BudKocka.cz logo

Co je Crohnova nemoc a jak se projevuje?

Zdraví Nemoci Markéta 19. listopadu 2019
nemoc

Crohnova nemoc, Crohnova choroba nebo také regionální enteritida byla poprvé popsána roku 1932 americkým gastroentrologem Burrillem B. Crohnem, odtud vznikl její název (ale zánětlivá onemocnění střev jsou známa už od 17. stol.) a je tzv. chronickým zánětlivým onemocněním, které se může projevit v jakékoli části trávicího traktu, nejčastěji však mezi tenkým a tlustým střevem. V ČR se objevuje cca 4-9 nových pacientů na 100 000 obyvatel za rok.

Kdo je ohrožen?

Crohnova choroba postihuje muže i ženy stejně, někdy se objevuje víc případů v jedné rodině, často u sourozenců. Vyskytuje se u všech věkových kategorií, ale nejčastěji v 13. až 35. roce života. Více jsou ohroženi kuřáci, lidé, kteří jedí hodně tučných jídel a polotovarů a ženy užívající hormonální antikoncepci.

Co nemoc způsobuje?

Příčiny zatím nejsou jasně známy. Nesprávné stravování a životní styl mohou Crohnovu chorobu zhoršovat, ale nejsou příčinou samy o sobě. Nejnovější výzkumy předpokládají, že hlavními faktory budou dědičnost, genetika, imunitní systém jedince a vlivy prostředí.

Vědci se domnívají, že Crohnova choroba je výsledek abnormální reakce imunitního systému těla. Ten za běžných okolností chrání před záněty tím, že rozezná a ničí bakterie, viry a jiné potenciálně škodlivé cizorodé látky. Naopak u Crohnovy choroby imunitní systém zřejmě napadá látky, které jsou ve skutečnosti prospěšné. Přitom se bílé krvinky hromadí ve sliznici střev a vytvářejí chronický zánět, který může způsobit i vředy a poranění.

Bylo také zjištěno, že vysoké hladiny proteinů produkovaných imunitním systémem zvané faktory nádorové nekrózy (TNF) se vyskytují u pacientů s Crohnem. Vědci si však stále nejsou jistí, zda zvýšené hladiny TNF a abnormální fungování imunitního systému jsou příčinou nebo důsledkem Crohnovy choroby.

Jaké jsou příznaky Crohnovy choroby?

Symptomy se mohou u jednotlivých pacientů různit a některé jsou častější než jiné, mezi nejtypičtější příznaky vypovídající o zánětu trávicí soustavy patří úporný dlouhodobý průjem, krvácení z konečníku, nepříjemné neustálé pohyby ve střevech, křeče a bolesti břicha, pocit nedostatečného vyprazdňování, zácpa. Obecné symptomy, které mohou být také spojeny se zánětlivým onemocněním střev, jsou horečka, nechutenství, únava, hubnutí, noční pocení, u žen vymizení menstruace.

Diagnostika a testování na Crohnovu chorobu

Existují různé způsoby, jak tuto nemoc diagnostikovat. Odběr krve může odhalit vysoký počet bílých krvinek, což bývá příznakem zánětu nebo infekce někde v těle. Odběr vzorku ze stolice se provádí k vyloučení jiné příčiny onemocnění zažívacího traktu a lze z něj zjistit případné krvácení ve střevech.

Kolonoskopie, umožňující přímý vhled lékaře do ilea (kyčelníku – část tenkého střeva), konečníku a celého tlustého střeva a flexibilní sigmoideoskopie (zkrácená obdoba kolonoskopie) jsou ještě lepším způsobem diagnostiky a mohou také odhalit, kolik z trávicí soustavy je postiženo.

Počítačová tomografie (CT) používá kombinaci rentgenového záření a počítačové techniky k vytvoření 3D obrázku a umožňuje zjištění dalších případných komplikací v břišní dutině. Jako doplněk se využívá i magnetická rezonance.

V případě, že nelze provést kolonoskopii nebo gastroskopii, může pacient podstoupit tzv. kapslovou endoskopii, kdy spolkne tobolku s kamerou, která pořídí záběry z trávicího traktu.

Léčba Crohnovy choroby

Pacienti buď musí brát léky, nebo v případě vážnějších komplikací podstoupit chirurgický zákrok. Protizánětlivé léky neboli aminosalicyláty jsou účinné při mírné až středně závažné epizodě nemoci a užívané jako udržovací léčba pro prevenci recidiv onemocnění. Působí však jen na tlusté střevo, nejsou účinné při poškození tenkého.

Kortikosteroidy se používají při středně závažných a akutních epizodách. Neměly by se brát dlouhodobě a jako udržovací, protože mají řadu vedlejších účinků.

Pokud pacientovi nepomohly výše uvedené medikamenty nebo je nemůže brát, lze mu předepsat imunosupresiva. U nich však trvá i několik měsíců, než začnou fungovat.

Pro léčbu komplikací Crohnovy choroby jako abscesy, infekce a píštěle u konečníku či pochvy se používají antibiotika.

Novými metodami je biologická léčba (léky vyráběné v laboratoři pro potlačení produkce TNF) a helmintická terapie (alternativní léčba pomocí kontrolované infekce pacientů červem tenkohlavcem prasečím).

Operace může být nutná, pokud pacient trpí také zúžením, neprůchodností nebo rakovinou střev a konečníku nebo píštělemi (nepřirozeným propojením mezi dvěma částmi střeva či střevem a okolními orgány).

Životní styl s Crohnovou chorobou

Pacienti by neměli spoléhat jen na léky, ale hlavně žít zdravým životním stylem. Především se doporučuje přestat kouřit, protože pravidelné kouření může způsobit vážné komplikace Crohnovy choroby a kuřáci také častěji musí podstoupit operaci.

V jídelníčku by se měli vyhnout bílé mouce, ostrému koření, alkoholu, popř. i mléčným výrobkům. Podívejte se na vhodné a nevhodné potraviny.

Dále je vhodné vyhýbat se stresovým situacím, resp. naučit se relaxačním technikám apod., protože i přemíra stresu může stav zhoršit.

Máte zkušenosti s Crohnovou chorobou u sebe nebo ve svém okolí? Jak ji léčíte a co vám pomáhá?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte