dna a špatné koordinaci svalů. To může vzniknout nejen kvůli nedostatku pohybu, ale také porody, těhotenstvím, operacemi, obezitou nebo i věkem.
Jak vhodné řešení se jeví cvičení (zejména posilování svalů pánevního dna - Kegelovy cviky) a rehabilitace. Tato inkontinence se dá odstranit zcela nebo alespoň částečně. Pokud by konzervační léčba nepomohla, je možné i chirurgické řešení. Záleží na tom, který stresový faktor únik moči vyvolává.
Urgentní inkontinence
V tomto případě se jedná spíše o hyperaktivní močový měchýř, u kterého se může nebo nemusí objevit inkontinence. Jedná se o náhlé a naléhavé nucení, které je někdy spojeno i s mimovolným únikem moči. Močový měchýř, který může být oslaben infekcemi, neurologickými onemocněními nebo může být postižena stěna močového měchýře, se projevuje různými kontrakcemi a následně velice rychlou potřebou.
Nutné je odstranit nebo potlačit příčinu, ať se dá vyřešit problém. Taktéž je potřebné posilovat svaly pánevního dna.
Smíšená inkontinence
U tohoto typu močové inkontinence se propojuje urgentní a stresová inkontinence.
Reflexní inkontinence
Jedná se o inkontinenci, za kterou stojí neurogenní příčina. Může za ní neurologické onemocnění, úraz páteře nebo mozku. Vyprazdňování močového měchýře je negativně ovlivněnou uvedenou příčinou.
Paradoxní ischurie
Při tomto způsobu úniku moči močový měchýř přetéká, protože se zvětšuje zbytkovou močí. Není možné se pořádně vymočit a moč samovolně uniká většinou po kapkách. Často je močová trubice zúžená, příčinou může být i zvětšená prostata nebo nádor.
Jaké jsou způsoby léčby inkontinence?
- Rehabilitace a cvičení
- Posílení svalstva pánevního dna
- Používání kompenzačních pomůcek
- Léčba léky
- Operační zákrok
Co zahrnuje vyšetření?
Jakmile přijdete k urologovi, čekají vás po sdělení anamnézy různá vyšetření. Důležité je ultrazvukové vyšetření, vyšetření pohmatem, rozbor moči nebo stresový test. V některých případech se dělá také urodynamické vyšetření nebo cystoskopie. Vše vždy záleží na problémech, které dotyčný ještě má. Pak následuje léčba a k tomu i různá doporučení.
Močová inkontinence je určitě řešitelný problém, pokud se začne řešit včas. Někdy může i sama zmizet (například po porodu), ale většinou je nutná léčba. Jako prevence se doporučuje pravidelné posilování pánevního dna.
Názory k článku
Jiřina, 22. září 2016
Heluš, 19. prosince 2016
Vlasta, 20. ledna 2017
Napište, co si o tom myslíte