Co to znamená, když vás bolí břicho?
Zdraví Rady Soňa 20. prosince 2019Bolest břicha se občas objeví snad u každého. Někdy to má jednoduché vysvětlení (snědla jste něco tučného nebo mléčného), máte prostě podrážděný žaludek, někdy je potřeba podstoupit řadu vyšetření, než se přijde na to, co vám vlastně je (může to být celiakie nebo Crohnova choroba).
Pokud se jedná o občasný problém, asi to řešit nebudete, pokud se daný problém vyskytuje pravidelně, již stojí za zvážení návštěva lékaře. Pokud vás bude náhle neskutečně bolet břicho, urychleně to řešte.
Jak se může bolest břicha projevovat?
Břicho může bolet různě. Ostrá nebo tupá bolest, křeče, nepříjemný tlak, píchání, silný tlak, nesnesitelná bolest, migrující bolest atd. může značit řadu onemocnění, ale jako nejčastější příčina je dietní chyba, konzumace špatného nebo zkaženého jídla, zácpa nebo alergie nebo nesnášenlivost určité potraviny.
Pokud je bolest břicha na určitém místě, problém se snadněji diagnostikuje. Pokud bolí břicho celkově, je potřeba i celkové vyšetření. Důležité je nepodceňovat situaci a obrátit se na lékaře. Někdy stačí jít za praktickým lékařem, který vás pošle ke specialistovi. Někdy je nutná návštěva pohotovosti.
Kde se může objevit bolest na břiše?
Bolest kolem pupku
Pokud vás bolí břicho v oblasti pupku, může se takto projevovat břišní kýla, zánět slepého střeva, zánět tenkého střeva, neprůchodnost střev nebo můžete mít namožené břišní svaly. Pokud bolest vystřeluje až do zad, jedná se o akutní zánět slinivky, který byste měla urychleně řešit.
Bolest v nadbřišku (pod žebry)
Bolest v podžebří může znamenat, že máte problémy se žaludkem, jícnem nebo pobřišnicí. Dále se tak může projevit střevní chřipka nebo infarkt.
Bolest na pravé straně pod žebry je většinou spjata se žlučníkem. Ostrá, silná a bodavá bolest se může ze začátku objevit uprostřed a pak se přemístí směrem doprava nebo dokonce může vystřelit až do zad pod pravou lopatku. Žlučníkový záchvat se projevuje ještě příznaky jako zvracení, nevolnost nebo pocení. Nepříliš znatelná (tupá) bolest může značit potíže s játry.
Bolestí na levé straně pod žebry se projevuje žaludeční vřed, vřed na dvanácterníku, vředová choroba žaludku, potíže se slezinou, dráždivý tračník nebo chronický zánět slinivky. Pokud se silná bolest nad pupkem objeví náhle, která může přecházet až do ramene nebo zad, jedná se o akutní problém, který byste měla rychle řešit.
Bolest v podbřišku (spodní část břicha)
Bolestí v pravém podbřišku (tedy pod pupkem) se často projevuje zánět slepého střeva. Nejprve začíná jako bolest kolem pupku, pak se přesouvá podbřišku vpravo. Dolní část břicha a bolest trápí i lidi s Crohnem. Pokud by se objevila i bolest na zádech a boku, může to být ledvinová kolika.
Bolest v levém podbřišku ukazuje na problém s tlustým střevem, konečníkem nebo střevní chřipkou. Dále vás vlevo dole nebo uprostřed bolí, pokud máte zánět močových cest, zánět vaječníků, zánět dělohy nebo prostata u mužů.
Bolest po jídle
Po těžkém, mastném, smaženém nebo tučném jídle se mohou vyskytnout křeče a bolesti, to značí, že máte problémy se žlučníkem nebo slinivkou. Pokud se po tučném jídle objeví bolest za zhruba půl hodiny a uleví vám zvracení, tak to jsou žlučníkové kameny. Bolest téměř vždy po jídle znamená, že můžete mít žaludeční vředy nebo se tak může projevovat rakovina žaludku.
Jestliže po jídle s mlékem nebo mléčnými výrobky máte křeče nebo bolesti, následně spěcháte na záchod s průjmem, máte problém s intolerancí laktózy (tělo ho nemůže trávit). Pokud je to po jiných pokrmech, můžete mít alergii na jinou potravinu nebo můžete mít intoleranci lepku (celiakie).
Těžké jídlo na lačno, alkohol na lačno nebo množství sladkého způsobí opět bolest nebo křeče. Poté se může objevit i průjem. Břicho může bolet rovněž z nevhodné kombinace jídel nebo konzumace starého nebo zkaženého jídla.
Bolest ze stresu
I před stresovou situací se může vyskytnout bolest břicha a často i nutkání jít na záchod často s průjmem. Na záchod můžete jít i několikrát. Může za to nejen stres, ale také strach, deprese nebo úzkosti.
Při menstruaci a ovulaci
Při menstruaci se mohou v prvních dnech objevit křeče, které mohou být doprovázeny i dalšími projevy jako je zvracení, omdlení nevolnost nebo bolest hlavy. Při ovulaci se může vyskytnout rovněž křeče a pichlavá bolest.
Zmírněte menstruaci pomocí osvědčených rad.
Jaké se mohou objevit další příznaky?
Kromě bolesti břicha na libovolném místě můžete mát i další příznaky:
- Křeče
- Průjem
- Zácpa
- Nevolnost
- Zvracení
- Nafouklé břicho
- Nadýmání
- Bolesti zad
Jak léčit bolest břicha?
Vždy záleží na tom, jaký máte problém. Akutní problém, když vás hodně bolí břicho, nepodceňujte, raději se urychleně nechte vyšetřit na pohotovosti. Může to být žlučník, slinivka nebo tlusté střevo. Pokud je to dlouhodobý problém, sdělte jej svému praktikovi, který vám doporučí další postup.
Pokud máte potíže po jídle, zaměřte se na svůj jídelníček. V případě, že vám nedělá dobře mléko, nepijte ho, pokud vám vadí smažená či tučná jídla, omezte jejich konzumaci. Někdy to může být způsobeno přejídáním, hltáním nebo konzumací teplého pečiva nebo moučníků.