Hemoroidy - příznaky, léčba a rady
Zdraví Nemoci Markéta 5. května 2016Hemoroidy (nesprávně hemeroidy) jsou vlastně jako křečové žíly v oblasti konečníku. Cévní pleteň se zde skládá z drobných cévek a žilek, kudy protéká krev do řitní oblasti. Pokud však tento systém nefunguje správně a žíly natečou nebo se zduří, vznikají uvnitř nebo na vnější straně nepříjemné hemoroidy. Většinou tato obtíž není vážná, ale mohou bolet, svědit či krvácet.
Jaké jsou příznaky hemoroidů?
Jedním z nejčastějších příznaků je krvácení (většinou bezbolestné), obvykle když jdete na záchod. Možná uvidíte pár kapek krve na toaletním papíře nebo v míse. Můžete také cítit svědění, bolest či malé boule v oblasti konečníku. Všechny tyto příznaky však mohou být projevem i jiných problémů, takže se poraďte s lékařem hned, jak si některého z nich všimnete, aby mohl vyloučit jinou zdravotní obtíž.
Co hemoroidy způsobuje?
Přesná příčina jejich vzniku není dosud známá. Častěji se hemoroidy vyskytují, pokud trpíváte průjmem nebo naopak zácpou a býváte dlouho na záchodě. Také se objevují, jak člověk stárne, má nadváhu, trpěli na ně jeho rodiče či u těhotných žen.
Jak se hemoroidy diagnostikují?
Lékař se vás zeptá na krvácení, svědění, popř. jiné příznaky a prohlédne vás i fyzicky. Může přitom použít malou trubičku zvanou anoskop nebo navrhnout kolonoskopii či sigmoideoskopii (její zkrácenou verzi). Tím rovněž vyloučí jiné příčiny vašich příznaků.
Jak se projevují vnitřní hemoroidy?
Vznikají, když se žíly uvnitř konečníku zvětší nebo nabobtnají. Projevují se jasně červeným krvácením, ale obvykle nebolí. Mohou však vyhřeznout - tomu se říká prolaps. Tyto vyhřezlé hemoroidy jsou i bolestivé a svědí. V počátečním stadiu se většinou samy zasunou zpět, později si je však člověk musí vracet do konečníku sám prsty.
Jak se projevují vnější hemoroidy?
Ty se objevují především na zevním povrchu konečníku těsně pod kůží. Většinou nebolí a nekrvácí, ale může dojít ke vzniku většího uzle (nahromadění krve v cévní pleteni), který buď způsobí kožní výchlipku znesnadňující hygienu řitní oblasti a tím rizikovou pro vznik dalších hemoroidů, nebo prasknou (poté je důležité zvýšit hygienu v této oblasti, aby nedošlo k infekci). Uzlík lidé často pociťují jako tlak a jeho prasknutí vnímají jako úlevu.
Jaké jsou domácí přípravky proti hemoroidům?
Vyzkoušejte volně prodejné krémy (například tento), gely (například tento) a čípky (například tyto), pro zmírnění bolesti a otoku pomáhá také malý ledový obklad. Doporučují se rovněž teplé sedací koupele v odvaru z dubové kůry a po vykonání potřeby se utřít vlhkým ubrouskem místo klasického toaletního papíru. Pro snadnější chození na WC se používají i tzv. změkčovače stolice.
Podívejte se na další přípravky do tohoto obchodu, které jsou určeny právě na tuto nepříjemnou záležitost.
Jaké jsou komplikace hemoroidů?
Jestliže je vnitřní hemoroid vytlačen (vyhřeznutý) ven, může krvácet, svědit a bolet. Až se otok zmírní, sám se vrátí nebo jej můžete jemně postrčit zpět. K bolesti a tlaku rovněž dochází, když se v něm vytvoří krevní sraženina. Poté vzniklý uzel buď praskne, nebo po něm zbude malý obtěžující kousek kůže (výchlipka).
Jak se stravovat při tomto problému?
I váš jídelníček může být prevencí nebo alespoň zmírnit příznaky hemoroidů. Přidejte do něj potraviny s vysokým obsahem vlákniny, která změkčí stolici - listovou zeleninu, čerstvé ovoce, fazole, celozrnné pečivo a cereálie. S přísunem vlákniny však začínejte pomalu, protože příliš mnoho najednou může vyvolat plynatost a nadýmání. Jako prevenci zácpy a ke snadnějšímu chození na záchod pijte i hodně vody.
Další možnosti léčby
Pokud domácí léčba a prostředky nefungují, lékař vám může hemoroid podvázat gumovým kroužkem, tím se zaškrtí a odpadne. Této metodě se říká elastická ligatura. Další možnosti zahrnují unipolární elektrokoagulaci (uzel se scvrkne průchodem elektrického proudu), bipolární koagulaci (zničení teplem), kryoterapii (mrazem) a sklerotizaci (do žíly se mikrojehlou vpraví chemická tekutá nebo pěnová - sklerotizační látka).
Chirurgické řešení
U velmi velkých hemoroidů nebo těch, které prostě samy nezmizí, může být potřeba operačního zákroku. Používá se buď laser (operace laserem je velmi oblíbená), nebo klasicky skalpel a odstraňuje se buď jen uzel, nebo i okolní sliznice. V poslední době se provádí i jednodušší operace, kdy se hemoroidy nechají držet pomocí sponek na místě namísto jejich odstranění. Tento postup je méně bolestivý a pacient se po něm rychleji zotaví.
Máte nějaké rady, které pomáhají na hemeroidy?
Názory k článku
Jana, 30. června 2016
Lenka, 4. července 2016
JAna, 7. července 2016
Lenka, 18. července 2016
Napište, co si o tom myslíte