BudKocka.cz logo

Jak omezit stres, aby vás tolik netrápil?

Zdraví Rady Eliška 7. srpna 2015
stres

Všudypřítomný stres není pro zdraví a psychiku vůbec nic příjemného. Může vás postupně ničit a někdy nezbývá nic jiného, než abyste sáhla po antidepresivech. Nejsou ale tyto léky zbytečné? Nebylo by jednodušší vyřešit tu pravou příčinu a bojovat proti stresu přírodními prostředky? Určitě ano! Naučte se, jak můžete bojovat se stresem a jak ho můžete regulovat.

Jako nejlepší rada je zajisté ta, abyste se naučila ovládat svůj stres nebo se občas chovala jako flegmatik. Čím víc se budete stresovat, tím víc se stres prohloubí a již ho nebude možné snadno řešit. Snažte se vyvarovat všemu, co vás stresuje nebo to alespoň zminimalizujte. Pokud říkáte, že to nejde, tak určitě to jde.

Zjistěte příčinu

Většinou každý ví, co ho nejvíce stresuje. U každého je to něco jiného a většinou se jedná i o mnoho malicherných věcí, ačkoli některé jsou i vážné. Mohou to být peníze, partner, děti, příbuzní, nemoc, bydlení, půjčky, práce, kolegové, postava atd. Snažte si probrat, zda vám opravdu všechny podněty stojí za to, abyste se stresovala. Mírný stres je v pořádku, ale rozhodně by se to nemělo převléct ve velký stres, který vás bude neustále trápit.

Tipy, jak se zbavit stresu

Zacvičte si

Díky cvičení se budete cítit lépe. Při cvičení se vyplavuje endorfin, který je taktéž nazýván jako hormon štěstí, což je přesně to, co potřebujete. Při cvičení se uvolníte, nebudete myslet na stresující faktory a náramně se pobavíte. A že vás nebaví cvičení? Co tak vyzkoušet něco obvyklého nebo si aspoň běžte zaběhat či vsaďte na rychlou chůzi. Vyčistíte si při pohybu hlavu a odpočinete si.

Relaxujte

Máte pocit, že nic nestíháte a že pořád musíte něco dělat? A máte také čas, abyste si odpočinula? Najděte si ho! Pokud musíte dělat nějaké věci, tak ty buď počkají nebo je mohou udělat děti či partner. Vy alespoň budete mít čas na odpočinek.

Běžte do přírody

Pokud jste v práci od nevidím do nevidím, pak na vás čeká ještě druhá směna doma, není divu, že jste stále ve stresu. Vypněte a zajděte si do přírody na místa, kde je klid a kde si můžete jen tak sednout a odpočívat. Nasajete skvělou atmosféru a odpočinete si.

Věnujte se svému koníčku

Máte-li nějakého koníčka, na kterého bohužel teď nemáte moc času, zkuste si ho najít a opět dělejte to, co jste měla ráda. Nemusíte tomu věnovat dlouhé hodiny jak dříve, ale stačí jen chvilička, která vás potěší. Pokud ale žádného koníčka nemáte, zkuste si najít něco, co by vás bavilo a z čeho byste měla radost.

Zajděte si na kávu

Co tak se zajít uvolnit k šálku dobré kávy s kamarádkou? Nebudete se stresovat a můžete řešit něco jiného. Hlavně ale s ní nechtějte řešit, že jste stále ve stresu. To by vám mohl přitížit a stres ještě prohloubit. Na konverzaci jsou mnohem lepší jiná témata.

Pořádně se vyspěte

Ráno vstáváte unavená a moc dobře víte, že jste toho zase nic moc nenaspala? I dostatek nebo nedostatek spánku má významný vliv na stres. Běžte spát dříve a spěte 7 - 8 hodin. Budete se cítit odpočatá a nový den vám půjde mnohem lépe. Pokud budete mít hned ráno špatnou náladu, tak i celý den bude mnohem horší a prohloubí více vnímání stresových podnětů.

Udělejte něco bláznivého

Na stres pomohou i různé bláznivé nebo originální nápady. Můžete přestěhovat nábytek, vymalovat stěny zajímavou barvou, vyházet nepoužívané oblečení a věci nebo připravit něco originálního pro rodinku. Může to být něco milého nebo také něco, co je vytočí a vás pobaví.

Potěšte se

Na dobrou náladu si můžete koupit nějaké zajímavé jídlo, oblečení, doplněk do domácnosti nebo cokoliv, co máte ráda a víte, že by vás to pohladilo po duši. Nemusí se jednat o věc, která je drahá, určitě vás potěší i něco menšího.

Máte svůj tip, jak můžete regulovat stres?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte