BudKocka.cz logo

Křečové žíly dokáží pěkně potrápit

Zdraví Rady Nemoci Markéta 25. listopadu 2013
nohy

Křečové žíly, zvané také varixy nebo žilní (cévní) městky, patří k nepříjemným civilizačním chorobám. Trpí na ně dvakrát více ženy než muži, v různé podobě postihují 20-30 % populace a nad 60 let je dokonce má každý druhý až třetí člověk. Proto je důležité vědět, jak je včas rozpoznat a případně léčit, což si řekneme v tomto článku.

Jak křečové žíly vznikají?

Varixy vznikají nejčastěji na nohách oslabením žilní stěny, díky chybějící či nedomykavé chlopni, čímž dochází k městnání krve v žilách a jejímu tlaku na ně. Tento tlak je dlouhodobě poškozuje, žíly se rozšiřují, zprohýbají a vystupují na povrch kůže. Nejenže je to pak viditelný kosmetický problém, ale pokud je podceňujeme, hrozí i trombóza, embolie nebo bércový vřed.
Mezi rizikové faktory vzniku patří věk (stárnutí), ženské hormony a těhotenství, vysoký krevní tlak, obezita nebo zaměstnání, kde člověk hodně stojí nebo sedí. Nejčastěji je však příčina oslabení žilní stěny vrozená a podmíněná dědičně.

Příznaky křečových žil

Kromě očividných příznaků, tedy vystoupení nemocných žil na povrch pokožky, se mohou projevovat otoky, mravenčením, tíhou a zvýšenou únavou nohou, svěděním, bolestí a nočními křečemi. Varixy se nejčastěji objevují na lýtku, stehnu nebo v okolí kotníku.

Léčba křečových žil

Varixy lze léčit buď konzervativně (zejména zpočátku) nebo v těžších případech chirurgicky (je nutná operace). Konzervativní léčba zahrnuje nošení elastických obinadel nebo stahovacích punčoch a užívání léků (tzv. venofarmak), které zabraňují dalšímu poškozování a odstraňují nebo alespoň zmírňují průvodní obtíže.

Při chirurgickém zákroku se odstraňují již vzniklé křečové žíly. Menší žilky lze léčit jednodušší sklerotizací, což je ambulantní zákrok, při kterém lékař vstříkne do žíly látku, která ji zevnitř nenávratně rozloží a tělo ji pak samo odbourá. Žilní stěny se slepí a varix se uzavře.

Mezi moderní chirurgické metody patří dále endovaskulární léčba (do žilního kmene je zavedena sonda vysílající laserové záření či bipolární radiofrekvenční proud) nebo spolehlivá a přesná léčba laserem.

Prevence křečových žil

Bohužel, jelikož je vznik varixů ovlivněn zejména geneticky, tak úplná prevence není podle odborníků možná. Nicméně zdravým životním stylem a pohybovými aktivitami nic nezkazíte a omezíte pocity těžkých nohou a bolesti. Kromě běžného pohybu se doporučují jednoduché gymnastické cviky, kdy jsou nohy nahoře a ve zvýšené poloze by měly být i při odpočinku a sprchovat je střídavě studenou a teplou vodou.
Dále se při vyšším riziku vzniku varixů doporučuje nenosit vysoké podpatky a těsné kalhoty. Samozřejmostí je také nekouřit, zdravě jíst a udržovat si optimální váhu.
Pokud v zaměstnání hodně stojíte nebo sedíte, nezapomínejte na pravidelné protažení.

Trápí vás křečové žíly? Máte tip na nějaký přípravek, přírodní léčbu nebo na nějakou rychlou pomoc?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte