BudKocka.cz logo

Droždí funguje na akné! Recept na masku

Krása Pleť Eliška 11. května 2015
maska z droždí

Už naše babičky říkávaly, že na akné pomáhá droždí. Platí to stále a co dělat, aby droždí skutečně fungovalo? Někteří radí kvasnice jíst a jiní si z nich připravit masku.
Co je ale účinnější?

Droždí neboli kvasnice jsou určité kvasinky Saccharomyces cerevisiae, které jsou slisované do kostky nebo do většího útvaru při prodeji droždí na váhu. Aby se droždí dále rozmnožovalo, je nutné k němu přidat cukr a teplou vodu či mléko. Bez kvasnic by si asi nikdo nedokázal představit pečení, protože se jedná o nutnou součást kynutého těsta. Je možné použít i kvásek, ale u něj náročná několikadenní příprava.

Existuje několik druhů droždí a to pekárenské (slouží na pečení), pivovarské (používá se při přípravě piva) a lahůdkové (jedná se o neaktivní droždí sloužící k dochucování). Pro přípravu masek se používá pouze čerstvé droždí. To stejné platí, pokud připravujete pomazánky, knedlíčky atd.

Účinky na zdraví

I když to na první pohled nevypadá, tak toto nenápadné droždí má plno účinků. Pyšní se tím, že má detoxikační a čistící účinky, má skvělý vliv na akné, podporuje růst vlasů a také jeho konzumace je velmi důležitá. Obsahuje hlavně vitamíny skupiny B, dále chrom a další stopové prvky, nenasycené mastné kyselin, má pozitivní vliv na trávení, reguluje hladinu cukru v krvi, má pozitivní vliv na nervovou soustavu a omezuje chuť na sladké.

Recepty na domácí masky

Jednoduchá maska z droždí na akné

Suroviny:
1 kostka čerstvého droždí (42 g)
trošku teplé vody nebo mléka

Droždí nadrobte a přidejte na něj trošku teplé vody. Promíchejte, aby z toho vznikla kašička a naneste na vyčištěný obličej. Nechte působit minimálně 20 minut a pak odstraňte pomocí teplé vody.
Můžete ji nanést na problémová místa i před spaním - počkejte, než maska zaschne a nechejte působit přes noc. Ráno zbytky omyjte. Na druhý den je vhodné, vytřepat povlečení a poté jej vyprat. Jakmile totiž droždí zaschne, snadno se drolí a zaneřádí postel.

Kvasnicová maska s tea tree

Suroviny:
1 kostka kvasnic (42 g)
pár kapek tea tree oleje
kávová lžička medu
teplá voda

Kvasnice nadrobte do misky, dále přidejte opravdu trošičku oleje a med. Míchejte, aby vznikla kašička. Podle potřeby přidejte i teplou vodu. Poté naneste na očištěný obličej a nechejte působit nejméně 20 minut a pak odstraňte.

maska z droždí

Drožďová maska s citronem

Suroviny:
1 kostka droždí (42 g)
1 citron

Droždí rozdrobte a smíchejte se šťávou z citronu, tu ale dávejte opatrně, ať jí není moc. Umíchejte si kašičku, kterou rychle naneste na pleť. Nechte působit, dokud maska nezaschne a po chvíli ji omyjte vodou.

Jak často nanášet a kdy budou výsledky?

Masku si připravte nejlépe dvakrát týdně. Vždy ji nanášejte na čistou pleť a nechte působit nejméně do té doby, dokud neuschne, což je dvacet minut. Pak ji pomocí teplé vody a tampónů odstraňte.

První výsledky poznáte na své pokožce po pár aplikacích. Nejlepší je ji nanášet na menší akné (klidně i zanícené) a pupínky. Pokud máte velké boláky, tak vám pravděpodobně moc nepomůže. Po několika aplikacích bude pleť hebčí, hladší a akné menší nebo žádné. Pokud budete droždí nanášet cíleně na jeden pupínek, tak je lepší častější aplikace a nejlépe nechat působit přes noc. Výsledky uvidíte za den nebo za pár dní.

Může pomáhat i pangamin

Dobré účinky má i pangamin, což jsou tobolky, které jsou vyrobeny ze sušených pivovarských kvasnic. Pravidelná konzumace má vliv nejen na akné, růst vlasů a regeneraci organismu, ale také dodává tělu vitamíny, enzymy a stopové prvky.

Ovšem ne všichni tyto tablety dobře snáší a to nejen kvůli jejich typické chuti, ale také může někomu rozhodit trávení (alespoň tak si na to někteří stěžují). Záleží tedy na každém, zda je vyzkouší nebo ne. Tyto tobolky je možné koupit v lékárně a některé jsou i v kombinaci s různými dalšími látkami.

Funguje i obyčejné jedení

Kvasnice fungují i tak, že je budete pravidelně jíst. Můžete sníst jen tak kousek droždí, což každý kvůli vůni a chuti nesní, bude mu proti srsti ho jíst. Můžete si také připravit přímo z droždí i různé pokrmy. Oblíbená je drožďová pomazánka, knedlíčky, polévka atd.
První účinky poznáte po pravidelné konzumaci a to nejen na pleti, ale třeba i na vlasech.

Máte dobré nebo špatné zkušenosti s maskami z droždí? Jak vypadá váš recept?Názory k článku


maska z droždí vám to ještě víc skazí

eva, 4. ledna 2021

Napište, co si o tom myslíte