Přírodní pomocníci na bolesti hlavy
Zdraví Rady Babské rady Markéta 21. července 2015Bolesti hlavy nebo přímo migrény jsou velmi častým zdravotním problémem a vyskytují se 2x častěji u žen než u mužů. Mohou pramenit z různých příčin, mnozí lidé, kteří bolestmi hlavy často trpí, musejí hledat úlevu téměř každodenně. Pokud ale pořád zobou prášky, mohou se dostat do bludného kruhu - některé léky zpětně samy způsobují bolesti nebo po čase přestanou účinkovat a je třeba jich brát více a více, což je nebezpečné. Naštěstí existují různé přírodní prostředky, které si lze jednoduše připravit doma nebo je možná již ve své domácnosti máte. Víte, které babské rady vám pomohou?
Přírodní pomocníci na bolesti hlavy
Levandulový olej
Krásně voní a navíc je užitečným přípravkem proti bolestem hlavy a migrénám. Levandulový olej se buď inhaluje nebo aplikuje lokálně, na rozdíl od některých dalších druhů olejů není nutné jej ředit, aby byl bezpečný. Neměl by se však užívat ústně.
Pro inhalaci páry přidejte 2-4 kapky do hrnku s vařící vodou.
Mátový olej
Máta peprná je uklidňující rostlina, u které je prokázáno, že zmírňuje tzv. tenzní bolesti hlavy (charakteristické tupou svíravou bolestí především v oblasti spánků a čela). Mátový olej má vazodilatační vlastnosti, které pomáhají rozšiřovat cévy a řídit tok krve v těle. Bolesti hlavy a migrény jsou často způsobeny špatným průtokem krve a máta napomáhá otvírat a zavírat cévy, které její průtok podporují. Mátové přípravky rovněž otvírají nosní dutiny, aby se do krevního oběhu dostalo více kyslíku.
Vmasírujte olej do oblastí spánků, čela a čelistí, příjemně ochladí. Jestli máte citlivou pleť, zkuste jej zředit trochou olivového oleje nebo vody.
Bazalkový olej
Bazalka je silně aromatická bylinka oblíbená hlavně k pizze a těstovinám, ale také je vhodná pro lidi trpící bolestmi hlavy. Uvolňuje svalstvo, takže je účinná zejména při bolestech způsobených napětím a ztuhlými svaly.
Rybí olej
Podle několika studií může rybí olej pomoci na bolesti hlavy a migrény díky obsahu omega-3 mastných kyselin. Ty jsou primárně zdravé pro srdce - zmírňují záněty, zlepšují krevní srážlivost, snižují krevní tlak a podporují stabilní srdeční rytmus, tím také pomáhají na bolesti hlavy - zmírňují záněty v krevních buňkách, které tlačí a přiskřipují nervy. Pokud zvolíte opravdový rybí olej (ne ve formě kapslí), nalijte lžíci do sklenice pomerančového džusu, bude tak mnohem příjemnější jej zkonzumovat.
Kopretina řimbaba (řimbaba obecná)
Tato půvabná květinka vzhledově připomíná heřmánek. Jako přírodní analgetikum je populární od 80. let 20. stol., kdy studie ukázaly, že lidem, kteří ji denně užívali, se zlepšily migrény. Bylo také zjištěno, že má podobné vlastnosti jako aspirin, ale bez jeho vedlejších účinků. Řimbaby uvolňují napětí a stahují cévy a tím zmírňují bolestivý tlak.
Příprava: 30 g čerstvých nebo sušených květin přidejte do litru vařící vody. Louhujte 10 minut a poté sceďte. Vypijte půl šálku 2x denně podle potřeby.
Mandle
Hoďte do sebe pár mandlí místo prášků, zejména pokud trpíte každodenními tenzními bolestmi. Obsahují kyselinu acetylsalicylovou (salicin), která se jako složka aspirinu, acylprinu, anopyrinu a dalších léků používá jako analgetikum proti horečce a pro zmírnění zánětů. Dejte si hrst nebo dvě, pokud cítíte bolest hlavy přicházet.
Pozor: U některých lidí s migrénami mohou být mandle spouštěč.
Pohanka
Pohanka je účinná především díky svému obsahu flavonoidů a fytochemikálií, u kterých bylo prokázáno, že mají antioxidační vlastnosti, jimiž bojují proti poškození buněk. Podle vědců dále působí na záněty, častou příčinu bolestí hlavy.
Co dál můžete udělat?
Naučte se relaxačním technikám - józe, dýchacím cvičením, uvolňovacím cvikům (hlavně protažení zad a ramen) nebo masáži spánků. Pravidelně provozujte fyzické aktivity a buďte na čerstvém vzduchu. Zlepšete držení těla při chůzi i vsedě. Nikdy nezapomínejte na pitný režim.
Čemu se naopak vyhnout?
S bolestmi hlavy vám může pomoci také změna jídelníčku. U některých potravin je prokázáno, že mohou mít vliv na frekvenci a intenzitu bolesti i na spuštění migrény. Patří sem mléko a mléčné výrobky, čokoláda, arašídové máslo, některé druhy ovoce (avokádo, banán, citrusy), cibule, maso obsahující dusičnany jako slanina nebo párek v rohlíku, potraviny s glutamátem sodným nebo tyraminem a nakládané či fermentované pokrmy.
Znáte nějaké další přírodní prostředky, které mohou pomoci?